ביהמ"ש אישר להחליף את התובעים המייצגים נגד המדינה בגבעת עמל

לאחר ששני התובעים המקוריים הודיעו כי איבדו את אמונם בעורכי דינם, אפשרה השופטת לעורכי הדין להגיש תביעה מתוקנת עם תובעים מייצגים חדשים תוך 14 יום ■ עו"ד משה קריף: "מקווים למצות את ההליך המשפטי ולהביא צדק היסטורי-חברתי לתושבי גבעת עמל"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינוי-בינוי בגבעת עמל
פינוי-בינוי בגבעת עמלצילום: אייל טואג

שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, ד"ר מיכל אגמון-גונן, החליטה כי תאפשר לעורכי הדין, משה קריף וגולן קאשי, להגיש מחדש את התביעה הייצוגית לפיצוי תושבי גבעת עמל על ידי המדינה ועיריית תל אביב, תוך החלפת התובעים המייצגים. זאת, כארבעה חודשים לאחר שהודיעו התובעים המייצגים הקודמים – תושבי השכונה מלכה אלפסי ויוסי כהן – כי איבדו את האמון בעורכי דינם. בכך נעתרה השופטת לבקשת עורכי הדין להחליף תובעים מייצגים.

את הבקשה לתובענה ייצוגית הגישו אלפסי וכהן באמצעות קריף וקאשי לפני קרוב לשנה, ארוע שצוין גם בטקס מתוקשר שנערך בקרקעות השכונה. ביולי, במהלך הדיונים הראשוניים בבקשה, הציעה השופטת אגמון-גונן הצעת פשרה ראשונית, לפיה יפוצו יורשיהם של כ-120 משפחות שיושבו בקרקעות השכונה עד 1961, בסכום שווה ערך לדירת ארבעה חדרים כיום בשכונה, סכום הנע בין 4 ל-5 מיליון שקל, ובכך יוותרו המשפחות על שאר תביעותיהם, ויתפנו מהשכונה.

על פי הצעת השופטת, 9% מסכום הפיצוי אמור היה להגיע מהמדינה, ויתרת הסכום מבעלי הקרקע – חברת אלעד מגורים, שבשליטת יצחק תשובה ועיריית תל אביב.

בספטמבר הודיעו אלפסי וכהן כי הם מסכימים להצעת השופטת, אולם בנובמבר – ימים ספורים לפני המועד שבו אמורות היו המדינה ועיריית תל אביב להגיש את התייחסותם להצעה – הודיעו השניים כי הם חוזרים בהם מהסכמתם, וכן כי איבדו את האמון בעורכי דינם. בהמשך ההליכים המשפטיים, לאור דרישת השופטת הבהרות נוספות לגבי היחסים בין אלפסי וכהן לעורכי הדין. טענו השניים כי לא הובהרה להם מהות התביעה שהגישו וכי למעשה כלל אינם מעוניינים בפיצוי כי אם בהכרה מצד המשינה ומוסדותיה בעוול שנעשה להם.

מנגד, טענו קריף וקאשי כי התנהלות התובעים המייצגים תמוהה, וכי בקשתם המפתיעה לסגת מהסכמתם במתווה היא משיקולים זרים. לאור זאת, דרשו עורכי הדין כי יורשה להם להחליף את התובעים המייצגים, שכן בקרב הקבוצה התובעת ישנם גורמים רבים אשר מעוניינים במתווה שהציע בית המשפט. אגמון-גונן קיבלה היום את בקשת קריף וקאשי, אך לעת עתה הורידה את מתווה הפשרה שהוצע על ידה מהפרק, ואמרה כי ההליך יחל מחדש עם כתבי תביעה מתוקנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לקריף וקאשי ניתנו 14 ימים להגיש את תגובתם להחלטה, יחד עם פרטי התובעים המייצגים החדשים. בשלב זה, לאור הצורך לתקן את כתב התביעה, לא נדרשות המדינה והעירייה להגיב. עוד החליטה אגמון-גונן כי לאלפסי וכהן תינתן האפשרות להסתלק מהתביעה ללא הוצאות.

קריף מסר בתגובה: "בית המשפט מאפשר לנו לנסות ולמצוא תובעים ייצוגיים חלופיים ואנו מתכוונים לעשות זאת. כפי שנראה מתשובת השופטת, היא לא קיבלה את הטענה כאילו התובעים לא ידעו את מהותה של התביעה. גם בית המשפט מבין כי פתרון בגבעת עמל חשוב מידי כדי להניחו על כתפיהם של תובעים שנבהלו מהפשרה ההסטורית והפתיעו בהתנגדותם לפשרה (כך לשונו של בית המשפט) אפילו לפני תשובת הגורמים שאמורים היו לפצותם. אנו מקווים למצות את ההליך המשפטי ולהביא צדק היסטורי-חברתי לתושבי גבעת עמל ולסיים את העוול שנמשך שנים ארוכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker