מחירי הדירות עלו בשיעור מינימלי, אך מחירי השכירות קפצו ב-1.1% בחודש

על פי מדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בתוך שנה עלו מחירי הדירות ב-6%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בתלמי מנשהצילום: עופר וקנין

2017 נפתחה עם עלייה מינימלית במחירי הדירות, בשיעור של 0.1% לעומת סוף 2016. כך עולה ממדד מחירי הדירות המתפרסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). שינוי זה מעיד על כך שמינואר 2016 לינואר 2017 עלו מחירי הדירות בשיעור שנתי של 6%. ממצא מעניין יותר הוא עלייה של 1.1% במדד שירותי הדיור, המשקף את השינויים במחירי השכירות - דבר שהרים תרומה גם לעליית המדד הכללית.

מדד זה, כקודמיו, כולל את הדירות שנמכרות במסגרת "מחיר למשתכן", והתוצאה היא שהדירות המוזלות אכן תורמות להתמתנות המדד, אך מכיוון ששאר שוק מכירת הדירות עדיין נתון לעליות, הסך הכל מורה ששוק הדירות עדיין בעלייה. עם זאת, ניכר בחודשים האחרונים שעלייה זו התמתנה - גם אם לא משקללים במדד את "מחיר למשתכן".

>> מדד מחירי הדירות:

צילום: נתוני הלמ"ס

נתונים שפורסמו בימים האחרונים על ידי הלמ"ס מראים ירידה משמעותית ברכישת דירות חדשות: על פי הנתונים, נרשמה ירידה של 1.3% בממוצע לחודש במספר הדירות החדשות שנמכרו בחודשים יוני 2016 - פברואר 2017, מ-2,530 דירות ל-2,420 דירות בחודש. ואולם, ברמה שנתית הירידה בולטת עוד יותר: עד לסוף המחצית הראשונה של 2016, כמות הדירות שנמכרה הגיעה לרמה של 2,500-3,000, ואילו בחודשים האחרונים, למעט ינואר שבו נרשמה חריגה כלפי מעלה, כמות מכירת הדירות החדשות נעה בין 2,000 ל-2,200 בחודש. נתונים מקבילים שמפרסם הכלכלן הראשי באוצר מורים אף הם על ירידה בכמות העסקות החודשיות, וממצאים אלה עשויים להסביר את ההתמתנות בעליות המחירים שנרשמה בחודשים האחרונים.

כאמור, הנתון הבולט בין מדדי הדיור השונים, הוא עליית מדד שירותי הדיור בשיעור חודשי של 1.1% בחודש מארס, מה שמעיד על הקפצת מחירי השכירות של בעלי דירות במסגרת החוזים החדשים עליהם חתמו עם השוכרים. מדובר בממצא חודשי שכרגע לא ניתן להקיש ממנו דבר, למעט הצורך לעקוב אחריו היטב, שכן ברמה השנתית, המדד הזה עלה ב-2.2% בלבד, כך שמדובר בקפיצת מדרגה.

בחודשים האחרונים משקיעים מכרו דירות רבות ששימשו להשכרה, וזאת עקב קידום חוק ריבוי דירות (המכונה "חוק הדירה השלישית"). שוכרים העידו כי המשכירים החתימו אותם על סעיפים בחוזה, שלפיהם אם יאושר וימומש אותו חוק, שכר הדירה שלהם יועלה. כרגע החוק נדון בבג"ץ ועתידו לא ברור, ואולם מכירת מלאי גדול של דירות להשכרה עלול ליצור מצב שבו היצע הדירות להשכרה יקטן, ומחירי השכירות יועלו.

עד לאחרונה לא נמצאו לכך אינדיקציות, ובמספר חודשים מדד שירותי הדיור אף רשם ירידות. לפיכך, לא ברור הרקע לעלייה הנוכחית, ורק בחודשים הבאים ניתן יהיה לדעת אם מדובר במגמה, או בתיקון טכני נקודתי של השוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker