עיריית ת"א המליצה על בנייה בשדה דב - אך מקדמת גם תוכנית בקרקע חלופית

תוכנית הבנייה מוסיפה לעיר 16 אלף דירות בבנייה שנעה כולל דירות שיימכרו ויושכרו במחירים מופחתים, ואולם בעירייה מתכוננים גם לאפשרות שהלחץ להמשך הפעלת שדה דב יצליח

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב
שדה דבצילום: טל כהן

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב-יפו המליצה הבוקר להפקיד בוועדה המחוזית תכנית בנייה על קרקעות שדה התעופה שדה דב. התוכנית פורשת בינוי של 350 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, 100 אלף מ"ר שטחי מסחר, אלפיים חדרי מלון, ו-16 אלף דירות, מתוכן יחידות דיור מוזלות, דיור ציבורי ודיור לגיל הזהב.

להערכת גורמי תכנון בעירייה, דיוני הוועדה המחוזית בתוכנית זו יתחילו רק בעוד שנה, ואישורה במוסדות התכנון, שיאפשרו את התחלת מימושה לא יקרה לפני ארבע שנים לפחות. ואולם, בד בד עם תוכנית זו מקדמת העירייה תוכנית בינוי חלופית למצב שבו הממשלה תחליט להשאיר את פעילות הטיסות האזרחיות משדה דב.

שטח תכנית שדה דב כולל כ-1,500 דונם הנמצאים בבעלות רשות מקרקעי ישראל, עיריית תל אביב-יפו ובעלים פרטיים. הבנייה מתוכננת על רשת רחובות המשלבת שדרות מסחריות, רחובות משניים וסמטאות. התכנית שמה לה למטרה להפחית השימוש במכוניות על ידי תשתיות שתומכות ומתעדפות שימוש בתחבורה הציבורית, נתיבי אופניים כאמצעי תחבורה והליכה. על מנת לעודד הליכה כאמצעי ניידות, מתוכננות מדרכות רחבות, נתיבי חנייה בצד רחובות ייעודיים במטרה למתן את התנועה, וריבוי צמתים.

לדברי העירייה, הדירות מתוכננות בתמהיל הבא: 25% עד שני חדרים, 25% שלושה, חדרים ו-50% ארבעה חדרים ויותר. כמו כן ייבנו 600 יחידות דיור המתאימות לבתי אבות, בשני פרויקטים: ציבורי ופרטי.

3,700 מהדירות ימכרו במחירים מופחתים לפי תוכניות ממשלתיות, כגון מחיר למשתכן. 2,100 מיחידות הדיור מתוכננות להיכנס למאגר הדיור הציבורי להשכרה במחירים מופחתים, ו-560 מהן יהיו בדיור ציבורי. אשר ימוקמו על שטחים המוקצים לשימושי ציבור. דירות אלה יתווספו להקצאות הקבועות בחוק לשטחי ציבור, דבר שיאפשר עוד יחידות דיור ויתרום לצפיפות באזור. פריסת יחידות הדיור בהישג יד מתוכננת לכל שטחי התוכנית, בכל שטח הרובע. דירות הדיור הציבורי יהיו בבעלות העירייה וינוהלו על ידה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם, כאמור, העירייה מקדמת במקביל  את "חלופת חולדאי" – תכנית  שעיקרה השארת שדה תעופה עירוני פעיל במתוכנת מצומצמת על שטחים של המדינה, ובנייה על שטחי הבעלים הפרטיים.

נתן אלנתן, חברת מועצת העיר וממלא מקום יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה הסביר: "אנחנו מכבדים את החלטת הממשלה לפנות את השדה ולכן מקדמים תוכנית התואמת את האפשרות שהדבר יקרה והשדה אמנם יתפנה. יחד עם זאת צוות במנהל ההנדסה שעובד על חלופה תכנונית אחרת, שבה שדה התעופה האזרחי יישאר על חלק מהשטח. אנחנו לא רוצים להתעכב, ורוצים להיות מוכנים לכל החלטה סופית – תהיה אשר תהיה - בנוגע לקרקעות".

בהודעתה על התוכנית ציינה העירייה כי היא "מכירה בצורך בשדה תעופה לטיסות פנימיות בתל אביב-יפו ובתרומתו הרבה של השדה לקיום קשר עם הפריפריה. אנו מקווים שיחד עם קידום תכניות הבנייה, מדינת ישראל תדאג למצוא חלופה ראויה לשדה דב ואיננו רואים מניעה להמשך פעילותו עד למימוש התכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker