מה מעמדם של הדיירים בדיור מוגן?

באחרונה ביקשו בעלי מוסדות לדיור מוגן להרחיב את המבנים בשני מקרים: בהרצליה - שבה אכן נעצרה תוכנית הבנייה; ובתל אביב - שבה לא הצליחו הדיירים לעצור את הבנייה ■ עו"ד המייצגת את הדיירים: "חייבים לבטל בחוק את הסעיפים הדרקוניים שעליהם הם חותמים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית הדיור המוגן עד 120
בית הדיור המוגן עד 120 ברמת החיילצילום: עופר וקנין

מה המשקל שיש לייחס לעמדת דיירי בית דיור מוגן, כשהבעלים מעוניינים להרחיב אותו? שתי החלטות מנוגדות לבקשות של בעלי מקומות לאשר את הרחבתם התקבלו באחרונה על ידי שני מוסדות תכנון סמוכים — הוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה של תל אביב ושל הרצליה. ואולם, בין שני המקרים קיימים הבדלים משמעותיים.

בעלת בית הדיור המוגן שבעה כוכבים שברחוב הנשיא בן צבי בהרצליה פיתוח, הגישה בקשה להוסיף לו יחידות דיור, באמצעות הוספת שתי קומות לחזית המבנה, השלמת שתי קומות מדורגות לקומות מלאות וכן תוספת יחידות דיור בקומת הקרקע.

השכנים ודיירי המעון התנגדו למהלך. השכנים התנגדו, משום שהתוכנית תפגע במרקם הסביבתי הקיים, ואילו הדיירים טענו כי בעלת הבית לא התחשבה בהם, לא התייעצה עמם, ולא מצאה פתרון למטרדי הרעש והלכלוך שצפויים להם במהלך העבודות.

באשר לשכנים, החליטה הוועדה המקומית הרצליה: "הבניין כבר כיום חריג בנוף של השכונה שבה הוא בנוי. תוספת הזכויות תהפוך את הבניין למסיבי ביחס לסביבתו, ותחזק את היותו נטע זר בשכונה".

השאלה העיקרית היתה מעמד הדיירים. הוועדה אכן התרשמה כי "מימוש התוכנית ייאלץ לבצע עבודות שיגרמו לדיירי הבית לחיות באתר בנייה במשך חודשים ארוכים. אנו סבורים כי משמעות הדברים היא סבל ארוך ומתמשך ממטרדי רעש לכלוך, אבק וזיהום אוויר", נכתב בהחלטה. "הדיירים ייאלצו להתמודד עם בעיות נגישות קשות ומכשולים בשטחים הציבוריים, ואין זה סביר לכפות בנייה כזאת על בעלי הזכויות בבית, בפרט כשמדובר בבית לדיור מוגן — שבו אוכלוסייה מבוגרת. בעלת הבית לא הציגה תוכנית מערכתית לפתרונות כוללים בנושא".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

דיירים, חוכרים או שוכרים?

סוגיה חשובה נוספת שעלתה היא אם לאדם ששוכר למשך שנים יחידת דיור בבית דיור מוגן יש זכות קניינית, שמאפשרת לו להתנגד לתוכניות של בעלי המוסד מעבר להתנגדויות שכל שכן יכול להגיש. כלומר, עד כמה בעלי המוסדות מחויבים להתחשב בהם ולהתייחס אליהם כאל דיירים מוגנים או כאל חוכרים או אפילו סתם שוכרים?

"הם לא שוכרים ולא חוכרים. יש להם זכות לגור, וחוץ מזה — הם אוויר", אומרת עו"ד ענת בירן, שייצגה את הדיירים המתנגדים בשבעה כוכבים. "אין שום חוק שעוסק במעמדם, והחוזים שעליהם הם חתומים מול בעלי המוסדות האלה שוללים מהם זכויות. במקרה הזה הם התנגדו לתוכנית בדיוק כמו ששכנים יכלו להתנגד לה".

הוועדה המקומית התייחסה בקצרה לעניין, אולי מאחר שהנושא אינו מעוגן בחוקים ובהלכות משפטיות. היא אמנם הגיעה למסקנה שלדיירים אכן מגיעות זכויות בתחום זה, אך נזהרה מלפרט: "לתוכנית לא צורפו הסכמות הדיירים, חרף העובדה שהם בעלי זכויות בבית. גם אם החוק אינו מחייב שיעור של הסכמות שנדרש לבעלי עניין במקום שבו זכויות הדיירים אינן בבעלות מלאה, עדיין אין זה סביר שהתוכנית תקודם ללא הסכמות כלל", נכתב בהחלטת הוועדה.

בית דיור מוגן
בית דיור מוגןצילום: עופר וקנין

הוועדה בתל אביב נתנה היתר בנייה, אך דרשה להפחית מטרדים

ועדת המשנה לתכנון ולבנייה תל אביב דנה באחרונה בבקשה דומה של בעלי בית הדיור המוגן עד 120, ברמת החייל, להקים שתי קומות מעל למבנה הקיים, שבו שמונה קומות.

גם כאן התנגדו הדיירים, ואף הביאו כתב התחייבות מ–2006 של בעלי המקום, שלפיו אסור לו להוסיף קומות. ואולם הוועדת ציינה בהחלטתה כי על המקום חלה תוכנית בניין עיר שמאפשרת את התוספת, וכי זו הנורמה המשפטית שמחייבת את מוסדות התכנון.

למעשה, זה ההבדל העקרוני בין המקרה הנוכחי, שבו התבקש היתר בנייה לתוספת שאושרה כבר, לבין המקרה בהרצליה, שבו התבקש לאשר תוכנית חדשה לבנייה. "אם בעלי עד 120 היו מבקשים מהוועדה המקומית רק היתר בנייה על התוכנית הקיימת — לדיירים לא היתה ניתנת אפילו זכות התנגדות. זו ניתנה משום שהם ביקשו הקלה נוספת", מסבירה בירן.

במקרה זה ניתן ההיתר, אך הוועדה דרשה מבעלי המקום להפחית את המטרדים בסביבת הדיור המוגן, לפי הנחיות שתפרסם היחידה הסביבתית של עיריית תל אביב.

לדברי בירן, חייבים לבטל את הסעיפים הדרקוניים שעליהם חותמים הדיירים עם בעלי המוסדות באמצעות חקיקה. הסעיפים מאפשרים לבעלי המוסדות לעשות כמעט ככל העולה על רוחם בלי להתחשב בדיירים. מצד שני גם המצב שבו בעלי מוסדות לא יוכלו לעשות בהם שינויים ללא אישור הדיירים הוא בעייתי, בעיקר כשיש לא מעט יוזמות להגדלת מוסדות ותיקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker