יו"ר ועדת הפנים נגד המשך הבניה בחוף אכזיב: מבקש מרמ"י להעניק ליזמים זכויות באזורים אחרים

"היום תוכנית בנייה שכזו לא היתה יכולה לעבור, ואם היא עברה בעבר צריך לשנות אותה", אמר ח"כ אמסלם בדיון ■ על אף דיון קודם בנושא, עד כה נמנעו הוועדה המחוזית צפון ועיריית נהריה מלבלום את המשך הבנייה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של בנייה על חוף אכזיב. למה שאדריכלים ינקפו אצבע?
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בדיון מעקב שנערך הבוקר (ב') בוועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא הבנייה בחוף אכזיב, קרא יו"ר הוועדה דוד אמסלם, למנהל התכנון, הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז הצפון ולעיריית נהריה, להקפיא ככל האפשר את המשך קידום הבנייה בחוף אכזיב ולפעול להכנת תכנית חלופית. "היום תוכנית בנייה שכזו לא היתה יכולה לעבור, ואם היא עברה בעבר – צריך לשנות אותה", אמר אמסלם.

כיום בשטח ישנה תוכנית בנייה תקפה של אלפי יחידות דיור לאורך החוף, אשר מכוחה כבר החלו החברות צמח המרמן ואלקטרה בנייה לבנות כמה מאות יחידות דיור. תוכנית הבנייה במקום אושרה כבר בשנות ה־90, לפני שחוק החופים, האוסר על בנייה במרחק של כ־300 מטרים מקו המים, נכנס לתוקף. מכאן שאכזיב הוא הפרויקט היחיד, ואולי האחרון, שבו יש בנייה במרחק של 150 עד 200 מטרים מקו החוף.

בדיון קודם שנערך בנושא ביוני 2016, ביקש אמסלם מהוועדה המחוזית, עיריית נהריה והיזמים לקיים הליך הידברות, ולהגיע להסכמה שתרחיק את הבנייה מהחוף. אך הניסיונות לא צלחו, לא מעט בשל מה שנראה כרמת מוטיבציה נמוכה של אנשי הוועדה המחוזית ועיריית נהריה לפעול בנושא. במהלך הדיון היום התברר שלא רק שדבר לא נעשה על מנת לעצור את התכנית, אלא שהיתרי בנייה נוספים במתחם ניתנו.

במהלך הדיון היום קרא אמסלם לוועדה המחוזית ולעיריית נהריה לחדול ממתן היתרים עד לגיבוש פתרון שיאפשר את הפסקת הבנייה בחוף, וכן הרחקת הבנייה מהגן הלאומי אכזיב. במהלך הדיון עלו שתי אפשרויות לפתרון מסוג זה. הפתרון הראשון שהוצע על ידי אמסלם, הוא ניוד זכויות הבניה הקיימות בחוף לאזורים אחרים, בין היתר באמצעות שיתוף פעולה של רשות מקרקעי ישראל שתספק את הזכויות בקרקעותיה.

ח"כ דוד אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי

פתרון שני הוא הכנת תכנית חלופית על ידי רשות הטבע והגנים (רט"ג). הפעם מדובר בפתרון מינורי יותר, שיאפשר את המשך הבניה במקום, אך ירחיק אותה הן מקו החוף והן מהגן הלאומי. נציג הרשות, גיל בן נון, אמר בדיון כי הרשות מקדמת בימים אלו תכנית חלופית על השטח המיועד לבנייה, במטרה לדחוק את הבנייה למזרח ולהרחיב את הגן הלאומי אכזיב. עד עתה לא הוגשה תכנית כזו, אך נציג רט"ג הודיע שיש לכך כבר אישור תקציבי ואת המשאבים הנדרשים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במהלך הדיון אמר היועץ המשפטי של ארגון אדם טבע ודין, עו"ד אלי בן ארי, כי "על הוועדה המחוזית לתת פתרונות. כמו בחוף פלמחים, גם במקרה זה הועדה המחוזית צריכה להורות על הכנת תוכנית שתשמור על ערכי הטבע הייחודיים בחוף אכזיב, כדי לשמור עליו עבורינו ועבור הדורות הבאים". בסיום הדיון ביקש יו"ר הוועדה אמסלם לקיים שיח חוזר בין הגורמים השונים על מנת ליישם את אחד משני הפתרונות. 

בעקבות הדיון ברך מטה המאבק של ארגון "לא בונים בית באכזיב" את אמסלם: "אנו מודים לח"כ אמסלם שעומד על המשמר ודואג לאינטרס הציבורי, שעה שבה מוסדות התכנון אינם עושים זאת. לא ייתכן שתכנית שזוכה לכל כך הרבה התנגדות ושסותרת התכנון של היום, תמשיך ותתקדם. אנו דורשים את הפסקת הבנייה כדי שנוכל לקיים שיח אמיתי שיביא לפתרון הראוי והיחידי – הרחקת הבינוי מהחוף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker