הממשלה חתמה על הסכם גג עם עיריית לוד: 17 אלף דירות ייבנו בעיר

משמעות ההסכם היא כי בתוך כעשור צפויה העיר להכפיל את מספר תושביה ■ על פיו, תשתיות התחבורה של העיר ישודרגו, וחלקיה המזרחיים והמערביים יחוברו עם מרכזה ■ עלות ההסכם: 6.9 מיליארדי שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס חתימת הסכם גג בעיר לוד
טקס חתימת הסכם גג בעיר לודצילום: קובי גדעון

הסכם גג לבניית 17,237 דירות חדשות בעיר לוד נחתם היום (ג') בין הממשלה ועיריית לוד. משמעות ההסכם היא כי בתוך כעשור צפויה העיר להכפיל את מספר תושביה הנוכחי. על פי ההסכם, 3,130 דירות ייבנו בשכונות חדשות בעיר הקיימת, ו-14,107 דירות ייבנו בשכונות ענק בשטחים החקלאיים הפתוחים הסובבים את לוד - שטחים השייכים למושבים בן שמן וניר צבי ויסופחו לעיר.

עד כה חתמה המדינה על כ-20 הסכמי גג מול רשויות מקומיות. על פי המודל, בתמורה לנכונות הרשות המקומית לקדם בנייה במהירות של אלפי דירות, מעמידה המדינה קדם-מימון עבור כלל מוסדות הציבור והתשתיות שמצריכה הבנייה החדשה, וכן משקיעה בבניית מחלפים, תחנות רכבת, שיקום החלקים הוותיקים של העיר ועוד. היקף ההשקעות בהסכם עם עיריית לוד נקבע על 6.9 מיליארדי שקלים.

למרות זאת, מעורר קונספט הסכמי הגג גם חשש גדול כי הרשויות הפחות איתנות שעמן נחתמים הסכמים אלה (ולוד ביניהן) עלולות לקרוס כלכלית בטווח הרחוק, בשל הגידול העצום במספר תושביהן, ללא גידול דומה בהיקף שטחי המסחר והתעסוקה המניבים ארנונה גבוהה.  

כחלק מההסכם נקבע כי תשתיות התחבורה של העיר ישודרגו, וחלקיה המזרחיים והמערביים יחוברו עם מרכזה. בתוך כך ייסלל כביש 200 המחבר בין כביש 431 לכבישים 1 ו-40; תוקם תחנת רכבת שלישית בעיר באזור התעשייה הצפוני; יבוצעו שתי הפרדות מפלסיות ויוקם מרכז תחבורתי משולב בתחנת הרכבת המרכזית. עוד נקבע כי יושקעו תקציבים בחידוש פני העיר העתיקה, יפותחו פארקים ברחבי העיר, רשת שבילי אופניים ותשודרג קריית הספורט.

על ההסכם חתמו שר האוצר משה כחלון, שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון וראש עיריית לוד יאיר רביבו. בטקס נכך גם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במהלך הטקס התייחס השר כחלון לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אודות ירידת מחירי הדירות ואמר: "הנתונים שהתפרסמו הם הם לא סוף פסוק, הם תוצאה של עבודה קשה. קיבלנו משבר דיור גדול וקשה של 12 שנים. לקחתי על עצמי את המשימה הזאת והתחייבתי להביא תוצאות"

לגבי ההתקפה על מס הדירה השלישית אמר: "מדובר בקבוצה קטנה וחזקה של אינטרסנטים שמגייסת לוביסטים, עורכי דין וטוקבקיסטים ורומסת את הזוגות הצעירים. כשהתחלנו עם מס דירה שלישית שאלתי לכמה אנשים יש דירה שלישית ומעלה, אמרו לי 50 אלף. לפי כמות ההתקפות רק ל-50 אלף איש בישראל אין דירה שלישית. מדובר בקבוצה קטנה וחזקה של אינטרסנטים שמגייסת לוביסטים, עורכי דין וטוקבקיסטים ורומסת את הזוגות הצעירים."

השר גלנט אמר בטקס כי "הסכם הגג עם לוד חשוב ביותר. מדובר ב-20,000 דירות, כולל ההתחדשות העירונית, פעולה משמעותית במסגרת פרויקט 'שיקום שכונות חוזר' ועוד. יש ערך מיוחד עבורי בהסכם עם עיר מעורבת של יהודים וערבים והעברת מסר של דו קיום יחד עם המשך חיזוק החוסן הלאומי״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker