מנהל רמ"י נגד הסכמי הגג: "המודל הזה מיצה את עצמו"

לדברי עדיאל שמרון, יש לפעול להאצת הבנייה ברשויות המקומיות באמצעים אחרים ■ הוא דחה את הביקורות על "מחיר למשתכן": "האמירה שהתוכנית עובדת בעיקר בפריפריה - אינה נכונה" ■ המשנה ליועץ המשפטי לממשלה: "סבירות גבוהה שהוותמ"ל יפורק"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדיאל שמרון
עדיאל שמרון מנהל רשות מקרקעי ישראל צילום: עופר וקנין

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון, קרא היום (ג') לסיים את מודל הסכמי הגג - אמצעי התמרוץ המרכזי בו נוקטת הממשלה מול הרשויות המקומיות להאצת הבנייה בשטחן. "יש 250 אלף יחידות דיור מכוח ההסכמים האלה. זה נותן את המענה לשנים הבאות, אך לעיר שגדלה יש לאורך זמן צרכים נוספים. ב-2017 צריך לעבור מהמודל של הסכמי הגג למודל מורכב ומעודכן יותר. אנחנו בונים מודל שאמור לתת תשובה אחרת לנושא".

שמרון אתר את הדברים בכנס השנתי לתכנון ולבנייה של משרד עורכי דין אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', במהלך פאנל בהנחייתו של אריק מירובסקי, עורך הנדל"ן של TheMarker. "הרשויות המקומיות הן חלק מהמערכת שמייצרת לנו היצע של יחידות דיור, ואם לא נגייס אותן - לעולם לא יהיה היצע מספק", אמר שמרון. "הסכמי הגג היו פתרון שנתן מענה, אבל צריך להגיע להסכם גג דור 2 שייעשה בראייה כוללת יותר".

על תוכנית מחיר למשתכן אמר: "האמירה שמחיר למשתכן עובד בעיקר בפריפריה אינה נכונה. אלפי יחידות דיור שווקו במודיעין, ראשון לציון, אור יהודה, הרצליה ועוד. ההנחה באחוזים במחיר למשתכן היא זהה, גם במרכז וגם בפריפריה, ולכן ההנחה האבסולוטית במרכז היא גבוהה יותר. עם זאת, על כל שקל שהמדינה מוותרת מההכנסות שלה – המשתמש הסופי מקבל בין 2 ל-3 שקלים הנחה, כך שהמודל עובד כלכלית ואנחנו מרוצים ממנו".

"היכולות של הלמ"ס בתחום הדיור - צריכות להיבנות"

טקס חתימה על הסכם גג באשקלוןצילום: חיים צח לע''מ

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (אזרחי), עו"ד ארז קמיניץ, אמר כי "שדרות מסוימות בפוליטיקה לא אוהבות מעורבות של משפטנים, אבל בנושא של משבר הדיור היינו שותפים מלאים ביצירת כלי הייעוץ והחקיקה למלחמה במשבר הדיור. אנחנו מנסים לשמור על הזכויות הקנויות של הציבור, גם כאשר מקימים ועדה מאד דורסנית כמו הותמ"ל. שומרים על עקרונות שקיפות, זכות הציבור להתנגד ועוד. עם זאת, כשצריך להגיד 'לא' - אומרים. ולא אחת אנחנו קמים למציאות של נסיונות לחצות קווים אדומים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כשנשאל האם יש מקום להמשך קיומו של הוותמ"ל גם ביום שאחרי המשבר, השיב קמיניץ בשלילה. לדבריו, מדובר בצעד לשעת חירום בלבד. "בלב העשייה אתה שוכח הרבה פעמים מה היה לפני כן. אנחנו עדיין זוכרים את מה שהיה לפני 2011, ויש לנו פרספקטיבה. אם להאמין לנתונים, אנחנו נמצאים ב-2017 במציאות של עצירה, ואולי אחר כך ב-2018 תהיה ירידה. אם יש עצירה, אז כדאי שגם אנחנו נעצור עם יוזמות החקיקה ונראה לאן השוק ממשיך. כדאי שהשוק יעכל את השינויים שנעשו, ובמקרה של ירידה לוותר על פרקטיקות מאד דורסניות שקיימות כיום. יש סבירות גבוהה שהותמ"ל יפורק".

קמיניץ נשאל על יחסיו הטעונים עם מנהלת מינהל התכנון לשעבר, בינת שוורץ. לדבריו, "היא אשת מקצוע מעולה, אבל היו בינינו מחלוקות על רקע הרצון שלה כגורם התכנוני הבכיר לקדם רפורמות ולגבי היחס שלה למשפטנים, שלעתים היה בעייתי בעיני. כשהיה לי מה להגיד בנושא - אמרתי את זה וזה גרר עימותים. אבל דבר אחד היה ברור לשנינו – מרגע שסוכם על מהלך מסוים - שנינו עמדנו מאחוריו".

לגבי ביטול פרסומי סקירת המחיר של השמאי הממשלתי, שכפה שר האוצר משה כחלון, אמר קמיניץ: "חשבתי שזו טעות מבחינת הממשלה לבטל את הנתון המשמעותי הזה. הבעתי את ההסתייגות שלי בפני שר האוצר ובפני שרת המשפטים. חבל לי שזה נעשה. השמאי הממשלתי הראשי מכיר את שוק הדיור, ואילו היכולות של הלמ"ס בתחום הדיור עוד צריכות להיבנות".

על הפרשנות שהוציא בעניין תמ"א 38 ב-2015, אשר הביאה לקיפאון בשוק במשך קרוב לשנה, אמר קמיניץ: "כמשפטן, יש נקודות שבהן אתה חייב להגיד מה שאתה חושב, מבלי לשאול את עצמך מה זה יעשה לשוק. ידענו שזה ייצור בעיות, אם כי ייתכן שלא הערכנו את העוצמה. עם זאת, זו היתה נקודה שבה היינו משוכנעים שהפרשנות שניתנה לתמ"א על ידי יו"ר ועדת הערר לשעבר, עו"ד מיכה גדרון, היתה בלתי אפשרית. זה נכון שההשלכות על השוק היו קשות. לדעתי ניתן היה לקדם את התיקון לתמ"א במהירות גדולה יותר ותוך פחות משנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker