מנהלי הגוש הגדול לכחלון: ההסכם לפינוי שדה דב יבוטל בעוד חודש; נתבע מיליארדי שקלים

במכתב ששלחו לשר האוצר כתבו מנהלי הקרקע הפרטית שבתחומה פועל השדה כי הם מעניקים ארכה של 30 יום להפסקת הטיסות האזרחיות - בטרם ביטולו הסופי של ההסכם מול המדינה, והגשת תביעה על סך 2.5 מיליארד שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב תל אביב
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חמשת מנהלי הגוש הגדול שלחו בשבוע שעבר לשר האוצר כחלון מכתב התראה לפני ביטול ההסכם לפינוי שדה דב, שנחתם בינם לבין המדינה. לפי המכתב, חלה הפרה יסודית של ההסכם מצידה של המדינה, מאחר וזו האחרונה לא הפסיקה את הטיסות האזרחיות משדה התעופה ב-30 באפריל. לאור ההפרה, נאמר במכתב, בכוונת המנהלים לבטל את ההסכם.

עם זאת, העניקו המנהלים ארכה של 30 יום נוספים מיום שליחת המכתב (ב-17 למאי) ועד לביטולו המוחלט של ההסכם. אם כך, במידה שב-17 ביוני יימשכו הטיסות האזרחיות כסדרן, כתבו המנהלים, "תישלח מטעמנו הודעת ביטול ללא כל התראה נוספת". מנהלי הגוש, המנהלים את הקרקעות הפרטיות שבתחומן פועל שדה דב, כוללים את מנהל המינהל לשעבר עו"ד משה ליפקה, היועצת המשפטית למינהל לשעבר עו"ד רחל זכאי, עו"ד ד"ר מיכאל שפטלר, עו"ד אליהו מינקוביץ ועו"ד גלית רוזובסקי.

ב-22 במארס אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק שדה דב שקידמו הח"כים איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי). לפי החוק תימשך פעילות התעופה האזרחית משדה דב כל עוד נמשכת גם פעילות התעופה הצבאית - כלומר, לפחות עד סוף 2018. בכך סיכל למעשה החוק את מועד הפסקת הטיסות שהוסכם בין הממשלה ובין מנהלי הגוש, לפיו אמורות היו הטיסות להיפסק בסוף אפריל 2017. עוד קבע החוק כי פעילות התעופה האזרחית תועבר אל שטח הטרמינל הצבאי עד לסוף 2017.

על אך שמדובר היה בהצעת חוק פרטית, העניקה הנהגת הקואליציה את תמיכתה לחוק, והוא אושר ברוב גורף של 71 תומכים וללא מתנגדים. לדברי המנהלים, "מהאמור בחוק הסתבר כי אין בכוונת המדינה להפסיק את הטיסות האזרחיות במועד הסופי שהוסכם. הפרה זו הפכה לממשית בתאריך 30 לאפריל, עת לא הופסקו הטיסות האזרחיות בשדה התעופה".

במכתבם הדגישו המנהלים כי אם יבוטל ההסכם הם ידרשו את דמי השימוש בקרקע החל משנת 2000 - עליהם ויתרו במסגרת ההסכם - שצפויים להסתכם בכ-2.5 מיליארד שקל. ביטול ההסכם עלול לגרום לפגיעה כלכלית משמעותית במדינה, שכן במסגרת ההסכם לפינוי השדה העניקו המנהלים למדינה זכויות בנייה בשווי של 4 מיליארד שקל נוספים, ואלו יחזרו לידי בעלי הקרקע אם אכן יבוטל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker