מיישרים קו עם כחלון? לשכת השמאים לא תפרסם בקרוב סקירת מחירים רבעונית

ועדה מקצועית שהקים היו"ר החדש של לשכת השמאים לבחינת הסקירה שאליה מתנגד שר האוצר, עדיין לא כונסה, והסקירות האחרונות הוסרו מאתר הלשכה ■ היו"ר חיים מסילתי: "נבדוק אם ניתן לעשות את הדברים אחרת מבחינת איסוף הנתונים והניתוחים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה בראש העין
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הסקירה של לשכת השמאים על השינויים במחירי הדיור ברבעון הראשון של 2017, שהיתה אמורה להתפרסם החודש, לא תתפרסם — וספק גדול אם תשוב להתפרסם. צוות שהקים היו"ר החדש של לשכת השמאים, חיים מסילתי, שאמור לדון בעריכת הסקירה, עדיין לא התכנס, ושתי הסקירות שהלשכה ביצעה בימי קודמו בתפקיד, אוהד דנוס, הוסרו באחרונה מאתר הלשכה.

יו"ר הצוות, נחמה בוגין, מסרה כי היא רואה חשיבות לפרסום הסקירות, אך יש לתת לצוות להשלים את עבודתו.

את הצעד יזם דנוס כתגובה על החלטת שר האוצר, משה כחלון, שלא לאפשר עוד את פרסום הסקירות הרבעוניות שהוציא השמאי הממשלתי. סקירות אלה, שהתבססו על העסקות בדירות 4 חדרים ב–16 הערים המרכזיות בישראל, נתנו מידע רב לציבור, שכן היו פשוטות להבנה וממוקדות גיאוגרפית. זאת, בעוד שמדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) הם ארציים ונקובים בנקודות, ולא במחירי דירות.

על סקירות השמאי הוטחה ביקורת כי הן משתמשות בכלים סטטיסטיים לא מקצועיים. השמאי הגיב על כך בטענה כי הן נוצרו לפני כתשע שנים, לאחר שהשמאי הממשלתי נוכח שמדדי הלמ"ס אינם רלוונטיים לציבור הרוכשים, ואינם מסבירים כראוי תופעות מקומיות. לאור זאת פותחה המתודה של השמאי — לבדוק אך ורק שינויי מחירים בדירות 4 חדרים, תוך הפעלת סינון של עסקות חריגות. הדבר הביא לכך שבשנים האחרונות נהפכה סקירת השמאי הממשלתי לכלי פופולרי בקרב התקשורת והציבור, כמעט כמו מדד מחירי הדירות של הלמ"ס.

עם זאת, בספטמבר 2016 הודיע כחלון בפתאומיות כי לא יתיר עוד את פרסום סקירת השמאי הממשלתי. ההערכה הנפוצה לצעד המפתיע היתה שבאוצר התאכזבו מסקירת הרבעון השני של 2016, שלפיה מחירי הדירות עלו ב–2.5% לעומת הרבעון הראשון. באוצר טענו לגבי הדו"ח כי הוא מוטה ואינו משקף את המציאות. כראיה הציגו ביוני 2016 את מדד מחירי הדירות של הלמ"ס, שהראה ירידה של 0.1% במחירים. עם זאת, בחינה רבעונית של הנתונים העלתה כי גם לפי הלמ"ס, ברבעון זה מחירי הדירות הוסיפו לעלות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם החלטתו של כחלון, שהוסברה בכך שהמדינה צריכה רק גוף אחד שינהל את הסטטיסטיקה על מחירי הדירות, היתה סופית וגובתה בשתיקתה של שרת המשפטים, איילת שקד, הממונה על השמאי הממשלתי. כך, תוך ביקורת ציבורית נוקבת, סקירת השמאי חדלה מלהתפרסם.

כחלק מהביקורת הציבורית, הודיע דנוס כי לשכת השמאים תיכנס למקומו של השמאי הממשלתי, ותמשיך לבצע את הסקירות באותן מתודות. כך הופיעו שתי סקירות של הלשכה — לרבעונים השלישי והרביעי של 2016.

לוח זמנים צפוף מדי?

בפברואר השנה נערכו בחירות לראשות לשכת השמאים, שבהן נבחר מסילתי. הוא השמיע הצהרות מעורפלות באשר להמשך הופעת הסקירות, ומתנגדיו טענו כי הוא מקורב לכחלון, וכוונתו האמיתית היא למנוע את המשך פרסום הסקירות. מסילתי הכחיש את קרבתו לכחלון ואת הכוונה שלא לפרסם עוד סקירות.

"הלשכה הקימה צוות שבודק את העניין לעומקו", אמר מסילתי אתמול. "אני מכבד ומעריך את מי שעשה את הסקירות, ורוצה לבדוק אם ניתן לעשות את הדברים אחרת, מבחינת דרך איסוף הנתונים ואופן ביצוע הניתוחים".

עם זאת, הצוות שבראשו עומדים מסילתי עצמו והשמאית נחמה בוגין, עדיין לא התכנס. מסילתי טוען כי הדבר נובע מלוח זמנים לחוץ ובשל פרק הזמן הקצר שחלף מאז נכנס לתפקיד, לפני כחודשיים. "אני מעריך שחברי הצוות יתכנסו בקרוב", אמר. ואולם במקביל הוסרו באחרונה הסקירות הקודמות מאתר הלשכה, ומסילתי סירב להגיב על כך.

בוגין הסכימה כי בשל הבחירות וחילופי הגברי בלשכה, מינוי הצוות אושר רק באחרונה במוסדות הלשכה. "אנו מתאמים ישיבה די דחופה, ואז נתארגן לטפל בנושא", אמרה. "ניקח לנו תקופת התארגנות, אבל אנחנו רוצים לעשות את המדד בצורה המדויקת והטובה ביותר שניתן, כי חשוב שהמידע יפורסם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker