משרד המשפטים מתנגד לתכנון מואץ בקרקעות פרטיות: "סכנת השחיתות תגבר"

לפי שינוי חקיקה שמקדם יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמסלם, הוועדה הארצית תוכל לקדם גם תוכניות בינוי פרטיות ■ עו"ד כרמית יוליס ממשרד המשפטים: "לא ייתכן שאדם בודד יגבר בהינף יד על תוכניות מתאר ארציות ועל כל מערכת התכנון"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בחיפה, ארכיון
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שינויי החקיקה שמובילים יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) יחד עם משרד האוצר, שלפיהם תיפתח הוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) גם לתוכניות בקרקע פרטית, מדאיגים מאוד את משרד המשפטים. לטענת בכירה במשרד, אשר נחוש למנוע את המהלך, הדבר יוצר חשש כבד לקשרי הון־שלטון בתחום התכנון והבנייה. מנגד, טוען אמסלם למוסר כפול שנוקט משרד המשפטים משום שהוא מעניק לרשות מקרקעי ישראל הטבות שנמנעות מהמגזר הפרטי. בימים הקרובים צפויה להתקיים פגישה של אמסלם עם נציגי משרדי האוצר והמשפטים, על מנת למצוא פשרה שתאפשר את המשך קידום החוק.

הוותמ"ל, שהחלה לפעול לפני כשנתיים וחצי, היא ועדה ארצית לתכנון אשר עוקפת את מערכת התכנון הרגילה, ומוסמכת לאשר בהליך מקוצר תכניות בנייה בהיקפים גדולים של מאות יחידות דיור, תוך חריגה מתוכניות מתאר ארציות ומחוזיות — ובהן גם תוכניות מתאר שמיועדות להגן על שטחי החופים, שמורות הטבע והיערות.

דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

עד כה, היכולת להגיש תוכניות לותמ"ל היתה נחלתם הבלעדית של שלושה גופים ממשלתיים: רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), משרד הבינוי והשיכון, והחברה הממשלתית לקידום דיור להשכרה, דירה להשכיר. כמו כן, הוסמכה הוועדה על פי החוק לעסוק בתוכניות במתחמים שבהם לפחות 80% מהשטח הוא קרקעות מדינה.

בדיון סוער שהתקיים בישיבת ועדת הפנים בשבוע שעבר, טענה ראש אשכול הנדל"ן במחלקת הייעוץ והחקיקה של משרד המשפטים, עו"ד כרמית יוליס, כי פתיחת השימוש בכלי רב העוצמה הזה בפני בעלי קרקע פרטית, הוא מהלך שצפוי להעניק הטבות חסרות תקדים לבעלי קרקע פרטית, ולהפר את מערכת האיזונים שעליה נשענת מערכת התכנון.

"הרעיון המרכזי שאיפשר את החקיקה כולה היה שהמדינה היא היזמית", טענה יוליס. "זו ההצדקה לסטייה מהוראות הדין הרגילות. לא סביר שאפשר יהיה להתגבר על כל מערכת התכנון. ההצדקה היחידה להתגברות על כל מערך התכנון הסטטוטורי היא שמדובר בקרקע ציבורית וביוזמה תכנונית של המדינה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד התריעה יוליס כי פתיחת הותמ"ל ליזמים פרטיים צפויה ליצור לחץ אדיר על הוועדה מצד בעלי הון המעוניינים כי בקרקעותיהם יקודמו תכניות במהירות – באופן אשר יגדיל משמעותית את הסיכוי לעבירות הון־שלטון. "נניח שלמישהו יש קרקע על חוף הים. הוא יוכל להגיש תכנית לוותמ"ל, וכך להתגבר על תמ"א 13 (תוכנית המתאר לחופים, נ"ב). זה מאוד בעייתי שאדם פרטי אחד יכול עכשיו בהינף יד להתגבר על הוראות של תוכנית חשובה שעמלו עליה במשך שנים".

ריבוי בעלים בקרקע מוביל לריבוי חסמים

עו"ד כרמית יוליסצילום: אוליבייה פיטוסי

מקור המחלוקת בין הצדדים הוא בהצעת חוק ממשלתית שהוגשה באחרונה ביוזמת משרד האוצר ובהסכמת משרד המשפטים, אשר מציעה להרחיב את תחומי פעילותה של הוותמ"ל באופן שיאפשר לה לעסוק גם במתחמי קרקע פרטית, שבהם מספר רב של בעלים, וכן תוכניות פינוי־בינוי בהיקף גדול.

ההיגיון שבאמצעותו הוסבר המהלך היה כי מתחמים שכאלה, שבהם מאות ולפעמים אלפי בעלים המחזיקים כל אחד בפיסת קרקע זעירה, סובלים מחסמי תכנון קשים בשל חוסר היכולת של הבעלים הרבים להתארגן, ולכן על המדינה לסייע לתוכניות להתממש באמצעות הוועדה.

בין המתחמים שבהם מנסים בעלי קרקע רבים לקדם תוכניות ללא הצלחה, ניתן למנות את מתחם 3700 בצפון תל אביב (מתחם שדה דב), מתחם חוף התכלת בהרצליה ועוד. על מנת להגביל את הוועדה לעיסוק במתחמים מורכבים אלה בלבד, קבעה הצעת החוק הגבלה של לפחות 50 בעלים במתחם, ותנאי שלפיו אף אחד מהבעלים בקרקע לא מחזיק ביותר מ–15% מהזכויות. הנוסח המדובר אושר בוועדת השרים לחקיקה, עבר בקריאה ראשונה והגיע להמשך חקיקה בוועדת הפנים של הכנסת.

ואולם בראשית פברואר, מיד עם תחילת הדיונים בוועדה, התברר כי ההגבלות המופיעות בהצעת החוק אינן מקובלות על יו"ר הוועדה אמסלם. הוא טען כי אין הצדקה לאיפה ואיפה שנוקטת המדינה באשר לזהות מגישי התוכניות לוותמ"ל.

"אם רוצים לעודד בנייה בקרקעות פרטיות, מה זה משנה אם יש לקרקע בעלים אחד, 20 או יותר מ–50?", תהה אמסלם בדיון שנערך בפברואר. "אם אתם מתכוונים ללכת על נוסח שמגביל את החוק לקרקעות עם יותר מ–50 בעלים — תמשכו את הצעת החוק. אני לא רואה מדוע לא לאפשר גם לבעלים פרטי אחד להגיש תוכנית לוותמ"ל, בתנאי שבקרקע ייבנו 750 יחידות דיור. אני לא מבין את המוסר הכפול", הוסיף.

אמסלם המשיך במתקפה על המגבלות בהצעת החוק גם בישיבת וועדת הפנים בנושא בשבוע שעבר, ונראה כי לעת עתה זוכה גישתו לתמיכת מרבית חברי הכנסת בוועדה. עמדתה של יוליס, מנגד, נתונה לביקורת קשה — כולל מצד היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד תומר רוזנר, שמצדד לחלוטין בגישתו של אמסלם.

"יזם פרטי לא יכול לקנות את הוועדה"

בשיחה עם TheMarker הבהיר אמסלם את עמדתו: "הותמ"ל בא לעולם כדי לפתור חסמים בתוכניות בנייה גדולות למגורים, ומשרד המשפטים לא סיפק שום נימוק ראוי למה בתוכניות בקרקע פרטית לא ניתן להשתמש בוותמ"ל. הרי מדובר בסוגיה תכנונית. אז אם מבחינה תכנונית הוותמ"ל הוא כלי חשוב — מה זה משנה של מי הבעלות בקרקע? ואם כשמדובר בקרקע פרטית אז פתאום משבר הדיור כבר לא כזה חריף וכבר לא מעניין אותנו להאיץ תכנון של יחידות דיור — אז מבחינתי שיסגרו את הוותמ"ל לגמרי. אני לא מקבל את המוסר הכפול של המדינה. צריך להחליט מה הכיוון — וללכת בו עד הסוף".

משרד המשפטים סבור שהכנסת יזמים פרטיים לוותמ"ל תגדיל את הסיכוי לעבירות הון־שלטון.

"הטיעון הזה הוא קשקוש. יו"ר הוועדה הוא סגן הממונה על התקציבים באוצר, והוועדה כולה מורכבת מנציגי ממשלה. יזם שיגיש תוכנית יוכל לקנות את כולם? ומצד שני, גם אנשי הוועדה המקומית או המחוזית עלולים להיות חשופים להשפעות באותה מידה מדובר בנימוק קלוש.

"מניסיוני כיו"ר ועדה מקומית בעיריית ירושלים, דווקא היזמים הפרטיים עשו תמיד כל מה שנדרש מהם — כולל מטלות פיתוח יקרות— בלי בעיות. את הבעיות הכי קשות עשתה לנו המדינה. אני חושב שפתיחת הוותמ"ל ליזמים פרטיים תאפשר למדינה להטיל עליהם חלק ניכר מעלויות הפיתוח הגדולות שיש לתוכניות ותמ"ליות. אפשר להתנות כניסה למסלול הזה בהיטל השבחה מוגדל, אפשר לעשות הרבה דברים יצירתיים. אבל הנימוק של עבירות הון־שלטון הוא נימוק מעוות שלא ממין העניין".

מנגד, מדבריה של יוליס בדיון בשבוע שעבר עולה כי אם אכן תאושר לבסוף גרסת חוק שתפתח את הוותמ"ל לחלוטין בפני יזמים פרטיים, ללא מגבלות — ייתכן שמשרד המשפטים יפעל לטרפוד החקיקה כולה.

בשלב זה מנסה משרד האוצר לתווך בין הצדדים, וייתכן שהפיתרון שיימצא לבסוף יחייב עדיין ריבוי בעלים בקרקע לצורך הגשת תוכנית לוותמ"ל, אך מספרם יהיה נמוך משמעותית מ–50 בעלים, ויוגבל ליותר מעשרה בעלי זכויות בקרקע.

בתשובה לשאלת TheMarker אם השר משה כחלון אכן תומך בעמדת אמסלם, שלפיה יש לפתוח את הוותמ"ל לתכנון בקרקע פרטית ללא מגבלות, השיבו בסביבת השר כי "כל מתווה אשר יביא להגדלה משמעותית של היצע יחידות הדיור ויהיה מקובל על משרד המשפטים והכנסת — יתקבל גם במשרד האוצר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker