מחירי הדירות שבו לטפס: עלו ב-0.5% בחודש וב-6.3% בשנה האחרונה

מספר הדירות שנרכשו בינואר הגיע ל-9,700, בדומה לרוב חודשי 2016 ■ לראשונה ערכו בלמ"ס שקלול נפרד למחירי דירות בעסקות בתוכניות בתמיכה ממשלתית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שכונה בראש העין
צילום: עופר וקנין

הצהלות שנשמעו בחודש שעבר ממשרד האוצר, על ירידת מדד מחירי הדירות ב-1.2% בחודשים נובמבר-דצמבר 2016, היו מוקדמות מדי. חודש אחד אינו מבשר שינויים, ואכן בחודש שבין 15 בדצמבר 2016 ל-15 בינואר 2017 מחירי הדירות עלו בחצי אחוז; ואף זאת: גם מהמדד ההיסטורי מהחודש שקדם, שעורר את הסערה באוצר, לא נותר יותר מדי - ובמקום ירידה של 1.2% תיקנה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את הנתון לירידה של חצי אחוז בלבד. התוצאה: ב-2016 מחירי הדירות עלו ברמה נומינלית של 6.3%, רמה שרק יכולה לאכזב את קובעי המדיניות.

לראשונה ערכו בלמ"ס שקלול נפרד למחירי דירות בעסקות בתוכניות בתמיכה ממשלתית (מחיר למשתכן ומחיר מטרה), וזאת לאחר שהלמ"ס קיבלה לראשונה נתונים המאפשרים זיהוי של עסקות אלו. בחישוב מדד מחירי דירות, משקלה של כל עסקה הוא בהתאם לערך הדירות שהיא מייצגת בנפת המגורים אליה היא שייכת.

מדד מחירי הדירות
מדד מחירי הדירותצילום: הלמ"ס

עד כה לא ניתן לתוכניות בתמיכה ממשלתית המשקל הנכון במדד הדיור, ושקלולן בדומה לעסקות רגילות עורר מחלוקת. מדובר לא רק בדירות שנמכרות במחיר מסובסד, שאינו משקף מחירים בשוק החופשי - אלא גם בדירות שאינן ניתנות לרכישה על ידי כלל הציבור ושאינן סחירות למשך חמש שנים ממועד מסירתן לידי הרוכשים. גם מחירי הדירות נקבעו ללא קשר למועד ביצוע העסקות, אלא זמן רב לפני כן, כשהיזמים זכו במכרזים. לפיכך, המחירים אינם מעידים על שינויים אמיתיים שמתחוללים במועדי ביצוע העסקות.

מדד מחירי הדירות שפורסם היום משלים במידה מסויימת את התמונה שתוארה בסקירת הכלכלן הראשי באוצר של חודש ינואר. סקירה זו הראתה על שינויי דפוסי רכישה אצל רוכשי הדירות – ירידה משמעותית ברכישת דירות בכלל, ובמיוחד ברכישת דירות חדשות.

מספר הדירות שנרכשו בינואר הגיע ל-9,700, בדומה לרוב חודשי 2016, שברובה מספר העסקות החודשי נע בין 9,000 ל-10,000. מדובר ברמה גבוהה של נפח עסקות, הגם שאינה מגיעה לרמה הגבוהה של 2015, שבה נרשם ממוצע של כמעט 10,000 דירות בחודש.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עיקר הנוטשים את השוק הם המשקיעים, שגם הוכו ביוני 2015 על ידי העלאה חדה של מס הרכישה, וגם הורידו רכישות והעלו מכירת דירות, כהכנה לחוק ריבוי נכסים, המוכר יותר כ"חוק הדירה השלישית". חוק זה נדון בימים אלה בבג"צ, ולמרות שאושר בכנסת הוא עלול להיפסל על ידי בית המשפט, עקב הטענה שבמהלך אישורו נפלו פגמים חמורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker