מהי דירה ראויה למגורים? "מטבח יכול להיות גם שולחן עם כיריים"

ועדת חוקה חוק ומשפט חידשה הבוקר את דיוניה בחוק שכירות הוגנת של הח"כים שפיר ופולקמן ■ לצד רצון להבטיח תנאי מחייה מינימליים, חששו הח"כים כי הגדרות מקיפות מדי יביאו לצמצום מספר הדירות להשכרה בשוק

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: תצלום: דן קינן

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת דנה הבוקר (ג') בחוק "שכירות הוגנת" אותה מקדמים בשנים האחרונות הח"כים סתיו שפיר (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו), כאשר חלק גדול מהדיון התמקד בהגדרת "דירה ראויה למגורים" הנכללת בחוק.

חששם של הח"כים היה כי ככל שהגדרה זו תהיה מקיפה יותר – כך עלול להיפלט מספר רב יותר של דירות ממאגר הדיור להשכרה, וכי לדבר תהיינה השלכות שליליות על היצע הדיור להשכרה.

לדברי ח"כ פולקמן, "הסעיף הזה הוא קריטי ברגישותו. ברגע שנתערב יתר על המידה בפירוט הסעיפים, נוציא דירות מהשוק שבסופו של דבר שוכר ומשכיר מרצון הסכימו עליהן. אני מתנגד להוסיף דרישה למטבח כי יכול להיות גם שולחן עם כיריים. אי אפשר להגדיר מטבח, יכול להיות כיור אחד ולא צריך להגזים בהתערבות".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס התנגדה לגישה זו: "לא נסכים לתנאי חיים בג'ונגל. המינימום שרוצים להוציא הוא המקסימום סכנה לאותם אנשים שלא יכולים להרשות לעצמם. חייבת להיות הפרדה של שירותים ממטבח, לא ייתכן שמשרד הבריאות מזהיר מסלמונלה ומאשר צואה ליד מזון. בהיבט ההיצע - המדינה מוציאה מהשוק כל שנה מכוניות לא בטיחותיות אז אפשר להוציא מהשוק 'מלונות' לא ראויים לאדם".

ח"כ רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמןצילום: דוברות הכנסת

ח"כ שפיר אמרה כי "כיום אין שום רגולציה ואנשים חיים בדירות שמסכנות את בריאותם וחייהם. ההגדרות שנכנסו מאוד מינימליות. כפי שמגדירים הוראות על תברואה, איכות מזון וכלי רכב להשכרה - ראוי לקבוע גם כאן. לא תהיה דירה אחת שתצא מהשוק כשייקבעו תנאים מינימליים כי לבעלי הדירות שווה להשכיר מאשר להשאיר אותן ריקות. יש מקום להוסיף התייחסות למטבח, שירותים, מי שתייה ומים חמים - אלו לא מותרות".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

את חוק השכירות ההוגנת יזמה ח"כ סתיו שפיר במהלך כהונת הכנסת הקודמת. גרסתו המקורית של החוק כללה הגבלה על יכולת המשכיר לייקר את שכר הדירה מדי שנה. במהלך תקופת הכנסת הנוכחית חודש הליך החקיקה, כשלשפיר הצטרף ח"כ פולקמן, אך הפעם ללא מרכיב הפיקוח על שכר הדירה, בעיקר בשל התנגדות חריפה של שרת המשפטים איילת שקד הטוענת כי מדובר בפגיעה חריפה מדי בעקרונות השוק החופשי.

סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפיר: אלפי אזרחים התגייסו למאבק שלי וביחד הצלחנו להפוך את תקציב המדינה לשקוף לראשונה בהיסטוריה"צילום: אוליבייה פיטוסי

נושא נוסף שנדון על ידי חברי הכנסת היתה השאלה האם על החוק לכלול גרסה מומלצת של חוזה שכירות. יו"ר הישיבה ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת, שהחליף בתפקיד את ח"כ ניסן סלומינסקי שנעדר) תהה "למה ועדת החוקה לא תדון בתקנות החוזה הסטנדרטי? אני מניח שהוא יהפוך להיות שימושי כמו תקנון חברה, תקנון מצוי. ב-99% כשרושמים חברה מאמצים את התקנון המצוי אז על אחת כמה וכמה כאן אנחנו צריכים לדעת זאת ולאשר זאת".

ח"כ שפיר תמכה אף היא בגיבוש חוזה מומלץ ואמרה: "חשוב שיהיה חוזה מומלץ, שהוכח כיעיל במקומות שבהם הוא קיים כמו תל אביב. הכנסת כמפקחת תהיה גורם מדרבן בהצעת חוזה השכירות לחוק הזה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker