בית המשפט: להעביר לאדם טבע ודין כל היתר בניה שיתקבל באכזיב

בדיון הראשון שהתקיים הורה בית המשפט המחוזי בחיפה לעיריית נהריה, הוועדה המחוזית לתכנון ובניה צפון, והחברות אלקטרה וצמח המרמן להשיב לעתירת אדם טבע ודין תוך 30 יום

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חוף אכזיב
חוף אכזיבצילום: ליאור חורש

בדיון ראשון שהתקיים היום (ב') בבית המשפט המחוזי בחיפה בעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין נגד תכנית הבניה בחוף אכזיב, הורה בית המשפט לוועדות התכנון להעביר לעיון אדם טבע ודין כל היתר בניה שיתקבל, כל עוד לא ניתנה החלטה אחרת בנושא באופן שיאפשר להם לפנות לבית המשפט בבקשה לצווי מניעה. עם זאת, לא מצא השופט רון סוקול מקום להוצאת צו ביניים המונע מרשויות התכנון להמשיך לדון בבקשות למתן היתרי בנייה. השופט הורה למשיבות להגיש תשובתן בתוך 30 יום, וקבע דיון נוסף ב-13 ביולי.

את העתירה הגישה אדם, טבע ודין לפני כשבועיים נגד הוועדה המקומית לתכנון ובניה נהריה, ועדת התכנון המחוזית של מחוז הצפון, ועדת הערר המחוזית, ונגד יזמיות הפרוייקט – צמח המרמן ואלקטרה. לטענת העמותה הירוקה, הבנייה שמבצעים היזמים בשטח, על פי היתרי הבנייה שמוציאה הוועדה המקומית לתכנון נהריה, אינם תואמים את נספח הבינוי של התוכנית, ומיטיבים עם היזמים. כך למשל טוענת העמותה כי במקום לבנות תשעה מבנים עם מרווחים גדולים ביניהם לאורך צידו המזרחי של הפרוייקט, אפשרה הוועדה בניית 14 מבנים, בציפוף גדול יותר המאפשר ליזמים למכור יותר "נוף".

בהחלטתו, הורה השופט סוקול למשיבות להשיב לעתירה בתוך 30 יום, ואיפשר לעותרת להגיב לתשובה בתוך עשרה ימים ככל שתחפוץ לעשות כן. עם זאת, עודד השופט את הצדדים להגיע להסכמות אשר ייתרו את המשך ההליך המשפטי. "מוצע לצדדים לנסות להיפגש ביניהם על מנת להגיע להבנות לגבי כל התכנית, באופן שבו יבוצעו שינויים כאלה שיהיו לטובת כל הצדדים", כתב.

היועץ המשפטי לאדם טבע ודין, עו"ד בן-ארי, בירך על החלטת בית המשפט: "מדובר בהחלטה חשובה שתמנע קביעת עובדות בשטח באופן חד צדדי לפני הדיון בעתירה. אני קורא לגופי התכנון וליזמים להימנע מדיונים מיותרים ולהתאים את התוכנית למדיניות התכנון הנהוגה כיום ולהרחיקה מהים".

תום פישר מהוועד להצלת חוף אכזיב אמר: "אנחנו שמחים על החלטת בית המשפט שמקדמת את המאבק ולא מאפשרת לבצע מחטפים. אנו קוראים גם למדינה ולשר כחלון להתעורר. לא ייתכן שב-2017 ישראל תאבד את חוף אכזיב, אחד החופים היפים במדינה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מייזמי הפרויקט נמסר בתגובה כי "פרויקט אכזיב ממשיך להתקדם כמתוכנן. הבנייה והפיתוח בשטח כמו גם היתרי הבנייה עומדים בלו"ז שהובטח לרוכשי הדירות. בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום את בקשת אדם טבע ודין לעכב את מימוש הבנייה באתר. הארגון הקרוי בטעות 'אדם, טבע ודין' מוכיח שוב כי לא האדם ולא הטבע מעניינים אותו, וכי אינו מקבל את הדין. בית המשפט הכריע גם הפעם, ולא נתן את ידו לעצירת פרויקט מגורים המצוי בהליכי בנייה ושיווק, לטובת גחמות הזויות של 'כאילו' פעילי סביבה קיצוניים הלוחמים לשימור האסבסט בחוף הים של נהריה, כדי למנוע הקמת שכונת מגורים שתשיב את החיים לאזור".

את היזמים בפרויקט מייצג עו"ד שמואל שוב ממשרד שוב ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker