הסטטיסטיקן הלאומי: "ביקורת השמאים על מדד מחירי הדירות - אי הבנה או הטעיה"

לטענת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, השפעת תוכנית מחיר למשתכן על מדד מחירי הדירות היתה זניחה - בניגוד לטענות השמאים

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריד דירות בגני התערוכהצילום: דניאל בר און
אריק מירובסקי

"הצגת התמונה שלפיה על פי סקירת שמאי המקרקעין בישראל המחירים עלו ולפי ממצאי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) המחירים ירדו, היא במקרה הטוב חוסר הבנה של הנתונים ובמקרה הרע הטעיה המיועדת לפגוע באמינות הלמ"ס" - כך הגיב הסטטיסטיקן הלאומי, פרופ' דני פפרמן, במכתב לביקורת שהטיח יו"ר לשכת השמאים, אוהד דנוס, בלמ"ס. הביקורת באה לאחר שמדד מחירי הדירות האחרון של הלמ"ס הראה ירידה של 1.2% בדצמבר, ואילו לשכת השמאים הוציאה סקירה משלה, שלפיה מחירי הדירות עלו בשיעור של 1.7% ברבעון האחרון של 2016.

פפרמן התייחס לממצאי השמאים, וציין את פרסום הלמ"ס המקביל לזה של הלשכה, שהראה כי מחירי דירות 4-3.5 חדרים, שנמכרו ברבעון האחרון של השנה, עלו ב-1.8% יחסית לרבעון השלישי, וכי כלל מחירי הדירות שנמכרו ברבעון זה עלו ב-1.5% לעומת הרבעון השלישי. פרסום זה משתמש במחירים ממוצעים פשוטים של עסקות, בעוד שמדד מחירי הדירות החודשי משקלל פרמטרים שונים, שמאפשרים השוואה בין שינויי מחירים שנרשמו בין סוגי דירות שונים.

"טענה נוספת שהוצגה על ידך, היא שמדד מחירי הדירות רשם ירידת מחירים כתוצאה מהכללת עסקות שבוצעו במסגרת מחיר למשתכן למדד. גם טענה זו פשוט אינה נכונה. בדיקות אמפיריות שנעשו בלמ"ס מראות שההשפעה של מחיר למשתכן על המדד הינה זניחה, בשל מספר מצומצם של עסקות שנעשו עד כה מסך העסקות שבוצעו במשק", כתב פפרמן.

הסטטיסטיקן הלאומי, פרופ' דני פפרמןצילום: מתוך אתר האוניברס

בדיקה נוספת שערכה הלמ"ס העלתה שמשקל הדירות ביד שנייה שנמכרו בדצמבר 2016 היה כ-95% מכלל המלאי שנבדק, והן ירדו בערך ב-1%, מה שמחזק את הממצא שמבצע מחיר למשתכן לא השפיע על המדד.

"לעצם הנושא, העובדה שמדד מחירי הדירות שמפורסם על ידי הלמ"ס ירד בחודש האחרון אינה מעידה בהכרח לגבי ערך המדד בחודש הבא, ויתכן אפילו שערך המדד הנוכחי ישתנה עם קבלת נתוני עסקות נוספים", כתב פפרמן.

לסיום ציין פפרמן כי כתב את המכתב כדי למנוע את המשך הבלבול שנוצר בעקבות דברי דנוס. "אני רוצה להאמין שמדובר בטעות תמימה, ושכשיושב ראש לשכת השמאים הפועל בשקיפות ובמקצועיות תדאג למנוע טעויות כאלו בעתיד", כתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker