אושרה בקריאה ראשונה הרפורמה באכיפת חוקי הבנייה: "הערבים מבינים שנפעל כמדינת חוק"

את החוק יזם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאור הביקורת של שרים בממשלתו על התוכנית להשקיע 1.4 מיליארד בפיתוח תחום התכנון והבנייה בחברה הערבית ■ על פי החוק החדש, יוכלו הרשויות לבצע הריסה ולהחרים כלי עבודה בהליך מינהלי - בלי צו של בית משפט

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טייבה
טייבהצילום: ניר קידר

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת אישרה היום (א') את חוק הרפורמה באכיפת חוקי התכנון והבנייה, והוא צפוי לעלות לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית ביום רביעי הקרוב.

הרפורמה נחקקה בהמשך להחלטת הממשלה לפיתוח התכנון והבנייה ביישובי החברה הערבית, ואושרה בשנת 2015. לפיה, תשקיע המדינה בחמש השנים הקרובות 1.4 מיליארד שקלים בנושא. על ההחלטה נמתחה ביקורת על ידי כמה משרי הממשלה, שטענו כי לצד ההשקעה הכספית בבנייה ביישובי החברה הערבית יש לוודא כי מבוצעת בהם אכיפה של חוקי התכנון והבנייה. לאור זאת, הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את מנכ"ל משרדו אלי גרונר לקדם במקביל רפורמה בתחום אכיפת חוקי התכנון והבנייה, על מנת להפסיק את תופעת הבנייה הבלתי חוקית במגזר הערבי. 

מטרת החוק החדש שגיבשה ועדת מנכ"לים בראשות גרונר, היא לאפשר לרשויות לעצור עבירות בנייה בעת היווצרותן. על פי החוק המוצע, יהפכו חלק גדול מפעולות המנע של בנייה בלתי חוקית, שבעבר היו פעולות שיפוטיות - לפעולות מנהליות, שאותן יוכלו רשויות אכיפת החוק לבצע ללא צורך בפנייה לבית משפט. בין היתר, מדובר בהוצאת קנסות, הוצאת צווי הפסקת עבודה וצווי הריסה והחרמת כלי עבודה המעורבים בבנייה בלתי חוקית.

פעולות אלה ניתן יהיה לבצע לגבי עבירות בנייה בנות שנתיים ומטה בלבד, כאשר עבירות בנייה ותיקות יותר יטופלו בהתאם לחוק הישן. עוד נקבע כי בניגוד למצב הקיים כיום, במסגרתו מצליחים עברייני בנייה לקבל דחיות שיפוטיות של צווי ביצוע ההריסה - לעתים לאורך תקופה של למעלה מעשור - יגביל החוק החדש את האפשרות לקבל הארכה כזו. על פי החלטת הוועדה, תחולת החוק נקבעה ל-6 חודשים מיום פרסומו.

דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

החוק מסדיר לראשונה את המעמד של היחידה הארצית לאכיפת חוקי התכנון והבנייה (יחידה הנמצאת כיום באחריות משרד האוצר), ומוסיף לה סמכויות. כמו כן, במסגרת החלטות הממשלה קיבלה היחידה עשרות תקנים נוספים למשרות פקחי בנייה, ותקציבים נוספים לביצוע פעולות דוגמת תצלומי אוויר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר הוועדה, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד), אמר במהלך הדיון כי "חשיבות החוק היא בתודעה שהוא יוצר, שגם האוכלוסייה הערבית מבינה שהמדינה מתכוונת לפעול כמדינת חוק, ובמקביל צריך לסייע להוביל תוכניות מתאר ביישובים הערביים. סיכמנו שגם אם יהיה חסר כסף, נביא אותו כדי להסדיר תוכניות. רוצים אחת ולתמיד להביא את כל המערכות למצב שנעבוד כמו מדינת חוק. אין לאף אחד אינטרס להרוס".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה: "אני רוצה להפריד בין העבודה המקצועית שנעשתה כאן בכל הדרגים, שלגביה אין לי ספק שהכוונות היו טובות, לבין המהלך הפוליטי שנעשה פה בימים האחרונים. היה סיכום לדחות את החוק. שמענו על לחצים מכיוון לשכת רה"מ. אלה הדברים שמביאים לתחושה שהחוק נדחף מכוונה פוליטית שהיא לא כוונה טובה".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, אמר: "אנו בעיצומו של רצון לשנות מציאות. התחלנו בעבודה תכנונית. ברור שהייתה בעיית תכנון במגזר הערבי. המדינה שינתה ומשנה, משקיעה כספים בתכנון מפורט. יש כבר כמה יישובים שאושרה להם תוכנית מפורטת. לצד זה אין מנוס מההיבט האכיפתי. זה חשוב לתכנון. אם לא נעמוד על שלטון החוק, ונאפשר בנייה על כבישים ועל בתי ספר - זה יהרוס את התכנון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker