בית המשפט דחה את עתירת עיריית פ"ת נגד תוכנית הבנייה בסירקין

העירייה מתנגדת לתוכנית כיוון שלטענתה קיימים ליקויים משמעותיים בהסדרי התחבורה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחנה סירקין
מחנה סירקיןצילום: זאב שטרן
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, ורדה מרוז,  דחתה את עתירת עיריית פתח תקוה נגד הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז, לביטול האישור שניתן לתוכנית הבנייה במחנה סירקין ולמתן צו ביניים שיעכב את יישומה של תכנית השלד, עד לקידום תכניות מפורטות, שייתנו גם מענה לבעיות התחבורתיות שעולות מהתכנית שאושרה בוועדה. השופטת קבעה כי העתירה אינה אלא צעד מחאה לתכנית שאינה אלא מתווה לתכניות שיאושרו בעתיד במקום.

מחנה סירקין נמצא במזרח פתח תקווה, והוא משתרע על 2,588 דונם. תכנית השלד, שגובשה על ידי ועדת היגוי רב תחומית שכללה נציגים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים וגורמים מקצועיים, מציעה הקמת 12 אלף יחידות דיור במקום, עם 365 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר, שטחי ציבור ומערכת תחבורה באוריינטציה לתחבורה ציבורית ועוד. לפני כחודשיים אושרה התכנית בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

הוועדה המקומית ועיריית פתח תקוה מתנגדות לתכנית, עקב ליקויים משמעותיים בהסדרי התחבורה, שאינם ניתנים לפתרון, לטענת העירייה, במסגרת התכנית הזו,. משלא ניתן מענה לטענות לשביעות רצונן – עתרו נגד אישור התכנית, כשהן טוענות כי לוועדה המחזוית אצה הדרך לקדם את הבנייה במתחם סירקין ללא מתן מענה הולם לתשתיות התחבורה. העותרות טענו בעתירה, כי במאי 2015 הגישו לוועדה המחוזית התייחסות תכנונית כוללנית לתכנית השלד, תוך התניית פיתוח המתחם בהקמת תשתיוטת תחבורה, כהן מינהור כביש 40, שחוצץ בין העיר לבין מתחם סירקין,  ודרישה לחבר את המתחם לכביש 444 במזרחו, לסלול כביש עוקף מדרום לעמישב ולבצע בצומת ירקונים מחלף שיחבר את כביש 40 לכביש 5.

הוועדה המחוזית ענה מנגד, כי העתירה הוגשה בטרם עת, שכן מדובר רק בשלב ראשוני של התכנון , וכי מדובר רק במסמך ממדיניות עקרוני.

השופטת מרוז קיבלה את עמדת הוועדה המחוזית וכתבה "בבקשה, כמו גם בעתירה, קוראות המבקשות (העירייה והוועדה המקומית, א"מ) תגר על החלטת המשיבה (הוועדה המחוזית, א"מ) לאמץ את תכנית השלד, הגם שברי להן כי טרם בשלה העת להתנגד לה, אף לא בשלו התנאים לכך. דומה, כי באמצעות הבקשה והעתירה, מעלות המבקשות את מחאתן כצעד אסטרטגי  - הא ותו לא", כתבה בהחלטתה. "ברי כי לא ניתן לתקוף תכנית שלד, שהרי התוכנית אינה סטטוטורית ואינה ברמת תקיפה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לאור זאת קבעה, כי אין לעצור את הליכי התכנון במתחם, והטילה על הוועדה המקומית והעירייה הוצאות משפט של 10,000 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker