אומ"ץ הצטרפה: התביעה הייצוגית לפיצוי תושבי גבעת עמל הוגשה פעם נוספת

שני התובעים המייצגים, שהודיעו כי אינם עומדים עוד מאחורי התביעה, הוחלפו באחרים. בעבר הציעה השופטת אגמון גונן מתווה פשרה שכלל פיצוי בסך חצי מיליארד שקל לתושבי השכונה המקוריים, אך כעת צפוי ההליך המשפטי להתחיל מחדש

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת גבעת עמל, תל אביב
שכונת גבעת עמל, תל אביבצילום: אייל טואג

התביעה הייצוגית שהגישו תושבי שכונת גבעת עמל בתל אביב, נגד רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב, הוגשה פעם נוספת השבוע לבית המשפט המחוזי בתל אביב. זאת כחצי שנה לאחר שהודיעו התובעים המייצגים המקוריים בתביעה – מלי אלפסי ויוסי כהן - כי אינם עומדים עוד מאחורי התביעה שהוגשה, וכי איבדו אמון בעורכי דינם, הפעיל החברתי עו"ד משה קריף, ועו"ד גולן קאשי.

בשבוע שעבר הגישו קריף וקאשי בקשת הארכה להגשת תצהירים, כשאת מקומם של אלפסי וכהן תופסים ארבעה מתושבי השכונה לשעבר, כתובעים מייצגים. בנוסף לכך, הצטרפה גם תנועת אומ”ץ, כאחת התובעות בהליך.

ביום ראשון העניקה השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן לתובעים המייצגים החדשים אפשרות להגיש את תצהיריהם, אך הבהירה כי ההליך המשפטי יצטרך להתחיל מנקודת ההתחלה, ולא מהמקום שבו הופסק בחודש נובמבר האחרון, כאשר נסוגו אלפסי וכהן מהתביעה.

כזכור, נסיגה זו באה זמן קצר לאחר שנענו בחוב למתווה פשרה לפיצוי תושבי השכונה, שהוצע על ידי אגמון גונן, ולפיו יפוצו כלל תושבי השכונה המקוריים, כלומר יורשיהם של כל בתי האב אשר נכחו בה בשנת 1961 בתקופה בה התחייבה המדינה בפני התושבים לאספקת דיור הולם, לפיצוי שווה ערך לדירת ארבעה חדרים חדשה הנמכרת כיום במתחם, כלומר בסכום המוערך בארבעה עד חמישה מיליון שקל לכל משק בית. בהתחשב בעובדה שסך משקי הבית שהספרו באותה העת בקרקעות השכונה עמד על כ-120, הרי שמדובר בפיצוי כולל המגיע לכחצי מיליארד שקל.

בבקשת ההצטרפות של אומ"ץ אשר הוגשה לבית המשפט, נאמר "בסיפורה של גבעת עמל בתל אביב מגולם עוול חברתי בן עשרות שנים, שטרם בא על תיקונו החברתי-משפטי. עוול היסטורי-חברתי ומשפטי זה, שנעשה לתושבי גבעת עמל, הונח על שולחנו של בית המשפט הנכבד, והמבקשת, תנועת אומ”ץ, בדעה כי התביעה הייצוגית מהווה הזדמנות לתיקון ראוי".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי עו"ד משה קריף, "לאחר עיכוב בן כמעט שנה שלמה, שנבע מבקשתם התמוהה של התובעים המייצגים הקודמים להסתלק מן התביעה ומהסדר הפשרה שהוצע על ידי בית המשפט, איפשר בית המשפט את החלפת התובעים הייצוגיים. אנחנו נערכים כעת בכוחות מחודשים לנהל את המערכה המשפטית, לתיקון המשפטי-חברתי הראוי בגבעת עמל. לתביעה הצטרפו משפחות שהתגוררו במקום, ונאלצו לעזוב בעבור צרור נקוב או ללא כל פיצוי כלל, ומשום משום שתש כוחם במאבק הארוך, יחד עם תנועה ציבורית האמונה על צדק חברתי ומשפטי, נתייצב בבית המשפט כדי לעמוד במשימה החשובה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker