ועדת השרים תדון מחר בהצעה להעניק הטבות מס למיזמי דיור בהשכרה בקרקע פרטית - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת השרים תדון מחר בהצעה להעניק הטבות מס למיזמי דיור בהשכרה בקרקע פרטית

ההצעה גובשה על ידי ח"כ רועי פולקמן וזוכה לתמיכתו של שר האוצר משה כחלון; ברשות המסים מתנגדים ■ "החוק יאפשר לשכן אוכלוסיות יצרניות באזורי ביקוש"

10תגובות
ח"כ רועי פולקמן
דוברות הכנסת

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון מחר (ג') בהצעת חוק שהגיש יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, למתן פטור ממס ליזמים שיבנו פרויקטים של דיור להשכרה ארוכת־טווח בקרקעות פרטיות, במחיר הנמוך ממחיר השוק.

במצב הקיים כיום, מקדמת המדינה מיזמי שכירות ארוכת טווח בקרקעותיה באמצעות מכרזים שמפרסמות חברת דירה להשכיר ורשות מקרקעי ישראל, הצעת החוק מבקשת להביא לכך שמיזמים לדיור בר השגה יקודמו גם בקרקעות פרטיות, ששיעורן מכלל הקרקעות בגוש דן ובמרכז גבוה יחסית, באמצעות מענקים שיינתנו כתעודות מס (Tax–Credit).

הדיון ייערך מחר בוועדה, לדרישתו של שר האוצר, משה כחלון, הלוחץ לקדם את החוק, וזאת על אף ההתנגדות של רשות המסים והסתייגויות אגף התקציבים. על פי ההצעה, היקף ההטבה השנתי ייקבע בהתאם להחלטת שר האוצר מדי שנה, שיוכל להכתיב גם את אופן ההתפלגות הגיאוגרפית של ההטבות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "המצב המשפטי והכלכלי כיום מוביל לכך שפרויקטים של בנייה להשכרה בשכר דירה נמוך אינם כדאיים כלכלית ליזמים, ולפיכך, יש מקום ליצור תמריץ להקמתם. החוק מאפשר מימון פרויקטים על ידי הענקת תעודות מס ליזם, שאותן היזם יהיה רשאי למכור בשוק החופשי על מנת לממן את הקמת הפרויקטים כאמור". גובה ההטבה ייקבע בהתאם לקריטריונים שונים - בהם מיקום הפרויקט, אוכלוסיית היעד ועוד.

"הצעת החוק תאפשר ליצור מקור מימון לבניית דיור להשכרה בדמי שכירות נמוכים, לאוכלוסייה בעלת הכנסה נמוכה ולאוכלוסיות של אנשים עם מוגבלות. החוק יאפשר לשכן אוכלוסיות יצרניות למשק באזורי ביקוש, למשל, סטודנטים, בעלי מקצועות נדרשים כגון מורים, עובדים סוציאליים, אוכלוסיות של אנשים עם מוגבלויות ואוכלוסיות ממעמד חברתי־כלכלי נמוך".

עוד נכתב בדברי ההסבר כי "הייחוד של מודל תעודות המס הוא שבשונה ממענקים רגילים, תעודת מס היא מענק סחיר, עובדה שיכולה להעלות את ערך המענק מעבר לסכום שהוקצה, ובנוסף - הפיקוח על ביצוע הפרויקט יעשה על ידי השוק הפרטי באופן שיקטין ביורוקרטיה ממשלתית וייעל את השימוש במשאבים".

סמנכ"ל עמותת "ידיד" המקדמת זכויות חברתיות, רן מלמד, הביע היום תמיכה בלתי מסוייגת בחוק, ותקף את התנגדות רשות המסים: "הגיע הזמן שפקידי הממשלה יבינו שתפקידם לא יכול להסתכם במניעת יוזמות ובאי עשייה, אלא שחובתם היא לייצר פתרונות, גם אם מחוץ לקופסא, שיאפשרו את שבירת הקפאון בשוק הדיור וייצרו בישראל דיור בר השגה בהשכרה ארוכת טווח.

"הצעת החוק שבנדון יכולה לספק פתרון מהיר ומשמעותי ביותר לבעיית שוק הדיור בישראל, ובעיקר לקידום בניית דיור להשכרה ארוכת טווח. מודל שאנו מאמינים שיוכל לשרת לא רק משפחות צעירות, אלא ברבות הזמן גם לשמש כמודל תחליפי למודל הדיור הציבורי הקיים היום".

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן מסר בתגובה: "אנו מביאים מענה לצעירים ולאנשים המבקשים לרכוש קורת גג, מקדמים את פרויקט מחיר למשתכן, מרחיקים משקיעים מהשוק ומגדילים את ההיצע. אך במקביל, שר האוצר משה כחלון ואני דואגים גם לשוק השכירות. כך יינתן מענה הן לשוכרים צעירים והן לזוגות שלא רוצים להתחייב למשכנתא לאורך שנים אך מעוניינים ביציבות במקום המגורים. זה קיים במדינות רבות בעולם והוביל לפיתוח של ענף הבנייה להשכרה ויש מקום לאמץ אותו בישראל* תוך התאמות לשוק המקומי".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם