ועידת הנדל"ן

סגן ראש אגף התקציבים באוצר: "אם האיחוד עם תל אביב לא יתממש, בת ים בבעיה"

לדברי ניצן: "כל מי שמכיר לעומק את בת ים יודע שעד היום היא הצליחה לתת שירות לתושביה רק בזכות מכירת נכסים של העיר"

מירב מורן
מירב מורן
ערן ניצן, סגן ראש אגף התקציבים באוצר
ערן ניצן, סגן ראש אגף התקציבים באוצר
מירב מורן
מירב מורן

"אם האיחוד עם תל אביב לא יתממש, בת ים בבעיה", כך אמר ערן ניצן, סגן ראש אגף התקציבים באוצר, בכנס הערים המתחדשות של דה מרקר, שנערך הבוקר בבת-ים. ניצן הגיב לדברים שאמר קודם לכן בכנס אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור, ולפיהם האיחוד לא יתממש בגלל קשיים פוליטיים.

"איני יודע איזה מידע יש ליצחקי, אך ככל הידוע לי רעיון האיחוד לא בוטל, רק מחכה להחלטה הסופית של שר הפנים שקיבלה אורכה לעוד 90 יום" אמר ניצן. "כל מי שמכיר לעומק את בת ים יודע שעד היום היא הצליחה לתת שירות לתושביה רק בזכות מכירת נכסים של העיר, אבל השיטה הזאת לא תוכל להימשך". ניצן התייחס להקמת מטרופולין במקום איחוד, ואמר כי זה רעיון כלכלי ונכון מאוד מהרבה בחינות, איך לו סיכוי להתממש בזמן הקרוב. לדבריו, איחוד ת"א עם בת ים נושא עימו תועלת מרובה לתושבי בת ים, ובהן הפחתת ארנונה, עליית ערך נכסים והבטחה לשירותים טובים ומגוונים יותר לכלל התושבים.

"לא כדאי להחמיץ את ההזדמנות החד פעמית, שנוצרה בזכות המוכנות של תל אביב לשאת על עצמה את המהלך. אני מקווה שאצליח לשכנע גם את בעלי התפקידים בבת ים לנצל את שעת הכושר", סיכם ניצן.

אריק מירובסקי, ראש דסק הנדל"ן של TheMarker שראיין את ניצן, ביקש את התייחסותו לביקורת הנמתחת על פעילות הוועדה לתכנון מהיר של מתחמים מועדפים למגורים (הוותמ"ל), שעליה הוא ממונה, אשר משחררת תוכניות בנייה שמימושן רחוק. בנוסף הזכיר מירובסקי כי הוותמ"ל פוגעת ביכולת של תושבים להתערב בעתיד העיר שבה הם גרים ובסוברניות של רשויות מקומיות.

"חוק הוותמ"ל יוצר תחרות בין ועדות מחוזיות על מי תתכנן יותר", אמר ניצן, ומנה רשימה של תוכניות שיצאו ממנה ועברו כבר את שלב מכירת הקרקעות. "ההתנגדויות למהלכי פיתוח גדולים נובעים בעיקר מפחד מחוסר אמון שהמערכת תתן מענה לאתגרים. אבל דווקא לוותמ"ל יש היכולת להתבונן במבט על, לקחת את התכנון על כל היבטיו ולהתאים אותו לתקציבים. למשל בצריפין הכנסנו את התוכנית לתוקף וטענו נגדנו שלא הכנו את תשתית התחבורה, אלא שבה בעת קידמנו מול משרד התחבורה את שידרוג הכבישים הסמוכים, בכדי שיענו על צרכי התנועה".

ניצן טען כי תנופת התכנון מאפשרת לקדם תהליכי פיתוח מורכבים, והביא כדוגמא את התוכנית לניקוי הקרקע המזוהמת באפולוניה. "הזיהום קיים כבר עשרים שנה, רק כשתוכניות הבנייה נכנסו לתוקף, ניתן היה להניע את הניקוי. אם יש פוטנציאל כלכלי מתוכנית בנייה - מגיע גם המימון. אלמלא היינו מקדמים את התוכנית הזו, הקרקע היתה נשארת מגודרת עם שלט 'סכנה לציבור'", אמר ניצן.

מירובסקי הביע תהייה לגבי דחיפה של פרויקטים בתוכנית מחיר למשתכן בבנייה לגובה, המטילה על הדיירים הוצאות גבוהות מאוד. ניצן אמר שהוא מסכים שהבנייה לגובה מתאימה למרכז הארץ הצפוף, אך אינה מתאימה לפריפריה, בגלל העלויות הגבוהות.

ניצן התייחס להיקף ההשקעה בהסכמי הגג, ואמר שהיא תגיע קרוב ל-17 מיליארד שקל. "כשיש כסף, מקבלים ראשי ערים שאפשר לעבודה איתם. חשוב לזכור שהסכום אינו מגיע מתקציב המדינה, אלא מתקבולים מהקרקעות הנמכרות. משרד האוצר מתחייב לעזור בהיקף מסוים, והוא לוקח סיכון בכך שהתקבולים ירדו, ואז תהיה שאלה מניין יגיע הכסף. אבל עצם השיטה משדרת אופטימיות", אמר ניצן.  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ