מה יקרה למי שמיהר למכור דירה וקיבל מענק? - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
שאלות ותשובות

מה יקרה למי שמיהר למכור דירה וקיבל מענק?

עננת האי־ודאות שמרחפת מעל החוק מותירה בעלי שלוש דירות ומעלה עם שאלות רבות ■ אם בג"ץ יורה למדינה לחוקק את החוק מחדש - יבוטלו ההטבות והמענקים למוכרי דירה שלישית ומעלה

41תגובות
דיון בנושא חוק מס הדירה השלישית בוועדת הכספים, בדצמבר
אמיל סלמן

1. איפה עומד הליך החקיקה?

שופטי בג"ץ בראשות הנשיאה מרים נאור הורו שלשום למדינה להשיב לה עד יום ראשון אם היא נענית להצעתם ולהצעה של היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שלפיה חוק מס מיסוי ריבוי דירות יוחזר אל ועדת הכספים להמשך הליכי החקיקה.

המדינה צפויה להתנגד להצעה, ולכן שופטי בג"ץ יצטרכו להכריע בעצמם אם להורות על החזרת החוק אל ועדת הכספים. ההערכה היא שהחלטת בג"ץ תתקבל בקרוב, שכן על פי הודעת רשות המסים — מי שמחזיק בשלוש דירות ומעלה מחויב להודיע על כך לרשות המסים עד ה–30 ביוני 2017 לכל המאוחר.

בג"ץ נדרש לעניין בעקבות חמש עתירות שהוגשו נגד החוק, ובראשן עתירתה של סיעת המחנה הציוני, שטוענת כי נפלו מחדלים חמורים בהליך חקיקתו בוועדת הכספים של הכנסת. הנוסח המעודכן של החוק הונח של שולחן הוועדה כמה שעות לפני תחילת הדיון בו, ולחברי הכנסת, כמו גם ליועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפיק, לא התאפשר להביע את עמדתם ביחס לחוק. אפיק אף הודיעה שלא תוכל לתת לח"כים ייעוץ מקצועי. הדיון בוועדה התחיל ב–15 בדצמבר 2016 בשעה 23:00, והסתיים ב–07:00 למחרת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

2. האם החוק בתוקף כעת?

כן.

3. מה צפוי לקרות אם בג"ץ יחליט להורות על הגשתו מחדש של החוק לאישור ועדת הכספים, ולאחר מכן לאישור המליאה?

לפי הערכות בכנסת, החוק צפוי להתבטל אם יובא מחדש לאישור ועדת הכספים. חברי הוועדה, הח"כים בצלאל סמוטריץ' (יהדות התורה), יצחק וקנין (ש"ס) ועודד פורר (ישראל ביתנו), העריכו אתמול שאם החוק יוחזר לוועדה, הוא לא יחוקק מחדש, לנוכח ההתנגדות לו בקרב סיעות הקואליציה.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), סירב אתמול להתבטא בעניין, ואילו בכנסת הזכירו את העובדה שהוא נאלץ לכנס את ועדת הכספים לדיון לילי ב–15 בדצמבר 2016 לאישור החוק, בלחצו של שר האוצר, משה כחלון. גפני, שניהל את הדיון, גיבה את היועצת המשפטית של הוועדה, ונטש בזעם את הישיבה כשעה לפני שאישרה את החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

בגצ מיסוי דירה שלישית
אמיל סלמן

4. החוק זכה לתמיכה בקואליציה בסוף 2016, מדוע שלא יזכה כעת לתמיכה מחודשת?

בקיץ 2016, לאחר פרסום יוזמתו של כחלון להטיל מס על בעלי דירה שלישית ומעלה, הביעה הקואליציה התנגדות חזיתית. כל הח"כים שהביעו בזמנו התנגדות לחוק מטעם הקואליציה נאלצו ליישר קו בדצמבר 2016 ולתמוך בו, לנוכח איומו של כחלון לפרק את הקואליציה אם החוק לא יאושר.

אלא שעתה האיום של כחלון להקדים את הבחירות — אם בג"ץ יחזיר את החוק אל ועדת הכספים והחוק לא יאושר מחדש — לא מותיר רושם על הח"כים. רק לפני חודש, כשראש הממשלה, בנימין נתניהו, איים בהקדמת הבחירות עקב משבר התאגיד, הודיעו ראשי מפלגות הקואליציה לנתניהו כי אינם מעוניינים כעת בהקדמת הבחירות.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד), ציין כי המשמעת הקואליציונית שהתקיימה לפני חצי שנה איפשרה לחוק לעבור, וכעת לא נראה שיש רוב לחוקקו.

5. האם כחלון יתעקש לחוקק את החוק מחדש אם בג"ץ יחייב זאת?

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר משה כחלון
עמית שאבי

כחלון לא הגיב רשמית להודעת בג"ץ משלשום, שבה הועלתה האפשרות. בכנסת מעריכים כי כחלון לא יצטער יתר על המידה אם בג"ץ יוציא עבורו את הערמונים מהאש, כלומר יביא לביטולו של החוק.

במקרה כזה, שר האוצר יוכל לטעון שהוא פעל להורדת מחירי הדיור, וניסה לחוקק חוק שהיה מגדיל את היצע הדירות למכירה — אבל בג"ץ גרם לכך שהחוק יבוטל.

דומה שגם פניו של נתניהו לא יפלו אם החוק יתמסמס, ולו רק בגלל ההשפעה שלו על התדמית של כחלון. נתניהו התעמת לפני חודש עם כחלון על רקע הקמת התאגיד, ואילו בשבוע שעבר הוא הרעיף עליו שבחים — אבל מקורות בליכוד טוענים כי לא תזיק לשר האוצר לחטוף מכה קלה בכנף. כמו כן, התמיכה בחוק עלתה לרבים מהם בביקורת עזה מקרב ציבור הבוחרים, והם לא יתנגדו לראות את הצעת החוק מתפוגגת.

6. הח"כים מותחים ביקורת על התערבות בג"ץ בהליך החקיקה, וכעת הם מצפים שהוא יבטל את החוק?

כן. ח"כים רבים מהימין אמנם נוהגים למתוח ביקורת על האקטיביזם השיפוטי של בג"ץ ועל התערבותו בענייני הכנסת, ואולם הפעם נדמה כי הח"כים בעצמם מייחלים לכך שבג"ץ יחזיר את החוק אל ועדת הכספים, ובכך ניתן יהיה לקבור אותו.

מתוך הדיון בבג"ץ. מימין: עו"ד אייל ינון, פרופ' מנואל טרכטנברג, מיקי רוזנטל, יצחק הרצוג, מרב מיכאלי
אמיל סלמן

7. מה יעלה בגורל המענק שהובטח למי שמוכר את דירתו כפי שנקבע בחוק מיסוי ריבוי נכסים?

על פי הנוסח שאושר על ידי הוועדה, מי שימכור את דירתו השלישית ייהנה ממענק של 85 אלף שקל שיקוזז ממס השבח שעליו לשלם בעקבות המכירה, בכפוף להתחייבות שאינו מתכוון לרכוש דירה נוספת במשך ארבע שנים מיום קבלת המענק. על הדירה להימכר בין 1 בינואר 2017 ל–1 באוקטובר 2017, לאדם שאינו קרוב משפחה של המוכר. על הרוכש להיות חסר דיור, או בעלים של דירה יחידה שהוא מתחייב למכור תוך 18 חודש מיום הקנייה. כמו כן, המענק יינתן למוכר לא יותר משלוש פעמים (בגין שלוש דירות).

בינתיים, 332 בעלי דירות שמכרו אותן לאחר כניסתו של החוק לתוקף כבר הגישו בקשה לרשות המסים לקבל את המענק וחלקם אף קיבלו את הכסף. אם החוק יבוטל — לא ניתן יהיה לדרוש מהם לקבל את המענק בחזרה.

לעומת זאת, אם בג"ץ יורה לכנסת לחוקק את החוק מחדש החוק הקיים לא יהיה תקף, ולא ניתן יהיה לשלם את המענק למי שימכור אחרי מועד ביטול החוק. אם החוק לא יחוקק מחדש — תשלום המענק ייפסק סופית מהיום שבו בג"ץ הורה על חקיקה מחודשת.

8. מה לגבי הסעיף בחוק המעניק הפטור ממס על הפקדת כספי מכירת דירה בקופת גמל?

החוק קובע כי בעל שלוש דירות ומעלה מעל גיל 60 שימכור דירה ויפקיד את הכסף ממכירתה בקופת גמל להשקעה למשך חמש שנים יקבל פטור ממס על קופת הגמל עד להפקדה של 2 מיליון שקל. המטרה בפטור היא להעניק לבעלי הדירות אופציית השקעה נוספת — שאינה דירה. ניתן לקבל את המענק רק על הפקדה בעקבות מכירת דירה שתיעשה עד 1 באוקטובר 2017.

ברשות שוק ההון הסבירו אתמול כי הם מקבלים דיווח על קופות הגמל החדשות רק פעם בשנה, כך שהם עדיין לא יודעים כמה אזרחים הפקידו כסף ממכירת דירות בקופות גמל מאז חקיקת החוק, ובכמה כסף מדובר. בכנסת הסבירו כי מי שמכר דירה וכבר הפקיד את הכסף בקופת גמל צריך ליהנות מהפטור גם אם החוק יבוטל בסופו של דבר.

ואולם אם בג"ץ יורה לכנסת לחוקק את החוק מחדש, החוק הקיים לא יהיה בתוקף ולא ניתן יהיה להעניק את הפטור ממס עד לחקיקה המחודשת. אם זו לא תתבצע — הפטור ממס יתבטל באופן סופי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#