"מכרה זהב לאקרו נדל"ן": קיבלה קדימות בחוף התכלת בהרצליה

עשרות בעלי קרקעות במתחם חוף התכלת בחוף הרצליה, העניקו לחברת אקרו נדל"ן קדימות בכל עסקה עתידית לרכישת קרקע ב-70 דונם מהמתחם ■ משפטנים שנחשפו להסכם: "הבעלים פוגעים בסיכוייהם למקסם את התמורה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית הבנייה במתחם חוף התכלת
הדמיית הבנייה במתחם חוף התכלתצילום: קייזר אדריכלים ומ

יותר מ–100 בעלי קרקע פרטית במתחם הידוע כ"חוף התכלת" בדרום רצועת החוף של הרצליה, המחזיקים בסך מצטבר של כ–70 דונם קרקע, חתמו בשבועות האחרונים על הסכם לקידום פרויקט נדל"ן בקרקעותיהם עם חברת אקרו נדל"ן. החתימה נערכה במהלך כנס משותף שקיימו אקרו, משרד עורכי הדין עמית, פולק מטלון ועמותת חוף התכלת המאגדת כ–200 בעלי קרקע במתחם ב–7 במאי. בכך השיגה אקרו דריסת רגל משמעותית באחד ממתחמי הבנייה העתידית היקרים ביותר בארץ.

בינואר אישרה ועדת התכנון המקומית של עיריית הרצליה תוכנית מתאר לאזור בעריכת האדריכל דני קייזר, ולפיה בשטח מלבני בן 2,200 דונם הנפרש לאורך חלקה הדרומי של רצועת החוף העירונית, ייבנו 11.5 אלף דירות, שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 150–200 אלף מ"ר בנוי, וכ–3,500 חדרי מלון. כעת כשאושרה, צפויה התוכנית להגיע לאישור הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

במהלך הכנס הציג יו"ר העמותה עזרא יחזקאל את פרטי ההסכם בפני חברי העמותה ובעלי קרקע נוספים במתחם שהוזמנו. לפי ההסכם יעניקו חברי העמותה "זכות סירוב" לאקרו, כלומר כאשר ירצו בעלי הקרקע למכור את חלקם לאחר, תעמוד לאקרו הזכות לרכוש אותו במחיר זהה, ורק לאחר שאקרו תוותר על זכותה לרכוש את הנכס, יהיה בעל הנכס חופשי להעבירו למי שיחפוץ. משמעותו של ההסכם היא שכאשר יגיע הרגע לממש את זכויות הבנייה באמצעות התקשרות עם חברה יזמית — דבר שיקרה בעוד שנים ארוכות — מרב הסיכויים שההתקשרות תיעשה עם אקרו, שלה זכות קדימה בקרקע.

בתמורה לכך תעניק אקרו לחברי העמותה מכלול של שירותים שמטרתם המשך קידומה של התוכנית, שקידומה עד היום נעשה באטיות רבה, בעיקר בשל התנגדות ארוכת שנים של עיריית הרצליה בשנים עברו לקידומה. בתוך כך קובע ההסכם כי החברה תקדם את התוכנית מול עיריית הרצליה והוועדה המחוזית במישור יחסי הציבור והפרסום, תעניק ייעוץ משפטי על חשבונה באמצעות משרד עמית, פולק, מטלון, תשכור שמאים לקידום תוכנית איחוד וחלוקה הקובעת את חלוקת הזכויות בין הבעלים ועוד.

בשיחה עם TheMarker אמר יחזקאל כי ההצעה הוצגה בפני הנוכחים בכנס, וכי את ההחלטה האם לחתום על ההסכם עם אקרו קיבל כל אחד מחברי העמותה באופן פרטני. "מתוך כ–200 חברי עמותה שנכחו במקום, חתמו כשלושת רבעי מהחברים", העריך. "ההסכם נבדק על ידי היועצים המשפטיים שלנו, וגם על ידי עורכי הדין הפרטיים של חברי העמותה. כרגע אנחנו לא משלמים לאקרו שום דבר, כל מה שהיא מקבלת זה זכות סירוב. תמורת זה אנחנו מקבלים את הגיבוי של בכל מה שצריך להמשך קידום הפרויקט".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם משפטנים שאליהם פנינו התקשו להבין את ההיגיון שבחתימה על העסקה עם אקרו בשלב כה התחלתי של הפרויקט, כאשר יכולת השפעתה של אקרו על קצב קידומה של התוכנית מועטה ביותר.

לדברי עו"ד נעמה שיף ממשרד שוב ושות' המייצג רבים מבעלי הזכויות במתחם, "במתחמים מרובי בעלים קיימת חשיבות מרובה בהתארגנות מוקדמת של הבעלים, שתלווה באמצעות עורכי דין המומחים בתחום". עם זאת, לדבריה, "מתן זכות סירוב לחברה יזמית בשלב מוקדם (טרם הקצאת הזכויות) עלולה לפגוע בבעלי הקרקע כי גופים אחרים לא ימהרו לתת הצעות כאשר ידוע להם מראש שיש גוף בעל זכות קדימה בשטח".

"אקרו קיבלה מכרה זהב במחיר מוזל", העריך עורך דין נוסף המייצג בעלי קרקע במתחם, אשר ביקש להישאר בעילום שם. "אנחנו נמצאים היום שנים רבות לפני הצורך לבחור חברה יזמית לקידום הפרויקט. כל בעל קרקע שהתקשר בעסקה הזו פוגע בשווי הכלכלי של הקרקע שלו בצורה משמעותית, כי אף גוף רציני לא יגיש הצעה כשהוא יודע כי לחברה כמו אקרו יש זכות סירוב. אני לא מוצא סיבה אחת לכך שבעל קרקע ירצה לכבול עצמו כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker