אחרי הזינוק בינואר: שוב ירידה משמעותית במכירת דירות חדשות בפברואר

בלמ"ס לא פירסמו את היצע הדירות למכירה, וזאת עקב בעיות שנמצאו לפני מספר חודשים בנתונים שמספק ללשכה משרד הבינוי והשיכון

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנייה בקריית גת
בנייה בקריית גתצילום: אילן אסייג

לאחר שבינואר 2017, נרשמה כמות חודשית חריגה של רכישת דירות חדשות, ברמה של כ-2,900, חזר חודש פברואר לרמה החודשית הממוצעת שאיפיינה את הרבעון האחרון של 2016, שבו נרשמה רכישת 2,142 דירות בלבד, כך עולה מסקירת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) על הכמות המבוקשת של דירות. עם זאת, בלמ"ס לא פירסמו את היצע הדירות למכירה, וזאת עקב בעיות שנמצאו לפני מספר חודשים בנתונים שמספק ללשכה משרד הבינוי והשיכון, שעליהם מסתמך הפרסום.

בין דצמבר 2016 לפברואר 2017 נמכרו כ-7,190 דירות חדשות, ירידה של כ-13.2% לעומת מספר הדירות החדשות שנמכרו בשלושת החודשים הקודמים (ספטמבר-נובמבר 2016). לאחר ניכוי הגורמים העונתיים, מסתמנת באותה תקופה, ירידה של 5.4%. הדבר מבטא  את השינוי הגדול שמתחולל בענף: מסוף 2014 ועד למחצית השנה שעברה, מספר הדירות החדשות החודשית שנמכרו נע בין 2,500 ל-3,000; ואילו מאז הוא רשם ירידה לרמות ממוצעות של 2,100-2,200 דירות בחודש, כמות דומה למכירות שנרשמו ב-2013.

ואולם מה שבלט בסקירות האחרונות של הלמ"ס הוא היעדר ציון היצע הדירות. "פרסום נתוני "הכמות המבוקשת של דירות חדשות" ו"דירות שנותרו למכירה בסוף תקופה" מופק משילוב של נתונים המתקבלים ממשרד הבינוי והשיכון עבור הבנייה שבפיקוחו ושל נתונים שנאספים ומעובדים על ידי הלמ"ס עבור יתרת הבנייה במשק", נכתב בתחילת הסקירה, ואילו בסופה נכתב כי " פרסום הנתונים, כפי שמובא בהודעה זאת, כולל נתונים לגבי הכמות המבוקשת של דירות חדשות, אך אינו כולל נתונים לגבי מספר הדירות שנותרו למכירה בסוף התקופה. הלמ"ס תחזור ותפרסם נתונים אלה אם וכאשר יתקבלו נתונים עדכניים".

רכישת דירות חדשות 2012-2017
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker