החזון: להפוך את בית שאן לעיר גבול משגשגת ולהגדיל את אוכלוסייתה פי 2.5

תוכנית מתאר חדשה לעיר כוללת תוספת של כ-6,500 יחידות דיור, הקמה של בתי מלון, שטחי מסחר ותעסוקה ■ זאת, תוך דגש על פיתוח כלכלי-תעסוקתי, ורצון לבסס את מעמדה של בית שאן כעיר סחר אזורי ובינלאומי

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיכון עמידר בבית שאןצילום: יובל טבול
אריק מירובסקי

האם יש סיכוי שבית שאן תתעורר ותהפוך למקום מבוקש? הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון שבמינהל התכנון, הפקידה תוכנית מתאר כוללנית לעיר המכפילה את אוכלוסייתה פי 2.5. כיום מתגוררים בעיר 17,300 תושבים ב-5,150 יחידות דיור, והתוכנית מבקשת להוסיף כ-6,540 יחידות דיור שיאכלסו 28 אלף תושבים נוספים. בנוסף, התוכנית כוללת הקמת בתי מלון ובתי אירוח, שטחי מסחר ותעסוקה, וזאת תוך ראייה של בית שאן כעיר גבול ומרכז לשינוע סחורות בין ישראל לשכנותיה שממזרח.

בנוסף לחיזוק המרקם העירוני הקיים, שכולל בעיקר בתי שיכון ישנים לצד צמודי קרקע, התוכנית כוללת הקמת שכונות מגורים חדשות. כמו כן, היא מציעה הרחבה משמעותית של אזור התעסוקה בסמוך לתחנת הרכבת ושל מסוף המטענים שלצידה, שנפתח באחרונה. להערכת המתכננים, מסוף המטענים יהווה חלק חשוב בפיתוח ציר רכבת העמק שמוביל מחיפה במערב לירדן במזרח - ויוכל להוות מנוף לפיתוח כלכלי תעסוקתי וכן לבסס את מעמדה של בית שאן כעיר סחר אזורי ובינלאומי.

התוכנית מעתיקה את תוואי הדרך האזורית מס' 71 מצפון לאזור התעשייה הקיים. תוואי זה עתיד להתחבר לכביש כניסה חדש למרכז העיר, שייסלל בסמוך לגן הלאומי. הגן מצדו עתיד להתרחב ולהתחזק באמצעות מסחר ואטרקציות תיירותיות שיוקמו בסמוך אליו.

התוכנית נערכה בהובלת מינהל התכנון, בשיתוף עם לשכת תכנון מחוז צפון ועיריית בית שאן. היא תוכננה על ידי צוות אדריכלים בראשות האדריכלית ענת פיק ובשיתוף האדריכלית שרי קלאוס וצוות תכנון רב-תחומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker