המועמדים ליו"ר הוועדה המחוזית ת"א: מתכננת מחוז ובכיר בחברה להגנת הטבע

דניאלה פוסק ואיתמר בן דוד הם שני המועמדים הסופיים לאחד התפקידים היוקרתיים במערכת התכנון, שהמכהן בו אחראי על מדיניות התכנון בתל אביב ובגוש דן ■ למרות חשיבות התפקיד, הליך המכרז - שהחל לפני שנה - סובל מסחבת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

זהותו של היו"ר הבא של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז תל אביב — מהתפקידים החשובים והיוקרתיים במערכת התכנון בישראל — צפויה להיקבע בימים הקרובים. לישורת האחרונה של ההליך המכרזי, שהתחיל לפני שנה, הגיעו שני אנשי מקצוע בלבד מתוך עשרות שהגישו את מועמדותם: מתכננת מחוז מרכז, דניאלה פוסק, ומנהל תחום התכנון בחברה להגנת הטבע, איתמר בן דוד.

הוועדה המחוזית תל אביב נחשבת ליוקרתית בין הוועדות המחוזיות. השטח שבו היא עוסקת הוא אמנם הקטן ביותר מבחינת השטחים שבהם מטפלות הוועדות המחוזיות השונות, אך גם היקר ביותר. הוועדה למעשה קובעת את מדיניות התכנון בגוש דן — מבת ים בדרום ועד הרצליה בצפון.

עד כה, התנהל המכרז באטיות מקוממת. במארס 2016 פורסם המכרז לראשונה, והמועד האחרון להגשת מועמדות נקבע ל–21 באפריל. אף שכהונת היו"ר הקודמת, גילה אורון, הסתיימה ב–30 ביוני, המדינה התמהמהה לפני שהתחילה לזמן מועמדים לראיונות. בינתיים מונתה לתפקיד ממלאת המקום יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון של מחוז ירושלים, דלית זילבר. רק באוקטובר התחילה ועדת המכרז בראשות יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי, להתכנס אחת לתקופה — עד שבישיבתה האחרונה, שנערכה לפני כחודש, צומצמה רשימת המועמדים לשניים.

לשני המועמדים הסופיים רקע עשיר של תפקידים בתחום התכנון. פוסק הועסקה בשנים האחרונות בלב־לבו של הממסד, כמתכננת הוועדה המחוזית העוסקת במספר הרב ביותר של תוכניות מדי שנה. בן דוד לעומתה, שימש מתכנן החברה להגנת הטבע, שבאופן מסורתי נתפשת כגוף אופוזיציוני לממסד.

פוסק התחילה את דרכה כאדריכלית בעיריית דלפט בהולנד, ומשם עברה לשמש בשורת תפקידים בעיריית תל אביב־יפו. ב–2002 נבחרה לשמש כאדריכלית העיר תל אביב, תפקיד שאותו מילאה במשך שש שנים. ב–2008 נבחרה למשרת מהנדסת העיר הרצליה, וב–2012 התחילה את תפקידה כמתכננת מחוז המרכז, שבו היא מכהנת עד היום. היא בעלת תואר ראשון בהנדסת בניין ובעלת תואר שני באדריכלות ותכנון ערים מהאוניברסיטה הטכנולוגית בדלפט.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בן דוד התחיל את דרכו ברשות לתכנון במשרד החקלאות, וב–2002 מונה למנהל תחום התכנון ארוך הטווח במינהל התכנון, תפקיד שבו כיהן במשך שנתיים. לאחר שנתיים נוספות כפרילנסר הגיע אל החברה להגנת הטבע, שבה הוא משמש מנהל תחום התכנון זה כעשור. הוא בעל תואר שני מהטכניון בתכנון ערים ואזורים.

בניגוד לפוסק, שאינה מרבה להתבטא בפומבי, בן דוד דווקא מרבה להתבטא בתקשורת בשנים האחרונות ולהציג את עמדותיו ועמדות החברה להגנת הטבע בנושאים תכנוניים. הוא נחשב לאחד המתנגדים החריפים ביותר לוועדה לתכנון מהיר (ותמ"ל) שהוקמה לפני שלוש שנים, אך גם תומך בתוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38) השנויה במחלוקת. בראיונות שהעניק באחרונה אמר כי הוא רואה בה את הכלי היעיל ביותר הקיים כיום להוספת מספר גדול של יחידות דיור בשטחים הבנויים — שהיא אינטרס ירוק, משום שהיא מצמצמת את הצורך בפיתוח של שטחים פתוחים.

דניאלה פוסקצילום: מוטי מילרוד
איתמר בן דודצילום: דב גרינבלט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker