תוכנית להתחדשות אזור התעסוקה קרית אריה בפ"ת: זכויות הבנייה יגדלו פי 2.5

תוכנית ההתחדשות העירונית של עיריית פתח תקוה מוסיפה לאזור 1.5 מיליון מ"ר שטחי משרדים ותעשייה - ובכך מגדילה פי 1.5 את פוטנציאל ההכנסה מארנונת עסקים שהאזור מניב לעירייה ■ זכויות הבנייה יוענקו גם למגרשים ריקים וגם למבנים קיימים, באמצעות הגבהתם

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק ברוורמן ראש העיר פתח תקווה
איציק ברוורמן ראש העיר פתח תקוהצילום: זאב שטרן
מירב מורן
מירב מורן

ועדת התכנון והבנייה המקומית של פתח תקוה אישרה בשבוע שעבר תוכנית התחדשות עירונית לאזור התעסוקה הגדול בעיר, קרית אריה. התוכנית מוסיפה למתחם 1.5 מיליון מ"ר שטחי משרדים ותעשייה, ובכך מגדילה פי 1.5 את פוטנציאל ההכנסה מארנונת עסקים שהאזור מניב לעירייה. התוכנית תוגש בעוד כמה שבועות לאישור הוועדה המחוזית מרכז.

אזור קרית אריה משתרע על 2,200 דונם, בין כביש 4 ממערב לשכונת המגדלים אם המושבות והאצטדיון העירוני מצד מזרח. לאורך הדופן הצפונית שלו עוברת מסילת הרכבת מתל אביב לכפר סבא, ורחוב ז'בוטינסקי שבו תעבור הרכבת הקלה.

תוכנית המתאר של מחוז מרכז הגדירה את קרית אריה אזור תעסוקה מטרופוליני משני, ובמחלקת ההנדסה של עיריית פתח תקוה סיימו בימים אלה הכנה של תוכנית, שתחדש את פני האזור ותאפשר לו להתפתח למעמד כזה. המטרה היא להקים מגדלי משרדים, ולטפח כיכרות, רחובות פעילים וגינות - כדי להעמיד את המבנים ואת המרחב הציבורי שביניהם בשורה אחת עם אזורי תעסוקה אחרים במטרופולין, חדשים ומפותחים ממנו, כמו הרצליה פיתוח ורמת החייל, שנחשבים מבוקשים יותר ומחירי השכירות והקנייה בהם גבוהים ב–30%.

בקרית אריה יש כיום מיליון מ"ר תעשייה ומשרדים, רובם בבנייה נמוכה, ויש בו עדיין מגרשים ריקים. עד כה נוצלו באזור 40% מזכויות הבנייה הקיימות, והתוכנית מוסיפה זכויות למגרשים פתוחים וגם למגרשים התפוסים, שבעליהם יוכלו להוסיף בהם קומות. בעירייה הסבירו כי תוספת הזכויות נועדה לתמרץ יזמים להשקיע ולבנות באזור, וכך לזרז את התפתחותו.

הדמיה של קרית אריהצילום: אדריכלית דורית שפ

הגבהת הבנייה מתוכננת בצורת קערה: נמוכה במרכז וגובהת ככל שמתקרבים לדפנות ולאמצעי ההסעה - כביש 4 והרכבות. 30 דונם מהשטח הבנוי יישאר נמוך (עד ארבע קומות) 240 דונם ייבנו עד תשע קומות, 870 דונם עד 30 קומות, ו–500 דונם לגובה 40 קומות. תוספות הגובה מגלמות הכפלה ושילוש זכויות בנייה לבעלי המגרשים.  

השטחים החדשים יוקצו בעיקר למשרדים, לתעשייה ולמסחר, אבל לא למגורים. באזור מתוכנן פארק, שהמתכננים מקווים כי יהפוך לסביבת בילוי ולדרך שתשמש את באי האזור. מצדו השני של רחוב ז'בוטינסקי פועל עוד אזור תעסוקה - רמת סיב. באזור זה כבר התקבל אישור להקמת מגדלי מגורים.

עיריית פתח תקוה גובה כיום ארנונת עסקים מ–1.8 מיליון מ"ר של תעשייה, מסחר ומשרדים בכמה אזורים בעיר, והם תורמים לתקציבה כמעט 400 מיליון שקל בשנה, מהם 150 מיליון שקל משטחי תעשייה והשאר ממשרדים ומסחר. רוב הבנייה החדשה בקרית אריה תתאים למשרדים שתעריף הארנונה שלהם גבוה יותר מהתעריפים שמשלמים מבני תעשייה, וכך תוספת השטחים המתוכננת מגלמת יותר מהכפלה של סכומי הארנונה העסקית שמקבלת כיום העירייה.

בין החברות שנמצאות באזור קרית אריה גם מפעל של טבע, שהיה אמור לעזוב אותו לטובת קמפוס חדש שייבנה ברעננה. השבוע נודע ל-TheMarker כי בשלב זה המפעל יישאר בפתח תקוה.

את התוכנית הכינו משרד גורדון אדריכלים ומשרד אביב AMCG בהנחיית מהנדסת העיר, חווה ארליך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker