הציבור נוטש את שוק הדירות החדשות; מלאי הדירות להשכרה ירד ב-1,400 בחודש - נדל"ן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הציבור נוטש את שוק הדירות החדשות; מלאי הדירות להשכרה ירד ב-1,400 בחודש

מסקירת הכלכלן הראשי באוצר, עולה כי שוק הדירות החדשות חוזר ל-2013, וכי מספר הדירות הכולל שנרכשו בינואר הגיע ל-9,700 - בדומה למרבית 2016

161תגובות
בניין דירות במרום נוה ברמת גן
תומר אפלבאום

הציבור נוטש את שוק הדירות החדשות. זה הממצא העיקרי שעולה מסקירת הכלכלן הראשי באוצר את שוק הדירות בחודש ינואר 2017. ככלל, נמצא בסקירה כי 2017 בענף הנדל"ן למגורים מתחילה בדיוק כפי שהסתיימה 2016: מספר הדירות שנרכשו בינואר הגיע ל-9,700, בדומה לרוב 2016 שברובה מספר העסקות החודשי נע בין 9,000 ל-10,000, למעט חודש אוקטובר, שהיה חריג ביותר ושבו נמכרו 4,700 דירות בלבד. גם שיעור  המשקיעים (כ-16%) נותר כשהיה, אולם מלאי הדירות להשכרה רשם ירידה של 1,400 דירות בינואר, עקב מכירות מואצות של משקיעים. בכלכלן הראשי דוחים את הטענות, כי מבצע "מחיר למשתכן", הוא מבצע שמיטיב עם רוכשי דירות במרכז הארץ יותר מאשר בפריפריה, ורוכשי דירות ממעמד גבוה מקבלים יותר מאשר מעמד נמוך.

9,700 דירות נמכרו בחודש ינואר האחרון, ירידה של 5% יחסית לדצמבר 2016, וגידול של 3% לעומת ינואר 2016. כאמור, הממצא הבולט ביותר בינואר, כמו גם בחודשים שלפניו, הוא ירידה חדה במכירת דירות חדשות. זו קוזזה בחלקה על ידי פלח השוק של דירות יד שניה, ומכירות המשקיעים.

מכירת דירות חדשות הסתכמה בינואר ב-2,200 דירות, ירידה של 18% יחסית לדצמבר 2016. מבחינה זו, נראה כי פלח שוק זה חוזר לרמות הממוצעות שאיפיינו אותו ב-2013, ולמשקל הרגיל של רכישת דירות חדשות לעומת כלל השוק. בדרך כלל רמה זו עמדה על כרבע מכלל הדירות, ואולם בשנתיים האחרונות אחוז הדירות החדשות שנרכשו הגיע ל-30% ולעתים אף ליותר. 

רכישת דירות חודשית על ידי רוכשי דירות יחידות ומשקיעים מקור: הכלכלן הראשי באוצר
הכלכלן הראשי באוצר

בכלכלן הראשי מדווחים כי פילוח גיאוגרפי של שוק הדירות החדשות, העלה שהפגיעה במכירות הקבלנים בולטת במיוחד באזורים בהם מתבצעים מבצעי "מחיר למשתכן", ואולם הירידה מקיפה את כל האזורים וכל סוגי הרוכשים  - גם משקיעים ומשפרי דיור רוכשים פחות דירות חדשות.

לגבי מחיר למשתכן, הכלכלן הראשי ערך בדיקות על הכנסתם של רוכשי דירות במסגרת המבצע במקומות שונים, וזאת על מנת לבחון את הטענות שהועלו בעבר על ידי TheMarker, ובאחרונה אף קיבלו חיזוק ממרכז המחקר והמידע בכנסת, לפיהן ההטבות של מבצעי "מחיר למשתכן" במרכז הארץ גבוהות יותר מאשר בפריפריה, מה שמאפשר למעמד סוציואקונומי גבוה יותר ליהנות מהנחות כלכליות גדולות יותר לעומת מעמדות סוציואקונומיים נמוכם.

באוצר בחנו ומצאו, כי מחירי הדירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן" בראשון לציון היו נמוכים בכ-30% ממחירי השוק, והשכר הממוצע של הרוכשים ב"מחיר למשתכן" היה גבוה מעט מרמות השכר של רוכשי דירה ראשונה, חדשה, במחירי שוק באזורי המרכז ורחובות. ואולם, דווקא רוכשי הדירות במחירי השוק נמצאו כמי שמשתכרים פחות מרוכשי הדירות המוזלות, מה שמרמז על כך שאותם זוגות נעזרים במקורות נוספים לצורך רכישת הדירות – למשל ההורים.

ירידות במכירות הקבלנים מקור: הכלכלן הראשי באוצר
הכלכלן הראשי באוצר

"ואכן, ניתוח שערכנו ביחס להכנסות ההורים של 'רוכשי דירה ראשונה', אלו שרכשו ב'מחירי שוק', ואלו שרכשו במסגרת 'מחיר למשתכן', מלמדים כי רוכשי הדירות המוזלות הינם בעלי יכולת מוגבלת יותר להיעזר בהוריהם לשם מימון הדירה", נכתב בסקירה, מה שמעיד, לדעת הכלכלן הראשי, על כך שהמבצע מאפשר גם למי שהוריו אינם בעלי אמצעים לרכוש דירות במקומות יקרים.

ומה לגבי הפרשי ההטבות בין המרכז לפריפריה? כאן הישוו באוצר בין רוכשי דירות במבצע מחיר למשתכן במעלות לבין אלה שרכשו בראשון לציון. הכנסה הממוצעת  של משק בית שרכש דירות מחיר למשתכן במעלות תרשיחא הגיע ל-16,600 שקל בחודש, ואילו רוכשי הדירות בראשון לציון השתכרו כ-17,400 שקל – הפרש קטן יחסית. "המשמעות היא, שאף שבמונחים כספיים ההנחה הניתנת במסגרת 'מחיר למשתכן' במרכז הארץ גבוהה מזו של ההנחה הניתנת באזורי הפריפריה, אין בכך כדי למנוע מהזוגות הצעירים בפריפריה את היכולת לנצל בעצמם את ההנחה הגבוהה יותר הניתנת במרכז", נטען במסמך.

משקל המשקיעים בסך העסקות בחודש ינואר נותר נמוך במיוחד, כ-16% מכלל העסקות. "ניתוח הממצאים מלמד כי החלק הארי של הירידה ברכישות המשקיעים בחודש ינואר בפרט, ומאז הרבעון האחרון אשתקד בכלל, מתרכז בעיקר בפלח השוק של הדירות החדשות (ירידה של 30% בהשוואה לינואר 2016 וירידה של 18% בהשוואה לדצמבר). יתכן ובכך באה לידי ביטוי בין היתר השפעת מס ריבוי נכסים (מאחר שהמס נקבע על 1% משווי הדירה)", מסבירים באוצר.

הסברה הזו מתחזקת כשבוחנים את מכירות המשקיעים. אלה גדלו בחודש ינואר ב-25% בהשוואה לדצמבר והגיעו ל- 3,000 דירות, לעומת, כאמור, 1,600 דירות שהם רכשו, והמשמעות היא הקטנת היצע הדירות להשכרה ב-1,400 דירות. "בכך מתעצמת המגמה הנצפית מאז הרבעון השני של 2016, של ירידה ב'מלאי' הדירות המוחזקות בידי משקיעים", נכתב בסקירה.

פילוח מכירות המשקיעים בין אלו שבבעלותם לפחות שלוש דירות לבין יתר המשקיעים, מצביע על המשך המגמה של גידול במשקלם של "מרובי הנכסים" מאז אוגוסט אשתקד, עת פורסמה במסגרת חוק ההסדרים ההחלטה להטיל מס דירה שלישית על משקיעים אלו.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: סקירה יומית של שוק הנדל"ן ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם