ביהמ"ש קיבל דרישת האגודה לזכויות האזרח: "'באמונה' חייבת לשווק את פרויקט כרמי גת לכל דורש"

בעקבות עתירת האגודה לזכויות האזרח נגד רמ"י וחברת "באמונה", העניקה השופטת נאוה בן אור פסק דין הצהרתי לגבי פרויקט "קהילת כרמי גת" ששיווקה החברה לבני הציבור הדתי-לאומי. עם זאת, לא נאסר על החברה לפרסם את המתחם כשכונה דתית בקרב הציבור הדתי בלבד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מסך מתוך פרסומת לכרמי גת
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל חלקית את עתירת האגודה לזכויות האזרח וקבע כי על חברת "באמונה" לשווק את הדירות בפרויקט "קהילת כרמי גת" שבונה החברה בקרית גת, לכלל הציבור. זאת בהתאם לתנאי מכרז רשות מקרקעי ישראל שבו זכתה.

"אני רואה לנכון ליתן פסק דין הצהרתי ולפיו על החברה להמשיך ולשווק את הדירות שבפרויקט נשוא המכרז לכל דורש, כמתחייב על פי תנאי המכרז וכפי שהתחייבה לעשות", כתבה השופטת נאוה בן אור. כמו כן הטילה השופטת תשלום הוצאות משפט בסך 10,000 שקל על "באמונה".

עם זאת לא נעתרה השופטת לבקשת האגודה לזכויות האזרח להורות לוועדת המכרזים של רמ"י להטיל קנס נוסף על החברה, מעבר לקנס שכבר הוטל עליה בעבר בעקבות סרטון הפרסומת הפוגעני לפרויקט שפירסמה החברה בנובמבר 2015.

מקור העתירה שהגישה האגודה לזכויות האזרח במכרז שפירסמה רמ"י בסוף שנת 2014 לרכישת קרקעות עבור בניית 1,471 דירות בשכונת "כרמי גת" שבצפון קרית גת. בחודשים שלאחר פרסום המכרז החלה "באמונה" בשיווק דירות במתחם תחת קונספט של קבוצת רכישה המיועדת לציבור הדתי-לאומי, תחת הסיסמאות "לסרוגים יש בית חדש" ו "המתחם הדתי לאומי בכרמי גת".

השופטת נאוה בן־אורצילום: אתר בתי המשפט

עוד בטרם הסתיים מועד הגשת ההצעות לרכישת הקרקע, פנתה האגודה לרמ"י בתלונה לפרסום ולשיווק מפלה מצד "באמונה" - בפרט על רקע העובדה כי תנאי המכרז שפרסמה רמ"י מחייבים את הניגשים להציע את הדירות לכל דורש וללא אפלייה. ב-6.7.2015 נסגר המכרז, אך ההכרזה הרשמית על הזוכים התעכבה זמן רב על רקע בדיקת טענות האגודה נגד באמונה. רק ב-4.11.2015 הוכרזו הזוכים, ובכללם גם קבוצת הרכישה בהנהלת "באמונה", שזכתה בקרקע לבניית 285 דירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מספר שבועות לאחר ההכרזה, עמדה החברה בלבה של סערה ציבורית שפרצה עקב פרסום סרטון שיווקי לפרויקט, אשר הציג באופן נלעג את בני עדות המזרח. הסרטון גרר גינויים רבים במערכת הפוליטית עד כדי פנייה של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבחון הפעלת סנקציות נגד "באמונה", וזה הפנה את הסוגייה לברור ברמ"י. בפברואר 2016 החליטה ועדת המכרזים של רמ"י לקנוס את החברה ב-323 אלף שקל, אך נמנעה מלבטל את זכיית החברה במכרז, על מנת שלא לפגוע בכ-93 רוכשי דירות בפרויקט.

בד בבד עם סקנדל הסרטון הגישה גם האגודה לזכויות האזרח את עתירתה, באמצעות יועצה המשפטי עו"ד גיל גן-מור, נגד רמ"י ונגד חברת "באמונה", בה דרשה כי רמ"י תקנוס את החברה פעם נוספת בגין האפליה הפסולה בשיווק הדירות, כי בית המשפט יצהיר כי מדיניות השיווק שבה נקטה החברה מנוגדת לתנאי איסור האפליה הקבוע במכרז, וכי יורה לה לשווק את הדירות לכל המעוניין.

המדינה טענה מנגד כי "באמונה" כבר הצהירה בשימוע שנערך לה כי היא משווקת את דירותיה לכל פונה וכי ישנם גם רוכשים חילונים בפרויקט. עוד ציינה הרשות כי בעוד שהמכרז אוסר על שיווק לציבור ספציפי, הוא אינו אוסר על פרסום לציבור ספציפי.

החברה טענה כי יש לדחות את העתירה בשל יציאתה נגד "מעשה עשוי" – כאשר 244 מתוך 340 דירות כבר נמכרו לציבור – רובו ככולו דתי לאומי. עוד נטען כי החברה לא הפרה את הוראות המכרז וכי פעלה בהסכמת היועץ המשפטי של הרשות. ולבסוף טענה כי קהילות מגורים דתיות קיימות מראשית ימי המדינה, וכי לציבור הדתי-לאומי זכות לממש את מאפייניו הייחודיים במסגרת קהילתית.

השופטת בן אור קיבלה את עמדת המדינה לפיו יש להבדיל בין אופן פרסום הפרויקט ובין אופן שיווקו, וכי המכרז אינו כולל הוראות מחייבות לגבי אופן פרסומו. עם זאת קיבלה את בקשת האגודה לזכויות האזרח לסעד הצהרתי.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח אמר: "אנו מברכים על פסק הדין. טענו לאורך כל הדרך שאסור להפלות בשיווק דירות, ושלדתיים או לחילונים אין זכות להתבדל בשכונה הומוגנית ולגור רק עם מי שדומה להם. כעת השופטת קיבלה את עמדתנו. צר לנו שנאלצנו להגיע לבית המשפט על מנת שיבהיר שהאפליה היא פסולה, בעוד שרשות מקרקעי ישראל היא זו שהיתה צריכה להרים את הכפפה ולאכוף את הכללים של עצמה. נמשיך להיאבק למען שוויון במגורים ונגד אפליה אסורה".

 מחברת "באמונה" נמסר בתגובה:  "בית המשפט המחוזי דחה את דרישת האגודה לזכויות האזרח לקנוס את חברת 'באמונה' בעשרות מיליוני שקלים. בכך, ביהמ"ש קיבל את טענת החברה כי היא משווקת את הפרויקט בפרסומיה כאשר הוא 'פתוח לכלל הציבור'. בית המשפט קבע כי על החברה להמשיך ולמכור את הדירות, כפי שהיא אכן עושה על פי הצהרתה לפני בית המשפט, לכל דורש. בכך נדחתה למעשה דרישתה של האגודה שכביכול חברת באמונה מפלה לרעה ציבור שאינו שומר מצוות ברכישת הדירות בפרויקט בכרמי גת. נסיון האגודה לזכויות האזרח להציג את ההיפך הינו ילדותי והיפך האמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker