התוכנית המהפכנית של בת ים: אלפי דירות ושטחי מסחר - שיכניסו עשרות מיליונים לקופה

העירייה מבקשת לפתח שבעה מגרשים בבעלות המדינה ולבנות עליהם שטחי מסחר, משרדים ודירות, שחלקם יעברו לבעלותה, ויכניסו לה כסף משכירות ■ מנכ"ל העירייה: "היוזמה תהפוך את התושב מנטל לנכס" ■ במקביל מקודמות תוכניות פינוי־בינוי, שיוסיפו לעיר 25 אלף דירות

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בת ים. כיום גרים בה 130 אלף תושבים
בת ים. כיום גרים בה 130 אלף תושביםצילום: טל כהן

"ארנונה מעסקים היא כיום מקור הכנסה כמעט יחיד של הרשויות המקומיות", אומר יוסי בכר, ראש העיר בת ים. דבריו מצביעים על כשל מובנה במודל של תקצוב השלטון המקומי בישראל, שהופך את התושבים לנטל על רשויות מקומיות. עול קליטת תושבים מכביד במיוחד על רשויות חלשות, ובכר טוען כי זה גורם מרכזי במשבר הדיור, שכן הוא מלבה את העיריות להערים קשיים בדרך לבניית מגורים.

הגורם למציאות זו הוא החוק בישראל, שקובע תעריפים גירעוניים לארנונה למגורים — כלומר התשלום הנגבה מדירות אינו יכול לכסות את עלות השירותים שהרשות המקומית מחויבת לספק. ארנונה מעסקים, לעומת זאת, גבוהה פי חמישה עד פי 30. לכן ראשי ערים מצד אחד נרתעים מתוספת יחידות דיור, שמביאות הוצאות לשירותים לתושבים הגרים בהן; ומצד שני, נאבקים ביניהם על תוספת שטחי מסחר ומשרדים, שמניבים ארנונה רווחית.

בבת ים גרים כיום 130 אלף תושבים, ומפרנסת אותם ארנונה מ–550 אלף מ"ר שטחי משרדים תעשייה ומסחר, המניבים 114 מיליון שקל בשנה. לשם השוואה, בחולון השכנה הארנונה העסקית מניבה יותר מפי שניים, ואילו ברמת גן העסקים מניבים לעיר כמעט פי שלושה — 300 מיליון שקל.

הקושי של בת ים להתייצב פיננסית, הנובע בין השאר ממחסור בארנונת עסקים, הניע את המדינה לקדם את איחודה עם תל אביב, כדי לפתור את הבעיות הכספיות של העיר. מציאות זו עומדת בבסיס מהלך שיוזמת העירייה לפיתוח קרקעות בתחומה, במודל מיוחד המעביר לעירייה נכסים המניבים לה תזרים מזומנים.

קרקעות בשווי של יותר מ–2 מיליארד שקל

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

היוזמה נוגעת לשבעה אזורים בעיר, ובסך הכל לכ–150 דונם שהם קרקע בבעלות המדינה: שני מגרשים שעליהם נמצאים מבני הציבור — בית חולים אברבנל בחלק הצפון־מזרחי של בת ים, ובית הספר הנשיא בגבול המזרחי סמוך לאיילון; ועוד חמישה מגרשים ריקים, שניים מהם בשטח הבנוי של העיר, ושלושה בשטחים בתוליים בשוליים הדרומיים של העיר.

להערכתה של עיריית בת ים, שווי הקרקעות הוא יותר מ–2 מיליארד שקל. לפי התוכנית, אחרי שהמדינה תשווק את הקרקע, חלק מהתמורה יעבור לעיריית בת ים בצורת שטחים בשימושים שונים. השטחים יעברו לבעלותה, והיא תוכל להשכיר אותם בשוק החופשי כנדל"ן מניב.

ראש העיר בת ים, יוסי בכרצילום: תומר אפלבאום

העירייה מציעה לבנות על המגרשים 5,000 דירות, שמהן 1,500 יעברו לבעלותה כדיור ציבורי. בנוסף, העירייה מבקשת לבנות באותם מגרשים 150 אלף מ"ר למסחר ו–200 אלף מ"ר למשרדים. לפי התוכנית, השטחים יושכרו על ידי מנגנונים שתקים העיר, שייתנו העדפה לתושבי בת ים, בתנאי שכירות שייקבעו בהתאם לצו השעה, ובמחיר בר השגה, או במחיר השוק.

"בכל העולם נדל"ן להשכרה הוא מקור הכנסה של הרשויות המקומיות, וראוי שכך יהיה גם בישראל", מסביר בכר. "השינוי גם ישמש מנוע מרכזי בהגדלת היצע המגורים, ויעצור את עליית המחירים".

בנוסף, עיריית בת ים מבקשת לקבל את הסכומים הנדרשים לפיתוח השטחים, כמו שמועברים כספים לרשויות בהסכמי הגג (מנגנון שיזמה המדינה לעידוד בניית מגורים בערים, שבו מועברים כספים לרשויות שמטרתם לתמוך בפיתוח התשתיות בשכונות חדשות). בהסכמי הגג מועברים לרשות 100 אלף שקל לכל יחידת דיור — כלומר בנוסף לדירות, העירייה מצפה לקבל עוד חצי מיליארד שקל לפחות מהמדינה.

רונית דווידוביץ', יועצת כלכלית לפיתוח ערים ואזורים, מסבירה כי תוספת הכספים נדרשת משום שפיתוח עירוני בצפיפות גורם בשלב ראשון לעלויות גבוהות יותר. "צריך לספק עוד תשתיות לאנשים וגם לבנות בחומרים איכותיים יותר, למשל מפני שיש יותר הולכים על המדרכה, ויש יותר משתמשים בכבישים".

הענקת נכסים מניבים לרשויות תאפשר להגדיל את העוגה

במקביל לתוכנית זו, מקדמת העירייה קרוב ל–60 תוכניות פינוי־בינוי באזורים שונים בעיר, שיוסיפו לעיר 25 אלף דירות. לדברי מקורות במינהל ההנדסה של בת ים, לעיר אין אפשרות לקלוט את מספר התושבים שעולה מתוכניות הפינוי־בינוי בלי יישום של התוכנית על שטחי המדינה.

"שימוש בנכסים מניבים ככלי לביסוס התקציב העירוני הוא הכרחי כדי לאפשר לערים, שהן בעיקר ערי מגורים, לספק לתושביהן שירות ברמה טובה", אומר מנכ"ל עיריית בת ים, ארז פודמסקי־שקד. "שימוש בדיור להשכרה כמקור הכנסה יהפוך את התושב החדש מנטל עירוני לנכס עירוני.

"מצב השלטון המקומי, שבו הרבה רשויות נאבקות על רמת תקציב נאותה, מחייב שינוי מהיסוד. הענקת נכסים מניבים לידי הרשויות תאפשר להגדיל את סך העוגה הכלכלית שתחולק בין הרשויות, ואם היא תיעשה באופן חכם — היא יכולה לשמש מנוף לסגירת פערים ולצמצום בעיות התקציב ברשויות המקומיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker