דיירי סי אנד סאן: נפלנו קורבן לתרגיל עוקץ במסגרת פרויקט שיפוצים

שיפוץ באחד ממגדלי פרויקט היוקרה סי אנד סאן, בעלות של יותר מ-10 מיליון שקל, הוביל לטענות של 20 מדייריו כי החברה המבצעת ניפחה את עלויות השיפוץ, בסיוע יו"ר ועד הבניין לשעבר, איש העסקים רוני שטן ■ החברה ושטן: "מדובר בשקרים. בידינו הוכחות כי העבודות תומחרו כראוי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
מתחם סי אנד סאן
מתחם סי אנד סאןצילום: דב גרינבלט
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

20 בעלי דירות בפרויקט היוקרה סי אנד סאן שבצפון קו החוף של תל אביב טוענים כי נפלו קורבן למרמה מצד הגורמים שהיו אחראים לפרויקט שיפוץ כולל בבניין בשנים האחרונות, בשווי כולל של יותר מ–10 מיליון שקל — כך עולה מבקשה לדיון שהגישו הדיירים לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בין מגישי הבקשה אישים ידועים מעולם העסקים המקומי, ובהם סוכן שחקני הכדורגל רונן קצב, ואלמנתו של איש העסקים מוזי ורטהיים, חסיה ורטהיים, המחזיקים דירות בקומפלקס היוקרתי.

את הבקשה הגישו הדיירים לבית המשפט במסגרת הליך תביעה המתנהל נגדם ונגד שאר דיירי הבניין מצד החברה שנשכרה לשם ביצוע השיפוץ, לביא חברה להנדסה, שנגדה טוענים כעת הדיירים למעשי מרמה. את התביעה נגד הדיירים הגישה לביא לפני כשנתיים באמצעות עו"ד גיא שרים, ובה היא טוענת כי עבודתה הופסקה על ידי הדיירים, המסרבים לשלם לה חלק מהסכומים המגיעים לה בגין העבודות שביצעה, בהיקף של מאות אלפי שקלים.

חסיה ורטהיים
חסיה ורטהייםצילום: איציק בן מלכי

במסגרת הבקשה מופנות טענות קשות נגד מי ששימש עד לפני כמה שנים יו"ר נציגות הדיירים בבניין, ושהוביל מטעמם את השיפוץ, איש העסקים רוני שטן, מבעלי קבוצת הכדורגל בני יהודה בעבר, שבעצמו מתגורר בבניין. על פי הנטען בבקשה, שטן חבר לכאורה למפקח הבנייה שנשכר על ידי הנציגות, וכן לחברה שנבחרה לבצע את השיפוץ, והשלושה פעלו במשותף במטרה לנפח את עלויות השיפוץ באופן פיקטיבי.

על פי הבקשה, שהוגשה לפני כשבועיים על ידי עורכי הדין דרור הרפז ויריב שחל ממשרד הרפז אורן אדלר ושות', רק במסגרת הכנת תצהירי העדות במסגרת ההליך המשפטי "התברר למבקשים שהם נפלו קרבן לתרמית". זאת, כאשר התברר כי "בדרכי עורמה, ובשיתוף פעולה של המפקח מטעם בעלי הדירות, עלה בידה של לביא לגרום לכך שהמפקח אישר תשלום בעבור עבודות חשמל בסכום מצטבר של 1.308 מיליון שקל, שמהם כבר שולם לחברה סך של 692 אלף שקל, אף שבפועל בוצעו עבודות בסכום של כ–268 אלף שקל בלבד".

טענות הדיירים נתמכות בתצהיר שהגיש לבית המשפט מי שתיכנן את עבודות החשמל בפרויקט, נתנאל טיקטין, שגיבש את כתב הכמויות ואת הערכת העלויות הראשונית בכל הקשור לפרק החשמל בעבודות השיפוץ בבניין.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לטענת הדיירים, ממצאים אלה עולים רק מבדיקת עלויות פרק החשמל, שהוא הגדול מבין פרקי השיפוץ. הדיירים ביקשו מהשופטת איריס לושי־עבודי פרק זמן נוסף של 90 יום כדי לבדוק באופן יסודי את שאר פרקי השיפוץ — שעלותו גבוהה מ–10 מיליון שקל — וזאת כדי שיוכלו להגיש כתב הגנה מתוקן.

בתגובה לטענות שהגישה בשבוע שעבר חברת לביא, טוענת החברה כי טענות הדיירים וטיקטין שקריות, וכי טיקטין עצמו הוא שגיבש כתב כמויות יקר משמעותית בשלבים מאוחרים יותר של הפרויקט, שעליו התבססה החברה כאשר ביצעה את עבודותיה. שטן, ששימש במשך העבודות יו"ר הנציגות המשותפת וניהל מטעמה את המגעים עם החברה, וכן בעלי חברת הפיקוח שנשכרה לפרויקט, תומכים בעמדת החברה.

רונן קצב
רונן קצבצילום: אסף עברון

כל דייר נדרש לשלם 10% יותר עבור השיפוץ

הפרשה החלה באפריל 2008, אז החליטה אסיפה כללית של הדיירים במגדל הצפוני של פרויקט סי אנד סאן לבצע שיפוץ כללי של השטחים המשותפים בבניין. יו"ר האסיפה, אשר יזם את הפרויקט והיה הרוח החיה מאחוריו, היה שטן. באסיפה הוסמך שטן לנהל את הפרויקט עבור כל בעלי הדירות, כיו"ר נציגות הדיירים, וכן כיו"ר חברה שהוקמה במיוחד לצורך פרויקט השיפוצים — ס & ס מגדל צפוני בע"מ. החברה שכרה את שירותיה של חברת פיקוח וניהול פרויקטים "אייל שריג" שמינתה מטעמה את אמיר עזריה לנהל ולפקח על הפרויקט.

על פי הנטען בבקשה, המפקח עזריה ושטן ערכו בפברואר 2009 תקציב ראשוני לפרויקט של כ–11.05 מיליון שקל, במאי 2010 עודכן הסכום ל–13.4 מיליון שקל, ובנובמבר 2011 התקשרו הדיירים עם לביא לביצוע חלקו הראשון של הפרויקט, בלובים הקומתיים — בתמורה ל–4.2 מיליון שקל בצירוף מע"מ. במאי 2013 נחתם בין הצדדים הסכם נוסף לביצוע עבודות בקומת הלובי הראשי עבור 4.44 מיליון שקלים בצירוף מע"מ.

עוד באותו החודש, לטענת הדיירים, כונסה אסיפת דיירים שבה עידכן שטן על גידול נוסף בתקציב הפרויקט — שמשמעותו הגדלת סכום ההשתתפות של כל דייר ב–10% נוספים. בסוף 2014, על פי הבקשה, התברר פעם נוספת כי תקציב הפרויקט — שכבר הוגדל כמה פעמים — אינו מספיק עוד, אלא שאז על פי הטענות כבר איבדו בעלי הדירות אמון בשטן, ובאסיפה שכונסה בדצמבר הוחלט להחליפו. מיד לאחר מכן, נטען, נטשה החברה את אתר העבודות, וחודש לאחר מכן הגישה את תביעתה.

במסגרת הכנת כתב ההגנה, טוענים הנתבעים, גילו כי נפלו קורבן למעשי רמייה שנועדו לטענותיהם להגדיל את תקציב הפרויקט בשני אופנים, הראשון — ניפוח כתב הכמויות תוך הוספת פריטים פיקטיביים שאין בהם צורך. לצורך טענה זו התבססו הדיירים על כתב הכמויות המקורי שערך טיקטין. לטענתם, השוואתו לכתב הכמויות שצורף לחוזה, מעלה כי המפרט שצורף לחוזה נופח על ידי הוספת מספר רב של פריטים שאינם נחוצים, וכי התמחור שניתן לכל פריט גבוה בהרבה מהתמחור של טיקטין. טענות אלה נתמכו בתצהיר שהגיש בנושא טיקטין עצמו.

כך למשל, נטען כי בעוד שכתב הכמויות קבע כי יש להציב ארבעה גופי תאורה יקרי ערך בלובי הראשי, חויבו הדיירים בכתב הכמויות בגין שמונה גופים בעלות מצטברת של 74 אלף שקל. "בפועל, הקבלן התקין ארבעה גופי תאורה זולים מתוצרת סין, שאותם ניתן לרכוש ב'מחסני תאורה' תמורת 453 שקלים לכל אחד".

אופן פעולה נוסף שנקטו מנהלי הפרויקט, לטענת הדיירים, הוא מתן אישור לכך שבוצעו עבודות — אף שאלה לא נעשו. כך, בעוד בהסכם נקבע כי החברה תתקין 12 לוחות חשמל חדשים בלובים הקומתיים (אחד בכל קומה) בעלות כוללת של כ–86 אלף שקל, הדבר כלל לא נעשה. "הדבר לא הפריע למפקח לאשר פיקטיבית ביצוע לוחות חשמל 100%, ולגרום בכך לנתבעים לשלם לתובעת עבור לוחות חשמל שהתובעת לא התקינה", נטען. כך ממשיכה הבקשה ומפרטת שורה ארוכה של סעיפים ברוח זו.

בבקשה כותבים עורכי הדין כי הם מודעים לכך שמדובר בטענות המועלות מצדם לראשונה, למעלה משנתיים לאחר הגשת התביעה על ידי חברת לביא, אך טוענים כי לאור חומרת הליקויים שנמצאו, על בית המשפט לאפשר להם להשלים את בדיקותיהם לגבי מה שאירע בפרויקט, ולהגיש כתב הגנה מתוקן.

"הבקשה שקרית"

תגובת לביא לטענות הדיירים ותצהיר טיקטין הוגשה לבית המשפט ביום חמישי האחרון, והיתה חריפה במיוחד. "הבקשה שקרית לעילא ולעילא כאשר ברור כי הנתבעים ובראשם משה בן הרוש (יו"ר הנציגות שהחליף את שטן, נ"ב), אשר הדיחו את נתנאל טיקטין לעדות שקר, יצאו מהנחה שגויה כי לא יעלה בידי התובעת לאתר מסמכים מלפני כמה שנים", נטען.

לטענת החברה, מי שערך את כתבי הכמויות המעודכנים שלפיהם היא פעלה הוא לא אחר מטיקטין, שלטענתה ערך כמה כתבי כמויות, ולא אחד — "זאת לאור השתנות דרישות הנתבעים מפעם בפעם, כאשר כתב הכמויות האחרון והעדכני ביותר הוא זה ש'נשתל' בכתב הכמויות אשר צורף להסכם המסגרת". החברה אף הוסיפה כאסמכתא את כתבי הכמויות המעודכנים בחתימת טיקטין.

בתשובתה אף האשימה החברה את המהנדס טיקטין במתן עדות שקר, לאור טענתו בתצהיר כי לא ערך כתבי כמויות נוספים מעבר לזה שנערך על ידו בראשית הפרויקט. "נוכח הדינמיות של הליך ביצוע התכנון, גדל אומדן ביצוע עבודות החשמל, כאשר מטבע הדברים ונוכח מורכבות ביצוע עבודות חשמל בבית מאוכלס, עמדה הצעת הקבלן על סכום גבוה יותר".

עוד טענה החברה כי טענת טיקטין כי לא התבקש לבדוק את כמויות הביצוע בפועל מול כתב הכמויות שהוכן שקרית אף היא, וכי בנו יובל פקד מספר פעמים את אתר הבנייה. "טענה זו שקרית ומגוחכת שהרי אם לא היה זה תפקידו לבצע פיקוח בפועל — לא היתה סיבה להגעת בנו לאתר העבודות".

את תגובתה סיכמה החברה בכך שכל הנטען בבקשה הוא "בגדר מסכת שקרים הנטענים בידיעה כי מדובר בשקרים, אשר העלאתם בבקשה, באה אך ורק במטרה להשיג החלטה שיפוטית שתיקח בחשבון שיקוליה את מסכת הראיות הבדויות אשר הוצגו במסגרת הבקשה".

יו"ר נציגות הדיירים לשעבר רוני שטן, טוען גם הוא כי שכניו לבניין משקרים, והכחיש כי היה שותף לקנוניה כלשהי עם החברה המבצעת: "עצירת הפרויקט כולה נבעה מתוך קנאה וצרות עין של הדיירים, שכל אחד ביקש להכניס לפרויקט חבר או בן דוד שלו. לא נתתי לאף אחד להתערב ולחבל בפרויקט, עד שאלה שתקפו אותי בטענות שקריות הצליחו להסית נגדי את רוב הדיירים והביאו להחלפתי. בסופו של דבר אני זה שהציל להם את הדירות, כי כשיצאנו לדרך הבניין נראה כמו מעברה. היום זה בניין שתענוג להיכנס אליו, אף שהעבודות לא הושלמו כי הם קלקלו את הסוף שלהן".

אייל שריג, בעלי חברת הפיקוח אייל שריג, שמונתה למפקחת בפרויקט, אמר כי "טענות הדיירים אינן נכונות, ובידי הקבלן יש הוכחות המפריכות אותן, אשר הוגשו לבית המשפט".

מפקח הפרויקט, אמיר עזריה, סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker