מנהלי הגוש הגדול: "נתבע פיצוי של 6.5 מיליארד שקל מהמדינה על עיכוב פינויו של שדה דב"

לדברי המנהלים מדובר בביטול ההסכמים שנחתמו בין בעלי הקרקעות לבין המדינה, והתביעה תחול רטרואקטיבית משנת 2000

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב בתל אביבצילום: דודו בכר
אריק מירובסקי

"הטיסה הראשונה שתצא משדה דב ביום 1 למאי, מועד ההפרה של החלטות בג"ץ וההסכמים של בעלי הקרקעות בגוש הגדול עם המדינה , תהיה היקרה בהיסטוריה כי היא תעלה למדינה 6.5 מיליארד שקל. ייקח אולי זמן מה עד שיינתן פסק דין בעניין, אך צדקתם של בעלי הקרקע תצא סוף סוף לאור", כך מזהיר עו"ד ד"ר מיכאל שפטלר, ממנהלי הגוש הגדול. זאת, בעקבות אישור הכנסת את החוק המעכב את פינוי שדה דב, והמתיר את המשך הפעלת הטיסות האזרחיות ממנו עד ל-2019 לפחות.

כ-40% מהשטחים עליהם פועל שדה דב מצויים בבעלות אלפי בעלי קרקעת פרטיים (היתרה נמצאת בבעלות המדינה), שאינם מקבלים דמי שימוש מהמדינה על תפיסת הקרקעות שלהם. מכיוון שהשדה נמצא בליבו של הגוש הגדול, 5 מנהלי הגוש - עורכי הדין משה ליפקה, אליהו מינקוביץ, רחל זכאי, גלית רוזובסקי וד"ר מיכאל שפטלר - מטפלים גם בנושא הסדרת זכויותיהם של בעלי הקרקעות שנמצאות בתוך שדה התעופה.

לפני כ-10 שנים התחייבה המדינה לפנות את השדה, תמורת 50% מזכויות הבנייה שיאושרו על הקרקעות הפרטיות. בספטמבר 2012 נחתם הסכם עקרונות בין משרד האוצר, מינהל מקרקעי ישראל, רשות שדות התעופה ומשרד הביטחון לפינויו של השדה עד ליוני 2016 - בכפוף להסכמים מפורטים יותר, בהם הסכמים שיעסקו באופן מימון הפרויקט. בהמשך נדונו בבית המשפט המחוזי, שבו מתנהלים ענייני הגוש הגדול, בקשות לארכות שונות למועד הפינוי - עד שבסופו של דבר נקבע כי ב-30 באפריל השנה תופסק הפעילות האזרחית מהשדה.

שוב פנתה המדינה לבית המשפט בבקשה לקבל ארכה לפינוי, עד לסוף 2018. מנהלי הגוש הגדול טענו כי בקשת המדינה מהווה הפרה של ההסכם עמם, וכן הפרה של פסק דין חלוט של בג"ץ שקבע את מועד הפינוי הסופי של שדה התעופה לסוף אפריל. בתחילת החודש דחה בג"ץ את בקשת המדינה, והותיר את מועד הפינוי 30 באפריל על כנו. 

לאור החלטת בג"ץ יזמו הח"כים איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמטוריץ' (הבית היהודי) את החוק, שאושר בשבוע שעבר, שמתיר את המשך הפעלת הפעילות האזרחית בשדה דב, עד סגירת השדה הצבאי ב-2019 או עד להעמדת תחליף ראוי.

מנהלי הגוש הגדול רואים בחוק הדוחה שוב את פינוי השדה, ככלי לעקיפת בית המשפט וכהפרת הסכם מצד המדינה. "המנהלים מטעם בית המשפט לניהול שטח הגוש הגדול עומדים לבטל את ההסכמים שנחתמו עם המדינה ולהגיש תביעה לדמי שימוש רטרואקטיביים משנת 2000. תביעת דמי השימוש לבדה מוערכת ב-2.5 מיליארד שקל. בסופו של יום תג המחיר בגין הפרת ההסכם שבין המנהלים והמדינה, הפרה שהבשילה עם השלמת החקיקה הפסולה הזו, יגיע לכ 6.5 מיליארד שקל", מסר עו"ד שפטלר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker