הטוויסט החברתי של שדה דב: 2,400 דירות בשכירות מוזלת בקרקע היקרה בישראל

על פי התוכנית המעודכנת ישמשו 15% מהדירות במתחם לשכירות מוזלת ■ עיריית תל אביב היא זו שתקבע את גובה ההנחה ואת הקריטריונים לזכאות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

צוות המתכננים של הרובע העירוני החדש שייבנה במקום שדה דב לאחר פינויו, הציג היום (ד') בפני חברי ועדת התכנון המקומית של עיריית תל אביב, את התוכנית המעודכנת לרובע, שגובשה יחד עם אגף ההנדסה של עיריית תל אביב ורשות מקרקעי ישראל. החידוש הגדול שנכלל בעדכון – הפיכתן של 15% מתוך כלל הדירות המתוכננות להיבנות במתחם לברות השגה.

על פי התוכנית המעודכנת שהציג הצוות בראשותו של האדריכל ארי כהן, 2,100 דירות ייבנו לייעוד של השכרה מוזלת ארוכת טווח, ו-300 נוספות ייבנו כדיור מוגן במחיר מופחת. אלה וגם אלה ייבנו על קרקעות ציבוריות של עיריית תל אביב ("שטח חום"), שתהיה סוברנית להחליט לגבי היקף ההנחה במחירי השכירות, והקריטריונים לקביעת המשכירים אשר יוכלו להתגורר בדירות אלה.

על פי מידע שהגיע ל-TheMarker מתכוונת עיריית תל אביב להציע חלק מהדירות בהנחות גדולות משמעותית מה-20% המקובלים במכרזי הדיור להשכרה של המדינה, עד כדי היקפי הנחה של 40% ו-50% ביחס למחיר השוק. עוד מתכננת העירייה לייעד חלק מהדירות לעשירונים מעוטי הכנסה במחירי שכירות מסויימים, ואת חלקן האחר לעשירונים ממוצעי הכנסה, במחירי שכירות גבוהים יותר.

יש לציין כמות שכזו של הקצאת דירות למטרות חברתיות תתאפשר רק במסגרת פינויו המלא של השדה, להבדיל מ"תוכנית חולדאי" הנדונה כיום, במסגרתה יפונה השדה באופן חלקי בלבד. לו האפשרות השנייה תתממש, תיבנה במקום כמות פחותה משמעותית של דירות, בקרקעות שישמשו אך ורק לפיצוי בעלי הקרקע הפרטיים – ללא יכולת לייעד חלק מהן לדיור בר השגה.

לכן, מלבד היותה של התוכנית שהוצגה הישג חברתי, היא מגדילה את הסיכוי כי שדה התעופה אכן יפונה בסופו של דבר, בשל הכמות העצומה של דיור בר השגה שהיא כוללת כעת, אשר מעניקה לה גם הצדק חברתית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי התכנית שהוצגה לחברי הוועדה, צפוי שטחה הבנוי הממוצע של דירה במתחם לעמוד על 108 מ"ר. התוכנית מחייבת בניית מספר גבוה של דירות שניים ושלושה חדרים, בהן 4,000 דירות (25%) בשטח של 35 עד 45 מ"ר, ו-4,000 דירות נוספות בשטח של 45 עד 90 מ"ר. מחצית מהדירות בתוכנית מתוכננות להיבנות בשטח של מעל 90 מ"ר.

עוד כוללת התוכנית זכויות לבניית 2,040 חדרי אירוח מלונאי, 103 אלף מ"ר של שטחי מסחר ו-364 אלף מ"ר של שטחי תעסוקה. סך השטחים הבנויים הסחירים בתוכנית עומד על כ-2.32 מיליון מ"ר. כל זאת, בשטח של כ-1,700 דונם, התחום על ידי רחוב פרופס מצפון, רחוב ש"י עגנון מדרום, רחוב לוי אשכול ומזרח והים ממערב.

הדיון היום התקיים חודש בדיוק לאחר שבמסגרת דיון קודם שערכה הוועדה, שבו הוצגה התכנית לראשונה, העירו כמה מחברי הוועדה, בהם סגנית ראש העיר מיטל להבי וחברת מועצת העיר אפרת טולקובסקי, כי התוכנית נעדרת לחלוטין מטרות חברתיות, שכן זו אינה כוללת דיור בר השגה - מה שיבטיח כי כל מאגר הדירות המתוכנן בקרקע היקרה בישראל יירכש רובו ככולו על ידי השכבות היותר מבוססות שבעשירון העליון.

לפגם זה בתכנית נתן השינוי שנעשה בה מענה. למרות זאת, עדיין לא אישרו חברי הוועדה את התוכנית, וצפוי להתקיים לגביה לפחות עוד דיון אחד נוסף.

צילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker