בעלי קרקע בצומת גלילות מבקשים צו למניעת מימוש תוכנית לבניית מגורים באזור

חברות נדל"ן החולקות עם המדינה את הבעלות על הקרקע טוענות שבניגוד למובטח לא שיתפו אותן בהליכי התכנון וכתוצאה ידחו רווחיהם מהאדמות "לעתיד בלתי ידוע". רשות מקרקעי ישראל: "אנחנו שומר הקרקעות הלאומי, נפעל בתוקף נגד אינטרסים צרים"

מירב מורן
מירב מורן
פי גלילות
פי גלילותצילום: דניאל בר און
מירב מורן
מירב מורן

ביום שני בשבוע הבא צפויה תוכנית המגורים לפיתוח הקרקע בפי גלילות להגיע לדיון להפקדה בוועדה המחוזית מרכז. התוכנית כוללת 9,800 יחידות דיור וכן שטחי מסחר ותעסוקה, אלא שבד בבד עם התקדמותה לאישור הוגשה לבית המשפט בקשה להוצאת צו מניעה לקידומה. המגישה היא חברת חברת פי גלילות, המחזיקה בקרקע בשיתוף עם מדינת ישראל. תוכנית הבנייה מתוכננת לשטחים שרובם נמצאים בתחום שיפוט עיריית רמת השרון, ונכללים גם בתוכנית המתאר של העיר שטרם אושרה. לדברי רשות מקרקעי ישראל, המקדמת את המהלך, "התוכנית רבת משמעות ומצטרפת למדיניות הממשלה להגדלת היצע הדירות בדגש על אזורי הביקוש".

עורך הדין עופר דורון, המייצג את חברת פי גלילות המחזיקה בקרקעות ונמצאת בבעלות חברות הנדל"ן טריגו, קנדה ישראל ומשקיעים פרטיים אחרים, אומר כי "התוכנית היא מחטף של רשות מקרקעי ישראל המבקשת להניע בניית מגורים בכל מחיר. התוכנית שונתה כדי להשיג את התנאים שמאפשרים להכיל עליה את כללי הותמ"ל וכך לזרז את ביצועה".

לדברי דורון, אישור התוכנית הוא הפרה של הסכם מן העבר שחייב לשתף את החברה בהכנת התוכנית, לפני הגשתה לאישור ברשויות התכנון. "פי גלילות היא בעלים במגרש, והסכימה לוותר על תוכנית אחרת בתמורה לשיתופה המלא בקידום התוכנית החלופית, אך הדבר לא נעשה - לא שיתפו אותם". הוא מסביר שהתוכנית משאירה במגרש המתוכנן להיבנות את עיקר זכויות הבנייה למגורים בסביבה, ומעבירה את זכויות הבנייה לשטחי תעסוקה ומסחר למגרשים אחרים. דורון טוען שהדבר ימנע רווחים מבעלי הקרקע שהוא מייצג, וייאלץ אותם לחכות למימוש התשואה מאדמותיהם לעתיד בלתי ידוע.

רשות מקרקעי ישראל טוענת מנגד, שצו המניעה שפועלים בעלי הקרקע הפרטיים להוציא הוא ניסיון בוטה לצבור רווחים על חשבון חלקו של הציבור, ובמחיר הכבד של עיכוב תוכנית בנייה". לטענתה, התוכנית מגלמת חלוקה שוויונית של זכויות הבנייה בין המדינה לבין הבעלים הפרטיים וכי התאפשר לכל בעלי הקרקע להעלות את השגותיהם לגבי המתוכנן בה. "הצו הוא ניסיון ציני להפעיל לחץ על הפקידות לשם הגדלת רווחים על חשבון הציבור. אנחנו שומר הקרקעות הלאומי ונפעל במלוא התוקף כנגד אינטרסים צרים של גורמים פרטיים המבקשים לקדם את הרווחים שלהם על חשבון טובת הכלל", נמסר מרמ"י.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker