"אורי אריאל צריך לשבת בכלא ולא סביב שולחן הממשלה"

נמשכת המתקפה בכנסת נגד השר אורי אריאל, בעקבות ממצאי מבקר המדינה על הזרמת מיליוני שקלים שיועדו לפריפריה לעמותות ימין ■ לפיד: יש לפתוח בחקירה פלילית נגד השר אורי אריאל ■ אורלי לוי-אבקסיס: "זהו שוד של הקופה הציבורית והקמת תאים פוליטיים על חשבון הציבור" ■ אריאל: "גאה בהפיכת פרויקט הגרעינים לתוכנית ממלכתית"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החקלאות, אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד
נמרוד בוסו

יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, קורא ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד שר החקלאות, אורי אריאל.

"היועמ"ש צריך להורות על פתיחת חקירה פלילית נגד השר אריאל ומקורביו. דו"ח מבקר המדינה שפורסם אתמול מוכיח שהשר אורי אריאל מתקומה, שהיה ממונה על ביצוע תוכנית שקידמנו לסגירת פערים חברתיים בין הפריפריה למרכז, לקח במקום זה את רוב הכסף, והעביר אותו למקורבים פוליטיים, לגרעינים תורניים במרכז, לקידום פעילות של מפלגתו. לקח מיליונים שצריך היה להשקיע בעתיד הילדים שלנו, הילדים בדימונה, קרית שמונה, עוטף עזה והגליל, והשתמש בהם בניגוד לחוק כדי לקדם אינטרסים פוליטיים. אי אפשר לעבור על זה בשתיקה. הפוליטיקאים לא יכולים להמשיך לפעול במחשכים. המשטרה צריכה לחקור עד תום את הפרשה הזו".

ממצאי מבקר המדינה שפורסמו אתמול (ג') הביאו לגל גינויים של חברי כנסת מהאופוזיציה. בדו"ח הביקורת השנתי נכתב אודות הזרמתם של מיליוני שקלים, שנועדו לסיוע לפריפריה, אל עמותות המזוהות פוליטית עם מפלגות תקומה והבית היהודי, על אף שחלקן פועלות בתל אביב וביישובי גוש דן. חברי הכנסת אף דרשו מהיועץ המשפטי לממשלה כי יורה על פתיחת חקירת משטרה בנושא.

על פי ממצאי המבקר, התוכנית האסטרטגית לעידוד וחיזוק ההתיישבות, שאושרה בממשלה הקודמת בספטמבר 2013, בראשית כהונתו של אורי אריאל כשר השיכון, הפכה לצינור העברת כספים לעמותות המזוהות פוליטית עם מפלגות תקומה והבית היהודי. עוד נמצא כי יישום ההחלטה מטעם משרד השיכון נעשה על ידי מקורבים פוליטיים לשר - בחלקם פעילים מרכזיים בעמותות שזכו לתקצוב. לעומתם, הדרג המקצועי של משרד השיכון מודר מהתהליך. עוד נמצא כי חלק גדול מהעמותות שתוקצבו במסגרת התוכנית השתתפו בפעילות שטח פוליטית למען הבית היהודי לקראת בחירות 2015.

ח"כ סתיו שפיר: אלפי אזרחים התגייסו למאבק שלי וביחד הצלחנו להפוך את תקציב המדינה לשקוף לראשונה בהיסטוריה"צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ סתיו שפיר (המחנ"צ) אמרה כי "אורי אריאל צריך לשבת בכלא ולא סביב שולחן הממשלה. חשיפת ממצאי המבקר מוכיחה כי במקום לדאוג לפריפריה ולגרעיני המשימה שפועלים בנגב ובגליל, ריפד אריאל את הכיסים של חבריו ועסקני מפלגת הבית היהודי בכסף ציבורי.

"האשמה מוטלת על כל ההנהגה הפוליטית של הבית היהודי, מבנט ועד סלומינסקי, שישבו על הברז של הקופה הציבורית, השתיקו במשך שנים את הפרשה, שיגרו איומים והפחדות ודאגו בכל הכוח שהכסף יעבור לעסקנים במקום לפריפריה. כל שקל מהכסף הגנוב חייב לחזור מיידית לתושבי הגליל והנגב להם הוא נועד, ועל היועמ"ש לפתוח בחקירת החומרים שהעביר המבקר".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס אמרה כי "זהו שוד של הקופה הציבורית והקמת תאים פוליטיים על חשבון כספי ציבור. דו"ח המבקר חושף שאולי הצלחנו לעצור את מכירת הדיור הציבורי למקורבים, שניסה השר אריאל לעשות ב-2014, אבל בהיעדר טיפול של הרגולטורים, גם בתהליך התכנון וגם לאחר חשיפת השערוריה, השר וחבריו ממשיכים להשתמש בכספי הציבור כבשלהם, ומחלקים אותם לסקטור שהם חפצים ביקרו (או בהצבעתו בבחירות). בדיוק כך סמוטריץ' ניסה להעביר בליל התקציב האחרון את כספי משרד השיכון לתחומים לא קשורים למשרד, שמשרתים את ציבור בוחריו. אז המתריעים מתריעים והמבקר מבקר, אבל עד שהאחראים לא ישלמו את המחיר, אין מה שיעצור אותם".

אורלי לוי-אבקסיסצילום: מיכל פתאל

ח"כ נחמן שי (המחנ"צ) אמר: "הדו"ח הוא רק מעט המעיד על המרובה. השר אריאל והממשלה נושאים את שם הפריפריה לשווא, אבל בפועל הם ממשיכים להזרים כספים על פי אינטרסים פוליטיים ולמקומות עם צרכים פחותים. לא הפריפריה מעניינת את הממשלה הזאת אלא איך לחזק את האחיזה בשלטון באמצעות מקורביהם ועל חשבון הציבור כולו. זוהי מעילה באמון הציבור שמן הראוי כי תיבדק על ידי המשטרה, ותיבחן נקיטת אמצעים משפטיים כנגד האחראים למחדל זה".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנ"צ) אמרה כי "הכסף אותו חילק השר אורי אריאל הוא לא כספו פרטי - זהו כסף של כולנו. שר החקלאות ופיתוח הכפר הוא למעשה שר ההתנחלויות, השוד והגזל".

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנ"צ) אמרה כי "אורי אריאל הוא רק סימפטום לקדחת השחיתות שאוכלת את המדינה במבפנים. חברי הכנסת של הקואליציה מתחרים ביניהם מי יהיה חזק יותר במאבק להחלשת שומרי הסף של שלטון החוק, והשרים ואחרים מנצלים זאת בכדי לרפד עוד יותר את כיסי מקורביהם ושותפיהם הפוליטיים. כעת יש צורך בניקוי אורוות. חקירה משטרתית מהירה וממצה תהיה התחלה ראויה".

ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "ממצאי דו"ח המבקר מסמרי שיער ומעידים על שיטת עבודה לפיה מקורבים פוליטיים שבבוקר גיבשו את המדיניות - בערב קיבלו את הצ׳ק. השר אריאל לקח 100 מליון שקל שיועדו ליישובים מוחלשים בפריפריה וחילק אותם למקורבים וחברי מפלגה, והכי גרוע זה שאותה שיטה עברה איתו ממשרד הבינוי שמופיע בדו"ח למשרד החקלאות, שם היא ממשיכה באין מפרע גם היום. הדברים החמורים לא יכולים להישאר בספרי דו"ח המבקר. על כן אני פונה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיפתח בחקירה פלילית".

לשכת אריאל מסרה בתגובה: "יודגש כי המבקר לא ממליץ להעביר לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה את פעילות השר, אלא את פעילותן של עמותות מסויימות, שלשר לא היה כל קשר לתקצובן בפועל. שר החקלאות מכבד את קביעות מבקר המדינה וכבר הנחה את הגורמים הרלוונטיים לפעול בהתאם להנחיות המבקר.

"השר גאה על פועלו להפוך את פרויקט הגרעינים המשימתיים לתוכנית ממלכתית, אשר אומצה ואושרה רשמית בידי הממשלה וכל שומרי הסף – היועצים המשפטיים והחשבים במשרדי הממשלה השונים והיו שותפים לכתיבת התוכנית, לקביעת הקריטריונים להפעלתה וליישומה בפועל.

"אנשי הגרעינים תורמים יום יום שעה שעה לכלל החברה הישראלית, הן בפריפריה הגיאוגרפית והן בפריפריה החברתית. יעידו על כך ראשי רשויות וראשי ארגוני הגרעינים, דתיים וחילוניים כאחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker