כך הוגדל מספר המבנים בפרויקט אכזיב מתשעה מבנים מרווחים ל-14 צפופים

מעתירה שהגיש ארגון אדם טבע ודין לבית המשפט המחוזי עולה כי ועדת הרישוי של עיריית נהריה הוציאה היתרי בנייה שונים באופן ניכר מנספח הבינוי שאושר: "אין ספק שמדובר בשיפור של התכנון - אבל לטובת היזמים בלבד, שכן יהיה להם כעת הרבה יותר נוף ים למכור"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף אכזיבצילום: ליאור חורש
נמרוד בוסו

פרויקט הנדל"ן אכזיב, הצמוד לגן הלאומי אכזיב, נהפך ללהיט זמן קצר לאחר שהושק בסוף 2015, באמצעות פרסומות בכיכובו של הדוגמן ויוצא הריאליטי נועם טור. אחת הסיבות לכך היא העובדה שתוכנית המתאר לשכונה, שאושרה בשנות ה–90, לא חויבה במרחק של 300 מטר מקו המים, מפני שחוק החופים עוד לא נחקק.

לפי דיווחי החברות היזמיות אלקטרה וצמח המרמן, בתוך חודשיים נחטפו 280 הדירות הראשונות ששווקו — רבות מהן על ידי רוכשים מהמרכז שהיו מעוניינים במיקום היוקרתי. ואולם, בעתירה שהגיש באחרונה ארגון אדם טבע ודין לבית המשפט המחוזי חיפה, עולות טענות לאי־סדרים חמורים בהליכי הבנייה באזור, שלהם אחראית עיריית נהריה (התוכנית בשטח שיפוטה; נ"ב).

לפי הנטען בעתירה, ועדת הרישוי של עיריית נהריה הוציאה היתרי בנייה ששונים מהותית מנספח הבינוי שאושר בתוכנית. בארגון טוענים כי כך הגדילו שני חברי הוועדה — ראש העירייה ז'קי סבג ומהנדס העיר פארס דאהר, את מספר הבניינים שמוקמים בתוכנית.

כדי להבין כיצד התאפשר הדבר יש לחזור כשני עשורים אחורה ל–1994, אז אושרה במקום תוכנית כוללנית, שפרטיה היו אמורים להיקבע בהמשך בנספח בינוי מנחה. הנספח אושר ב–2015, ובין ספטמבר לנובמבר 2016 הוציאה ועדת הרישוי ארבעה היתרי בנייה, שמכוחם התאפשר להתחיל בהקמתם של 12 בניינים.

אלא שלטענת אדם טבע ודין היתרי הבנייה שיצאו כלל לא תאמו את הנספח. לפי הנספח, הבנייה היתה אמורה להיעשות בצדו המזרחי של הפרויקט (המרוחק יותר מהחוף), בשורה של תשעה מבנים שביניהם מרווחים גדולים. אבל ההיתרים הוצאו לפי תוכנית שונה לחלוטין, המאפשרת הקמה של 14 מבנים בציפוף רב יותר, באופן המאפשר ליזם להגדיל את החשיפה לחוף הים לרוכשי הדירות.

"דיון שהדליק נורה אדומה"

בפברואר האחרון הגיעו נציגי היזמים לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז הצפון, כדי לאשר היתר בנייה עבור הקמת ארבעה מבנים נוספים בעורף הפרויקט. ואולם, הפעם הם נדחו על ידי הוועדה. חברי הוועדה הצביעו על כך שמספר המבנים שמבקשים היזמים לאשר גדול מזה שבנספח הבינוי ועל כך שהמרווחים בין הבניינים קטנו. נציג היזם סינגר על השינויים, ואמר כי "אפשר לדבר על הרבה שינויים. זאת היסטוריה". רומן טביקמן, סגן מתכנן המחוז, לא קיבל את עמדתו: "זאת היסטוריה שאושרה", השיב.

יהונתן כהן־ליטאנט, מתכנן המחוז, ביקר את האופן שבו מגישים היזמים לוועדה את התוכנית — טיפין־טיפין ובלי להציג בפני הוועדה תמונה מלאה. "אין מצב שנאשר כל פעם קצת ועוד קצת. בכל פעם יש שינוי, ואנחנו רואים את הפער הגדל בין תוכנית הבינוי שאושרה פה למה שיש בפועל (...) אנו רוצים ראייה כוללת", אמר כהן־ליטאנט.

לפיכך החליטה הוועדה המחוזית לדחות את מתן ההיתר במקרה הזה. "זאת בקשה שלישית המוגשת לוועדה בעניינה של תוכנית זו. לדברי נציג המבקשים, בעתיד יוגשו בקשות נוספות. הוועדה סבורה כי אין מקום לדיונים חוזרים ונשנים בנתחים קטנים משטח התוכנית אלא יש להגיש בקשה אחת", נכתב בנימוקים לדחייה.

"העתק פרוטוקול דיון זה, כשהגיע לנציגי התושבים והעותרת, הדליק אצלם נורה אדומה", נכתב בעתירה. עוד נכתב, כי בעקבות אותו דיון, שעורר את החשד שהיתרי הבנייה אינם תואמים את נספח הבינוי, יצאו שתי פעילות מטה המאבק נגד הפרויקט למשרדי הוועדה המקומית, "ולאחר שהתגברו על קשיים ביורוקרטיים שונים שהוערמו בפניהם, הצליחו לצלם את היתרי הבנייה. מצילומי ההיתרים, שהועברו ונבדקו על ידי ראש תחום תכנון של המערערת, האדריכלית יעל דורי, עולה בבירור כי קיימות סתירות מהותיות בין ההיתרים לנספח הבינוי המאושר".

בעתירה שהגיש היועץ המשפטי של אדם טבע ודין, עו"ד אלי בן ארי, הוא מתח ביקורת קשה על ראש עיריית נהריה סבג ועל המהנדס דאהר שאישרו את הבינוי: "מי אישר לאותם שני אנשים המהווים את רשות הרישוי להחליט שבמקום תשעה מבנים בעורף התוכנית יוקמו שם בסופו של דבר 14 מבנים? מי אישר להם להפוך שישה מבנים בכל צד של הדרך המוליכה לים בתחום התוכנית לארבעה בלבד, ולהציבם באופן שמבטל את החזית לרחוב שסומנה במקום? אף אחד. וכל זאת עוד בשטח רגיש מאין כמוהו, צמוד לשפת הים ועל גבולו של גן לאומי".

בנימה מעט צינית הוסיפו העותרים כי "אין ספק שמדובר כאן בשיפור של התכנון, אבל לטובת היזמים בלבד, שכן יהיה להם כעת הרבה יותר נוף ים למכור. ואולם בנוגע לציבור המצב שונה לגמרי. התכנון החדש של השטח מחסל כמעט לגמרי את המרווחים הגדולים לכיוון הים שהותיר נספח הבינוי. כך שלעמדת העותרת, הנזק הציבורי כאן גדול במיוחד".

היזמים: "משוכנעים שבית המשפט לא ייתן ידו לעצירת הפרויקט"

לפיכך דורש אדם טבע ודין כי החלטת ועדת הערר המחוזית של מחוז צפון שהתקבלה לפני כחודש, שלא להעניק לארגון ארכה להגשת ערר נגד ההיתרים שהוצאו — תבוטל, וכי כל ארבעת היתרי הבנייה שכבר הוציאה הוועדה המקומית נהריה ליזמים, יבוטלו גם הם. עוד מבקש אדם טבע ודין מבית המשפט שיקבע כי הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה נהריה "מנועה מלהוציא היתרי בנייה נוספים מכוח התוכנית, או לאשר שינוי נוסף בנספח הבינוי של התוכנית — עד שתאושר בתחום התוכנית או בחלקו תוכנית חדשה, הכוללת הוראות מפורטות בהתייחס לבנייה ולפיתוח המאושרים מכוחה, והמסדירה באופן נאות גם את נושאי התחבורה והביוב".

מעיריית נהריה נמסר בתגובה כי "מדובר בנספח בינוי מנחה שמוסדות התכנון (העירייה והוועדה המחוזית) רשאים לשנותו. לדעתה של העירייה השינויים התכנוניים משדרגים את האיכות התכנונית בעבור דיירי הדירות העתידיים ובעבור הציבור שייהנה מרצף של טיילת חוף לאורך הים בנהריה. השדרה המרכזית של השכונה אף היא תהווה שטח ציבורי פתוח שיעמוד לרשות כלל הציבור ובהמשך רציף לטיילת המערבית".

מיזמי הפרויקט, החברות צמח המרמן ואלקטרה, נמסר בתגובה כי "הארגון הקרוי בטעות 'אדם, טבע ודין' מוכיח שוב כי לא האדם ולא הטבע מעניינים אותו, וכי אינו מקבל את הדין. אנו משוכנעים שגם הפעם לא ייתן בית המשפט את ידו לעצירת פרויקט מגורים המצוי בהליכי בנייה ושיווק לטובת גחמות הזויות של 'כאילו' פעילי סביבה קיצוניים, הלוחמים לשימור האסבסט בחוף הים של נהריה כדי למנוע הקמה של שכונת מגורים שתשיב את החיים לאזור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker