אושר פרויקט מגורי היוקרה השנוי במחלוקת של קופת הפנסיה של הסוכנות ברמת אביב - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אושר פרויקט מגורי היוקרה השנוי במחלוקת של קופת הפנסיה של הסוכנות ברמת אביב

על פי התוכנית שאושרה, ייבנה ברחוב טאגור מגדל בן 16 קומות ו-90 דירות ■ לצדו ישופץ מתחם המעונות הוותיק, כך שיספיק ל-200 מיטות ■ בעקבות פניית אגודת הסטודנטים לשקד, יבדוק המשנה ליועמ"ש כיצד הגיע הנכס לידי הקופה

17תגובות
בית מילמן ברמת אביב.
מוטי מילרוד

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז תל אביב אישרה לפני שבועיים את מיזם מגורי היוקרה שמקדמת קופת הפנסיה של הסוכנות היהודית. המיזם מקודם יחד עם קבוצת אנשי עסקים פרטיים, וממוקם במתחם מעונות מילמן ברמת אביב. על פי התכנית שאושרה, ייבנה במתחם שברחוב טאגור בניין מגורים בן 16 קומות, ו-90 יחידות דיור, ולצדו יעבור מבנה המעונות הוותיק שיפוץ יסודי, ותתווסף לו קומה.

הוועדה בראשותה של דלית זילבר, קיבלה באופן חלקי את ההתנגדות שהגישה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב והורתה על הגדלת מספר המיטות באגף המעונות של הפרוייקט, מ-130 כפי שהציעה התכנית שהוגשה, ל-200. זאת, על ידי ביצוע שיפוץ יסודי במבנה המעונות הוותיק של בית מילמן והוספת קומה. כמו כן, הגדירה הוועדה לראשונה את ייעוד השטח שעליו ניצב בית מילמן כמעונות סטודנטים. עם זאת – מדובר עדיין במספר מיטות הנמוך במעט ממספרן כיום העומד על 250.

כמו כן, לא קיבלה הוועדה את דרישת אגודת הסטודנטים לקבוע כי דמי השכירות במקום ימשיכו להיות מוזלים ומפוקחים כםי שהם כיום, וקבעה כי הדבר אינו בגדר סמכותה.

"המבנה הקיים המשמש כמעונות סטודנטים ימשיך לשמש ככזה", נכתב. "יזמי התכנית נדרשים לשפץ את המבנה כך לאחר שיפוצו המבנה יכיל 200 מיטות. לאור הצורך בהתאמה לתקנות הקיימות לגבי גודל מינימלי ליחידת מגורים במעונות הסטודנטים ניתן יהיה להוסיף קומה אחת מעל המבנה הקיים על מנת לעמוד בתקנות אלו ולאפשר את שיכונם של 200 סטודנטים במבנה המעונות". עוד נכתב כי "מדובר במבנה במצב פיסי ירוד, ועל כן שיפוצו מקיים ערך של התחדשות עירונית ושיפור פני העיר, וכן טיוב תנאי הדיור בהם מתגוררים הסטודנטים כיום, כמו כן, מדובר בקרקע פרטית אשר מיועדת למגורים ובוודאי שתוספת של מגורים והוספת יחידות דיור שהנם בבחינת צו השעה, בשילוב של מעונות סטודנטים, מהווים ניצול מיטבי של משאב הקרקע המצוי בחסר במטרופולין תל אביב".

את הפרויקט מקדמת קופת הפנסיה והתגמולים של עובדי הסוכנות היהודית, יחד עם גוף פרטי - SGG טגן - שהוא שותפות בין כמה אנשי עסקים. שני הצדדים מחזיקים כל אחד 50% מהזכויות במגרש בן 2.7 דונם שעליו מקודם הפרוייקט. ביולי 2015 הוגשה התוכנית שערך האדריכל מוטי כסיף לאישור הוועדה המחוזית, ובאוקטובר 2015 אישרה זו את הפקדתה.

בנובמבר חשף TheMarker את עצם קידום הפרוייקט על ידי קופת הפנסיה של הסוכנות – גוף פרטי אשר קיבל לידיו לאורך שנות ה-90 והעשור הראשון של המילניום שורה של נכסים נדל"ניים בשווי עצום, עם עבר של שימוש ציבורי, בנסיבות שאינן ברורות דיין. על פי רוב' מדובר היה בנכסים שאותן ניהלה הסוכנות הציבורית לצרכי ציבור, תוך שהיא מקדמת במקביל הליכים להעברתם לידי קופת הפנסיה שלה, על מנת לכסות חובות שהיא חבה לה.

המקרה שעורר את הסערה הציבורית הגדולה ביותר הוא מקרה מרכז הקליטה של מבשרת ציון, שם איפשרה שורה של כשלים והחלטות לא שקופות ברשות מקרקעי ישראל את העברת המקרקעין שהיו בייעוד ציבורי של קליטת עלייה, לידיים פרטיות לצורת הקמת פרויקט מגורים. הנסיבות שיאפשרו את ההליך נחקרות כיום ברשות מקרקעי ישראל.

גם חשיפת TheMarker אודות מתחם מעונות מילמן – נכס שעד לשנות ה-90 היה בבעלות מלאה של המדינה - הולידה שורה של הליכים לבדיקת הנסיבות שבהן הועבר הנכס לחזקת קופת הפנסיה. לאחרונה פנתה אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב לשרת המשפטים ואל מבקר המדינה בדרישה כי נסיבות העברת הנכס לידי קופת הפנסיה ייבדקו, ולפני שלושה שבועות השיבה שרת המשפטים איילת שקד כי הנושא הועבר לטיפולו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ. כמו כן, עתרה לאחרונה התנועה לאיכות השלטון נגד משרד הבינוי והשיכון, לאחר שזה נמנע מלהעביר לרשותה מידע אודות נסיבות העברת הנכס לידי קופת הפנסיה.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) התייחס להחלטת הוועדה: "מעונות מילמן בתל אביב משמשים היום פתרון מגורים זול יחידי לסטודנטים מהפריפריה, שהתקבלו ללימודים באוניברסיטת תל אביב, ואין באפשרותם לשלם את שכר הדירה הגבוה שנדרש בשוק הפרטי בעיר. אישור התוכנית והפיכת מתחם המעונות למגדלי יוקרה משמעותם הדרה בפועל של אוכלוסיות מוחלשות מלימוד בפקולטות יוקרתיות באוניברסיטה. עד כה, לא השכילו המוסדות להשכלה גבוהה לעשות שימוש בסכום של 260 מיליון שקל שהמדינה העמידה לרשותם מאז 2012 לשם בניית מעונות. אם שר החינוך בנט אכן רוצה לצמצם פערים, מוטב שיתחיל בעצירת התוכנית להרס המעונות בתל אביב וקידום בנייה של מעונות באוניברסיטאות ברחבי הארץ״.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם