אושר: כ-12 אלף דירות חדשות בצפון תל אביב, כ-2,000 מהן בנות השגה

בנוסף, ייבנו שטחי מסחר ותעסוקה ■ המטרה: "להעיר" את שכונות השינה של צפון תל אביב

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כך יראה רחוב אבן גבירול בחלקו הצפוני, מעבר לירקון
מירב מורן
מירב מורן

הוועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה אמש (ד') חמש תוכניות בנייה היוצרות רובע עירוני חדש לעיר, באזור עבר הירקון ולאורך חוף הים. התוכניות יוסיפו לתל אביב 12 אלף דירות בקירוב, שמתוכן 2,000 מתוכננות להיות דירות קטנות, ובתנאי מחיר של דיור בר השגה, לפי הקריטריונים שאישרה מועצת העירייה.

הפיתוח מתוכנן לחבר את שכונות רמת אביב הקיימות אל הים, תוך שאיפה לייצר בתוכן את העירוניות שחסרה בהן כיום. בנוסף לבניית מגורים חדשים, שטחי מסחר ותעסוקה, מתוכנן פיתוח פארק ימי שימשיך את זה הקיים היום ומשתרע מנמל תל אביב צפונה לאורך גבול שדה התעופה שדה דב ועד לחוף הצוק.

לדברי ראש העירייה, רון חולדאי, סגנון תכנון האזורים החדשים מנסה להעתיק את האיכויות העירוניות של מרכז העיר הנוכחי והמצליח של תל אביב, ולקיימן גם בשטחיה הצפוניים של העיר. "הרובע החדש הזה משכפל את איכויותיו של מרכז העיר התל-אביבי הקיים", אמר חולדאי.

הדמייה של הרובע החדש המתוכנן בתל אביבצילום: עיריית תל אביב

כיום, השכונות הצפוניות בתל אביב מתאפיינות כ"שכונות שינה" - כאלה שיוצאים מהן בבקרים וחוזרים אליהן בערבים, בעוד העבודה והבילויים נעשים במקומות אחרים שאליהם נוסעים התושבים במכוניות. אין ברחובות של שכונות אלה מסחר או הולכי רגל, ולמעשה הם נטולים פעילות מכל סוג, ולכן שוממים. אפילו עשרות אלפי הסטודנטים שמגיעים לאוניברסיטה אינם מוסיפים לעסקים, למרות הפוטנציאל העצום הטמון בנוכחותם היומיומית באזור.

תכנון השכונות החדשות מנסה לשנות את סגנון המגורים האופייני לצפון תל אביב, באמצעות עירוב שימושי מסחר, תעסוקה ומגורים, כמקובל בערים חזקות בכל העולם, ובאמצעות יצירה של רצף בין האזורים הבנויים ברשת דרכים עירוניות צפופות ובעלות פעילות מגוונת.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שמונה דרכים ראשיות יהוו את הרשת המרכזית של הרובע החדש: המשך של רחוב אבן-גבירול צפונה, רחוב דרך הים מדרום לצפון, ושש שדרות שיחצו את שתי הדרכים הרחבות ממזרח למערב ויירדו לים. ברחובות הראשיים מתוכננות חזיתות מסחריות עם הגדרות שיבטיחו פעילות מעורבת לאורך היממה, בסגנון בינוי דומה לאבן גבירול, הכולל קירוי להגנה מפני שמש וגשם, וכן נתיבים לאופניים ברחובות הראשיים.

התוכניות שאושרו משתרעות על 1,900 דונם, שעליהן ייבנו בין 11,466 ל-12,723 דירות חדשות, מתוכן 2,160 דירות בנות השגה. יחידות הדיור הקטנות יהוו בין 32%-48% מכל הדירות המתוכננות (תלוי במימוש האופציות לפיצול יחידות דיור רגילות ובהחלטות היזמים הבונים). כמו כן ייבנו 147 אלף מ"ר תעסוקה, 70 אלף מ"ר מסחר, 50 אלף מ"ר מלונאות, וכן 200 דונם לשטחי ציבור.

התכנון המפורט לפארק החוף יהיה לפי עקרון שימור ערכי הטבע והנוף, ומקודם בתוכנית פיתוח נפרדת, לאחר שהוכרז על משרד "אורבנוף" כזוכה בתחרות פומבית בשיתוף עם עמותת האדריכלים ואיגוד אדריכלי הנוף בישראל.

חמש התוכניות שאושרו להפקדה הן תוכניות מפורטות בסמכות הוועדה המקומית, והן מקודמות במקביל עם הוראות לאיחוד וחלוקה. עם אישורן ניתן יהיה לקדם תוכניות עיצוב למבנים ולאחר מכן לעבור לשלב היתרי הבנייה.

היות שהליך האיחוד והחלוקה נעשה בתחום תא/3700 כולו, והאיזון בין חמש התוכניות הושג באמצעות ניוד זכויות מהאזור הדרומי לאזורים צפוניים יותר בשל הגבלות הבנייה הנובעות משדה דב, יש להתייחס לנתונים על ניצול פוטנציאל הבנייה (מדדים כגון צפיפות מגורים) לכל האזור ולא לכל תוכנית מהחמש שאושרו בנפרד.

עיריית תל אביב-יפו כבר מקדמת תוכניות לביצוע רשת הדרכים הראשית ותשתיות בכל האזור המיועד לפיתוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker