מלכוד 22 של האמהות החד-הוריות

סיוע בתשלום למעונות עד למציאת עבודה יעניק לנשים הזדמנות לצאת מהמצוקה הכלכלית, במקום להנציח את העוני

יעל בליץ זיסקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל בליץ זיסקין

פסח מאחורינו, אבל רגע לפניו נפגשו שוב מאות אימהות חד־הוריות פנים מול פנים עם המצוקה, הייאוש, תרומות סלי המזון וחבילות המצרכים לנזקקים. זאת אף שבקלות אפשר להוציא אותן ואת ילדיהן, דור שני לעוני, מהנזקקות ומחוסר האונים — לא באמצעות העברת תקציבי ענק, אלא ביישום תוכנית שאף עשויה לחסוך לקופת המדינה מיליוני שקלים.

כיום יש מאות נשים חד־הוריות, אימהות לילדים בגילאי לידה עד שלוש, המבקשות לצאת לעבודה ולהתפרנס בכבוד, אך לא יכולות לעשות זאת. כדי שיוכלו להשתלב במעגל התעסוקה, הן חייבות למצוא מסגרת חינוכית הולמת עבור ילדיהן. אבל כדי שהילדים יוכלו להיכנס למעונות יום מפוקחים, האימהות נדרשות להוכיח כושר השתכרות ועמידה בתשלומים, כלומר, להוכיח שהן עובדות.

הטענות בנוגע ליעדי תקציבים שיכולים לסייע לאוכלוסיות מוחלשות — מוכרות וידועות. אבל במקרה זה יש היבט נוסף, מושתק ומקומם: ההשקעות הלא־יעילות בטיפול בנושא והכספים הרבים שמתבזבזים, רק משום שאינם מושקעים במודלים עם תוצאות משמעותיות.

את המכשול הזה אפשר לפתור בקלות באמצעות סיוע בתשלום שכר הלימוד למעונות היום בחודשים הראשונים עד לקבלת הדירוג. הסיוע הנקודתי יאפשר לאותן נשים להתפרנס בכבוד ויאפשר לילדיהן לשהות בסביבה חינוכית ובטוחה. גם המדינה תרוויח: בהשקעה חד־פעמית של 7,212 שקלים עבור מימון שהות במעון בחודשים הראשונים עד לקבלת הדירוג והשתלבות האישה בתעסוקה, אפשר להגיע לחיסכון שנתי בקצבאות בסכום של עשרות מיליוני שקלים. עד כה, 1,000 נשים חד־הוריות שקיבלו סיוע באמצעות תוכנית נתיבים לתעסוקה, חסכו למדינה יותר מ–30 מיליון שקל בארבע השנים האחרונות.

מעון יום של ויצ"ו

הפתרון נשמע פשוט, ובכל זאת, במשרדי הממשלה הרלוונטיים לא ממהרים לאמץ אותו. אולי עכשיו, אחרי שמעונות היום הועברו לאחריות משרד הרווחה, לא יהיה מוגזם לצפות לטיפול בכשל המיותר שמשאיר מאות אימהות במצב של נזקקות וחוסר תעסוקה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

היתרונות ברורים בהיבט הכלכלי, החברתי, הרגשי והמוסרי: נשים עצמאיות שעובדות למחייתן וצוברות ניסיון בשוק העבודה, מקבלות הזדמנות להוציא את משפחתן מהמצוקה הכלכלית, במקום להמשיך ולהנציח את העוני, את הקושי ואת בזבוז הכספים.

הכותבת היא ראש צוות תכנון אסטרטגי ופיתוח בעמותת ידידות טורונטו, המפעילה את תוכנית נתיבים לתעסוקה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker