נסגרה פרצת המיסוי של רישום דירות על שם ילדים קטינים

מטרת עיקרון התא המשפחתי היא למנוע התחמקות מתשלום מס רכישה באמצעות רישום דירות הנרכשות על ידי המשפחה כולה על שם כל אחד ממנה

שגיב רון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מעבר דירה עם ילד
מעבר דירה עם ילד צילום: Shutterstock

במטרה לחסוך במיסוי ואולי אף לחמוק מ"חוק ריבוי הדירות", רוכשים מסווים את רכישות הדירות באמצעות רישומן על שם קרובי משפחה. פסק דין, שפורסם לפני כמה שבועות על ידי ועדת הערר של בית המשפט המחוזי בתל אביב, קבע כי רכישת דירה על ידי ילדים קטינים הוא למעשה רכישת דירה על ידי "התא המשפחתי". המשמעות היא שיחול על העסקה שיעור מס רכישה גבוה של משקיעים (רוכשי דירה נוספת), אם בבעלות ההורים דירה נוספת.

המקרה עסק בשישה קטינים שרכשו זכויות בפרויקט קבוצת הרכישה שידוע כ"מגדלי הצעירים" בתל אביב, באמצעות הוריהם, כאפוטרופוסים הטבעיים ובאישור בית המשפט. בפשרה שהושגה בין חברי קבוצת הרכישה למנהל מיסוי מקרקעין, נקבע כי הזכויות שנרכשו על ידי הקבוצה הן "דירות מגורים", ולגבי העוררים קבע המנהל כי הזכויות שנרכשו על ידם הן דירות נוספות, ולא יחידות, כפי שטענו העוררים.

המחלוקת נבעה לגבי תחולת עיקרון התא המשפחתי הקבוע בחוק מיסוי מקרקעין, שלפיו רואים רוכש ובן זוגו וילדיו שלא מלאו להם 18 שנה (למעט ילד נשוי) כרוכש אחד, במקרה שבו נרכשת דירת מגורים על שם קטין. לטענת העוררים, מבחינה מילולית, כאשר כתוב "רוכש וילדיו", הרי שמדובר למעשה רק בילדי הרוכש, ולא בהוריו. מנגד טען המנהל כי עיקרון התא המשפחתי חל בשני הכיוונים.

בחלק בחוק שדן במיסויו של מוכר דירה ובזכאותו לפטור ממס שבח, מצויה הוראה זהה לגבי עיקרון התא המשפחתי. משמע, אם היתה מתקבלת עמדת העוררים, אז לכאורה ההיקש המתחייב היה שמוכר קטין זכאי לפטור ממס שבח בגין מכירת דירה, שכן אין למנות לחובתו דירות מגורים בבעלות הוריו.

הדמיה של מגדלי הצעירים בתל אביב. בית המשפט תמך במדיניות של משרד האוצר
הדמיה של מגדלי הצעירים בתל אביב. בית המשפט תמך במדיניות של משרד האוצר צילום: 3D

מטרת עיקרון התא המשפחתי היא למנוע התחמקות מתשלום מס רכישה באמצעות רישום דירות הנרכשות על ידי המשפחה כולה על שם כל אחד ממנה. לצורך כך, החוק מעניק למנהל סמכות להתעלם מהרישום הנפרד של הדירות על שם בני המשפחה, ולמסות את רכישת הדירות בהתאם לזכויות הבעלים האמיתיים בהן - קרי, כל חברי התא המשפחתי המופיעים בסעיף הרלוונטי בחוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בית המשפט קבע בפסק הדין כי אמנם מבחינה מילולית החוק מאפשר רכישה של דירה על ידי קטין באופן שזו תיחשב "דירה יחידה" לצורך מס רכישה, אך הכוונה העולה מלשון החוק היא להעניק הנחה בגין קורת גג יחידה, ואין חשיבות לסדר שבו פירט המחוקק את חברי התא המשפחתי. ההנחה במס רכישה ניתנת לתא המשפחתי, הורים וקטינים כאחד, ולא לכל אחד מהם בנפרד, ומשרכש אחד מהם דירה ושילם מס מופחת, מוצתה הזכות.

משמעות פסק הדין האמור היא כי רוכש דירה להשקעה שסבר כי ניתן לרכוש דירה על שם ילדו הקטין ולשלם מס רכישה מופחת (0% עד שווי רכישה של כ–1.6 מיליון שקל), וגם אפשרות לקבל פטור ממס שבח בעת מכירה עתידית (הנפרד מהפטור הניתן לתא המשפחתי), הרי שפסק הדין שלל זאת. לפיכך, משקיע שבבעלותו דירה אחת לפחות ורוכש דירה נוספת על שם אחד מילדיו הקטינים, הרי שהעסקה תחויב במס רכישה מלא של עד 10%.

לטעמנו, בהחלטה זו יש כדי לתמוך במהלכים של משרד האוצר שנועדו לצנן את שוק הדיור, והיא מונעת את האפשרות לרכישת דירות להשקעה במיסוי מופחת על שם קטינים.

הכותב הינו עו"ד שותף במשרד יאיר בנימיני עורכי דין, המתמחה במיסוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker