משרד הביטחון וצה"ל לא פינו את השטח – והקמת 4 מגדלים של עד 80 קומות תידחה

בשטח מתוכננים לקום ארבעה מגדלים של עד 80 קומות, על קרקע בשווי 3 מיליארד שקל משרד הביטחון וצה"ל היו אמורים למסור את השטח עד סוף 2016 באחרונה מסר משרד הביטחון כי הפינוי נדחה, ולא יתבצע לפני 2020

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ביצועו של פרויקט הנדל"ן קרן הקריה, שאותו מקדמות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית תל אביב־יפו, שאמור לכלול את אחד המגדלים הגבוהים בישראל, המתוכנן להתנשא לגובה של 80 קומות צפוי להידחות בשלוש שנים לפחות. זאת, בשל עיכוב שחל בפינוי השטח מהיחידות הצבאיות הפועלות בו כיום, שמשרד הביטחון התחייב לבצע. בעוד צה"ל ומשרד הביטחון התחייבו למסור את השטח לרמ"י עד סוף 2016, ההערכות כיום הן כי הפינוי לא יושלם לפני 2020.

פרויקט קרן הקריה. הדמיה: ויו פוינט
פרויקט קרן הקריה. הדמיה: ויו פוינט

מדובר באחד הפרויקטים המדוברים של השנים האחרונות, שצפוי לכלול את אחד ממגדלי המשרדים הגבוהים בישראל. התוכנית לבנייתו, על שטח של כ–38 דונמים המיועדים לפינוי בצפון־מזרח מחנה הקריה בתל אביב, אושרה על ידי הוועדה המחוזית באוגוסט 2016. על פי התוכנית, בשטח הגובל בדרך מנחם בגין ממערב וברחוב שאול המלך מדרום צפויים להיבנות ארבעה מגדלים: מגדל משרדים בן 80 קומות, מגדל משרדים נוסף בן 50 קומות ושני בנייני מגורים בני 45 קומות כל אחד. בסך הכל, צפויים ארבעת המגדלים לכלול כ–100 אלף מ"ר של משרדים ו–540 דירות. עוד כוללת התוכנית חיבור ישיר מהמתחם אל תחנת שאול המלך התת־קרקעית של הרכבת הקלה, המתוכננת לקום באזור הצטלבות הרחובות שאול המלך ובגין, ואמורה להתחיל לפעול במהלך אוקטובר 2021.

עיכוב משמעותי בפינוי הקרקע

על פי הסכם שוה"ם 1  שנחתם בדצמבר 2013 בין משרד הביטחון, משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל, ושבמסגרתו התחייב משרד הביטחון על מועדי פינוי של בסיסים  המתחם היה אמור להתפנות בשלמותו עד סוף 2016. במאי 2014 פונה חלקו הראשון של המתחם, בהיקף של 11 דונמים, והוכשר זמנית כחניון. ואולם במהלך השבועות האחרונים עידכן משרד הביטחון את רמ"י, משרד האוצר ועיריית תל אביב, כי בפינויה של יתרת הקרקע חל עיכוב משמעותי, שצפוי להביא לידי כך שתימסר לרמ"י ב–2020 לכל המאוחר. במשרד הביטחון וברמ"י סירבו להתייחס לסיבות שהביאו לעיכוב, אך ניתן להעריך כי מקורן בהיעדר פתרונות אכלוס מספקים ליחידות הצבאיות הפועלות כיום בשטח.

לעיכוב במסירת השטח כמה השלכות, שהעיקרית בהן היא כספית. על פי הערכות שמאיות שנמצאות בידי המדינה, הנסמכות על ערכי הקרקע הנוכחיים, המכרז למכירת הקרקע ליזמים אמור היה להניב 3 מיליארד שקל, לכל הפחות. הכנסות אלה אמורות היו לסייע במימון המהלך הנרחב יותר של מעבר בסיסי צה"ל, המבוצע כיום בכל רחבי הארץ, בעיקר מאזור המרכז לדרום. בעוד שעל פי תוכניות העבודה של רמ"י השטח תוכנן לצאת לשיווק ב–2017  הרי שכעת המכרז נדחה בכמה שנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כעת בוחנים הצדדים אם ניתן יהיה לחלק את השטח לכמה מתחמים, ולשווק כבר כעת את השטח שאותו משרד הביטחון כבר פינה, ושבתחומו אמור לקום המגדל הגבוה ביותר במתחם.

הדמיית פרויקט קרן הקריה
הדמיית פרויקט קרן הקריהצילום: יצחק חלפון ואלן אהרונוף

"עבודת מטה לקביעת לוחות זמנים מוסכמים"

קרן הקריה הוא אחד הפרויקטים המרכזיים ברצף הנבנה כיום לאורך צירי בגין ואיילון, שעתיד ליצור את אזור העסקים (המע"ר) החדש של תל אביב. בסמוך לו מושלמת בימים אלה בנייתו של פרויקט מידטאון, הכולל מגדל משרדים בן 50 קומות ומגדל מגורים בגובה דומה. מגה־פרויקט נוסף המתוכנן לקום בצמידות לקרן הקריה, מעברה המזרחי של דרך בגין, המצוי עדיין בשלבי תכנון, הוא פרוקיט מגדל עזריאלי הרביעי, שמקדמת קבוצת עזריאלי בשטח בית ידיעות אחרונות, מצפון לשלושת המגדלים המרכיבים כיום את מרכז עזריאלי. גם מגדל זה צפוי להתנשא לגובה של 80 קומות.

רמ"י ומשרד הביטחון מסרו תגובה משותפת: "במסגרת הסכם שוה"ם 1 סיכמו רשות מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון על פינוי מתחם קרן הקריה. שני החלקים הראשונים של המתחם פונו במועדים הקבועים בהסכם ואף קודם לכן. שטח זה משמש מאז כמגרש חנייה לבאי הקריה ותושבי האזור. באשר ליתרת השטח, באחרונה הוסדר האופן שבו ניתן יהיה להשלים את פינויה - כך שבימים אלה מתקיימת עבודת תכנון מפורטת לשם קידומה. כמו כן, נערכת עבודת מטה משותפת לרמ''י ולמשרד הביטחון, על מנת לקבוע לוחות זמנים מוסכמים להשלמת הפינוי וכן לקידום שיווק החלקים שכבר פונו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker