פרופ' עומר מואב: "מחיר למשתכן תוכנית גרועה - מס כבד על כלל הציבור בישראל"

בראיון לערוץ 20 טען מואב כי "מחיר למשתכן היא קודם כל בעצם תוכנית הגרלות מאסיבית. שזה מפתיע כי זה מגיע מאותו שר אוצר שנגד הגרלות ונגד מפעל הפיס. פוליטיקאים לא מצליחים מסמנים אויב, אז סימנו את בעלי הדירות"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' עומר מואב
פרופ' עומר מואב

"מדיניות האוצר לא יכולה להוריד את מחירי הדירות, בוודאי שלא מדיניות 'מחיר למשתכן'" - כך טוען פרופ' עומר מואב, לשעבר היועץ הכלכלי לשר האוצר שטייניץ, בראיון ל"כלכלי בלילה" שישודר הערב (ב') ב-23:00 בערוץ 20.

"מעבר לזה שמדובר בתוכנית מאוד מוזרה, שלא להגיד פשוט תוכנית גרועה במיוחד, אין לה שום יכולת. מה זה תוכנית 'מחיר למשתכן'? זה קודם כל בעצם תוכנית הגרלות מאסיבית. שזה מפתיע כי זה מגיע מאותו שר אוצר שנגד הגרלות ונגד מפעל הפיס. מדובר על מיסוי כבד על כלל הציבור בישראל וחלוקה של מענקים של מאות אלפי שקלים לחלק מהזוכים באופן אקראי, בהגרלה. לנהל מדיניות רווחה בהגרלה זה מאוד מוזר, במיוחד שהזוכים, כולם, חייב שיהיה להם איזה הון עצמי".

לדברי מואב, גם היוזמה לפקח על שוק השכירות היא רעיון גרוע מאוד. "אנחנו יודעים שהוא גרוע כי בכל מקום שהוא נוסה - הוא הוביל לנזק כמעט בלתי הפיך של הרס של שוק השכירות", הוא טוען.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

"אני מאוד אוהב את המטרות של החוק אבל מטרות לחוד ומה שזה יעשה זה משהו אחר לגמרי, אין שום קשר. אם ניקח אזור מסוים ששכר הדירה בו גבוה יותר ממה שהציבור בישראל חושב שראוי שיהיה, כמו שקורה בתל אביב: הרבה אנשים רוצים לגור בתל אביב, הביקוש גדול, ההיצע נמוך. אם תוריד בחוק את שכר הדירה לא הגדלת את ההיצע. כל מה שעשית זה שיצרת עבור קבוצה מסוימת שזכו בדירה, יצרת בעצם איזה רווח מסוים על חשבון אחרים שאתה לא רואה אותם ושלא יוכלו יותר למצוא דירה.

"בכל מקום ללא יוצא מן הכלל, כשהפעילו פיקוח שכר דירה אפקטיבי, כזה שהוריד את שכר הדירה, נוצר מחסור, שוק שחור, הזנחה של דירות ולמעשה הרס של שוק השכירות. אנשים מדברים על גרמניה כאילו שם זה הצליח, אבל כשיורדים לפרטים מבינים שבמקומות מסוימים בגרמניה, כמו ברלין, יש רגולציה, אין פיקוח שנועד להוריד את מחירי השכירות מתחת למחיר השוק, כישלון טוטאלי. אי אפשר לפתור בעיות מהסוג הזה על ידי חקיקה. צריך שיהיו יותר דירות כדי שההיצע יתאים לביקוש".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

למואב גם דברי ביקורת על חוק מס דירה שלישית, שהוביל שר האוצר משה כחלון: "הרעיון של למסות את הדירה השלישית, זה צעד אחד ממגוון רעיונות שונים, משונים ומזיקים, של לראות במשקיעים את האויבים. כפוליטיקאי, זה ברור שיש אינטרס כשלא מצליחים במשימה לסמן אויב, אז מצאו אויב: את המשקיעים בדירות. המשקיעים בדירות זה נכס שיש לנו לכלכלה. אם אתה רוצה שוק שכירות אתה רוצה אנשים שיקנו דירות כדי להשכיר אותן.

"אם אתה תגיד שהם הרשעים זה יפגע בשוק השכירות. משקיע שמוכר את הדירה שלו צירף דירה לשוק המגורים בבעלות, זה פגע בשוק השכירות. יש פה משחק סכום אפס בין שני השווקים האלו, מה הרווחת בזה? לא יצרת דירה שלא היתה קודם. לקחת דירה משוק אחד חשוב מאוד, שוק השכירות. זו פגיעה דווקא ציבור החלש יותר ששוכר דירות.

"בלי להתעמק בהשלכות, עושים חקיקה פופוליסטית ונתקעים אתה, ואי אפשר אחר כך ללכת אחורה. בדיוק כמו למשל פטור ממע"מ באילת או מע"מ 0% על פירות וירקות, לא חסר דוגמאות. עושים שטויות ותקועים עם זה".

ממשרד האוצר לא התקבלה עד כה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker