שוק השכירות בתל אביב: חוזים דרקוניים וניסיונות לפנות שוכרים לפני הזמן - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק השכירות בתל אביב: חוזים דרקוניים וניסיונות לפנות שוכרים לפני הזמן

600 שוכרי דירות ניצלו ב-2016 את השירות שמציעה עיריית תל אביב, ופנו לייעוץ משפטי מסובסד ■ הבעיות של השוכרים מתחילות כבר בעת ניסוח החוזה ■ פניות רבות נבעו מסירוב של בעל הדירה לקבל דייר מחליף, ומשיפוץ במבנה או בסביבתו בלי לעדכן את הדייר

79תגובות
דירות להשכרה בתל אביב. שיעור השוכרים בעיר הוא הגבוה ביותר בישראל
תומר אפלבאום

הצפה בדירה שהביאה לפגיעה ברכוש, תחילתן של עבודות שיפוץ מסיביות בבניין בלי שהשוכר שזה עתה נכנס ידע על כך, ודרישה לפיצוי בסך 12 אלף שקל בעת עזיבת הדירה, נוכח פגמים שנמצאו בארון — אלה רק שלוש מתוך כ–600 פניות של שוכרים, שטופלו ב–2016 על ידי הייעוץ המשפטי לשוכרים שמפעיל מרכז הצעירים של עיריית תל אביב בשיתוף מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין.

השירות ניתן מכיוון שבעיר שיעור השוכרים הוא הגבוה בישראל. מתוך כ–200 אלף משקי בית המתגוררים בעיר — כ–100 אלף הם שוכרים. כמו כן, לפי נתוני העירייה, מדי שנה מתרחשים כ–50 אלף מעברי דירה בעיר. עיריית תל אביב מעניקה את הייעוץ למבקשים לשכור דירה בעיר במחיר מסובסד — 70 שקל לפגישה או 50 שקל לבעלי כרטיס תושב.

בקיץ 2014 התחיל מרכז הצעירים מזא"ה 9 שמפעילה העירייה להציע את השירות. עד כה היתה 2016 השנה שבה מספר הפניות לייעוץ המשפטי היה הגדול ביותר — 588 פניות. ניתוח של מאפייני הפניות שופך אור על הנושאים שבהם חלוקים שוכרים ומשכירים לעתים קרובות.

הנושא הנפוץ ביותר שבגינו פנו שוכרים לייעוץ, נשא את הכותרת הכוללנית "בדיקת חוזה", עם 100 פניות מסוג זה (17% מהפניות). סעיף זה כולל שוכרים שפונים להתייעצות לפני שחתמו על החוזה כדי לבדוק שהוא תקין, כשלרוב עלו בפגישה סוגיות הנוגעות לתנאי החוזה. אחת הסוגיות שחזרו היתה הטלת תשלום שכר הטרחה לעורך הדין שהכין את החוזה לדרישת המשכיר — דווקא על השוכר. באחד המקרים הסכום היה 3,000 שקל. סוגיה נוספת שחזרה על עצמה היא גובה הביטחונות הכספיים והערבויות.

כמתואר

הנושא השני בשכיחותו היה יציאה מחוזה, שבו נכללו 82 פניות (14%). סוגיות שחזרו בהקשר זה היו סירוב של בעלי דירות לקבל שוכרים מחליפים במקרים שבהם ביקש השוכר לסיים את תקופת מגוריו בדירה לפני תום החוזה, או ניסיונות של שוכרים לצאת מדירות לאחר שלטענתם גילו פגמים או ליקויים, שהפכו את הדירות ללא ראויות למגורים.

תרחיש נוסף שחזר בפגישות קורה דווקא כשמסיים השוכר את תקופת השכירות המלאה, אך הוא מתבקש לשלם סכומים גבוהים בעת עזיבתו בעבור תיקונים וליקויים שלטענת בעל הדירה נמצאו בה. באחד המקרים התבקש השוכר לשלם 12 אלף שקל בתום תקופת השכירות בגלל ארון שהתפרק. על שוכרת אחרת, שהחליפה על חשבונה את התנור בדירה השכורה לאחר שחדל לעבוד, נאסר לקחת אותו עמה בתום תקופת השכירות.

13.2% מהפניות נגעו לתחזוקת הדירה. במקרים אלה פנו השוכרים לייעוץ עקב בעיות שלדבריהם סירב בעל הנכס לתקן. כמעט כל הפניות האלה היו קשורות לנושאי רטיבות, כמו בעיות צנרת, נזילות ועובש. כך למשל, פנה לייעוץ שוכר שטען כי רכושו ניזוק בעקבות נזילה בדירה ובעל הנכס מסרב לפצותו.

11.7% מהפניות עסקו בטענות להפרת חוזה מצד בעלי הנכסים, ובהן מקרים שבעל הדירה נכנס אליה ללא התראה מוקדמת ובעת שהשוכרים לא היו בה, או במקרים שבהם ניסו בעלי דירות לפנות את השוכרים לפני תום תקופת החוזה מסיבות שונות.

אחת הפניות התמוהות בהקשר זה היתה פנייתה של שוכרת שסיפרה כי הדירה ששכרה, ושבה התגוררה לבדה, נהפכה בן לילה לדירה עם שותף שאותו כלל לא הכירה. זאת בעקבות החלטה של בעל הבית, שחשש מפעולות אכיפה מצד העירייה, לאחד מחדש את שני חלקי הדירה המפוצלת שאותם השכיר בנפרד.

8% מהתלונות עסקו בכל הקשור לעבודות תמ"א 38 או שיפוצים מסיביים במבנה ובסביבתו. רוב הפניות תחת סעיף זה היו של שוכרים שהתלוננו כי שיפוץ מהותי התחיל בבניין או בסביבתו לאחר שחתמו על החוזה, בלי שבעל הנכס יידע אותם מראש על כך, ובלי שהוצע להם פיצוי כלשהו בגין העבודות.

"שירות שמסייע להתמודד עם האי־שוויון שביחסי שוכר־משכיר"

לדברי סגן ראש העיר תל אביב, אסף זמיר, "מספר הפניות לייעוץ משפטי כיום מצד שוכרים מעיד שיש צורך בשירות. בשנה החולפת הא נהפך משירות שאף אחד לא מודע לו, לכזה שמכרים שואלים אותי עליו".

לדברי זמיר, השירות הושק כחלק מגיבושו של חוזה שכירות הוגנת. מדובר בחוזה שכירות מומלץ, שנוסח על ידי העירייה כדי לצמצם את האי־שוויון המובנה ביחסי הכוחות בין שוכרים ומשכירים, המתגבר באזור מבוקש כמו תל אביב. באותה התקופה שימש החוזה המומלץ גם בסיס להתנעתו של חוק השכירות ההוגנת שקידמה העירייה עם ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), שביקש לעגן את עיקרי החוזה — ובראשם הגבלה של העלאת שכר הדירה לתקופה של שלוש שנים.

בשלוש השנים שחלפו מאז בוטל סעיף ההגבלה על העלאה של שכר הדירה, והוא הוצא מהחוק. השלמת החקיקה של מה שנותר מהחוק מתמהמהת אף היא, ובכלל זה הגדרתה של דירה ראויה למגורים. לפיכך, כיום החוזה המומלץ שניסחה העירייה עודנו בגדר המצלה בלבד.

"חוסר האיזון ביחסי הכוחות בין משכירים ושוכרים בעיר עדיין קיצוני, אבל אני מאמין שהשירות הזה בכל זאת מסייע במשהו בהתמודדות עם האי־שוויון, משום שהידע ועורכי הדין מצויים באופן מסורתי בצד של בעלי הדירות", אומר זמיר.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם