המדינה מעכבת שוב את פינוי שדה דב; ביקשה מבג"ץ דחייה לאוקטובר

הבקשה הוגשה בשבוע שעבר, במטרה ליישם את מתווה כחלון להקמת טרמינל אזרחי זמני בשטחו הצבאי של השדה - שיאפשר להמשיך את פעילות התעופה האזרחית עד סוף 2018 ■ ראש עיריית אילת: "זה הזמן לקדם את תוכנית חולדאי לפינוי חלקי של השדה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה דב. המדינה מבקשת להפעיל טיסות אזרחיות בקו תל אביב־אילת לשנה וחצי נוספות
שדה דב. המדינה מבקשת להפעיל טיסות אזרחיות בקו תל אביב־אילת לשנה וחצי נוספותצילום: דודו בכר

המדינה הגישה לבג"ץ בשבוע שעבר בקשה דחופה, לדחיית מועד הפסקת הטיסות האזרחיות היוצאות משדה דב בתל אביב בחצי שנה נוספת, מעבר לדחייה שכבר נקבעה בפסק הדין שנתן בג"ץ בינואר 2016. בקשת המדינה נועדה לאפשר לה לקדם את מתווה הפשרה עליו החליט שר האוצר משה כחלון, לפיו יוקם טרמינל אזרחי זמני בשטחו הצבאי של השדה, המחויב להתפנות רק עד סוף 2018 - מה שיאפשר להפעיל טיסות אזרחיות בקו תל אביב־אילת למשך שנה וחצי נוספות.

על פי בקשת המדינה מבג"ץ, המועד הסופי להפסקת הטיסות משטח הטרמינל האזרחי בשדה דב יידחה ל–30 באוקטובר 2017. בקשה זו מתווספת לבקשת דחייה קודמת של המדינה, שאושרה על ידי בג"ץ, שלפיה הפינוי יתבצע בסוף אפריל, ולא במועד המקורי שנקבע - יוני 2016.

הבקשה הוגשה על ידי עו"ד יצחק ברט מפרקליטות המדינה, ומתוארות בה ההתפתחויות שחלו מאז ניתן פסק הדין הקודם של בג"ץ, שדחה את עתירותיהן של ארקיע ועיריית אילת. עיקר ההתפתחויות הן שתי הצעות החוק שהוגשו בניסיון לטרפד ולדחות את סגירת השדה - וזכו לתמיכה רחבה בכנסת.

"במסגרת הדיונים בהצעות חוק אלה יזם שר האוצר מתווה שלפיו שטח השדה האזרחי יפונה במועד שנקבע - 30 באפריל - אך הפעילות האווירית האזרחית תמשיך מתוך הבסיס הצבאי, באמצעות טרמינל זמני", נכתב בעתירה. "מתווה זה, אם ימומש, אמור לאפשר את המשך הפעילות האווירית האזרחית בשדה דב, בלי למנוע את ביצוע העבודות הנדרשות כבר כעת, כדי לא לעכב את מועד שיווק הדירות".

שדה דבצילום: מוטי מילרוד

המדינה ציינה עוד בעתירתה כי עם היוודע דבר המתווה המתגבש פנתה למנהלים המיוחדים שמונו לקרקעות הגוש הגדול, ובכללם שדה דב, ושעמם נחתם ההסכם לפינוי השדה, וכי הם הביעו התנגדות חריפה ורואים במתווה הפרה של ההסכם. עם זאת, לטענת המדינה הפתרון שהגתה "אינו מביא לנזק, ולו הקל שבקלים, להמשך התכנון וקידומו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בעלי הקרקע: המדינה החליטה על דעת עצמה

המדינה, יחד עם עיריית תל אביב, רשות מקרקעי ישראל והבעלים הפרטיים בקרקעות שדה דב, מקדמים כיום בשטח השדה תוכנית להקמת רובע עירוני חדש בן 16 אלף דירות. בראש צוות המתכננים עומד האדריכל ארי כהן, ואת עבודת הצוות מלווה ועדת היגוי בראשות מהנדס העיר עודד גבולי, שבה חברים נציגי העירייה והמדינה.

ואולם במקביל לתוכנית זו, נבחנת במינהל התכנון חלופה תכנונית הנתמכת על ידי ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, וראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, שלפיה שדה דב יפונה באופן חלקי, באופן שיאפשר בנייה של כ–3,000 דירות, ולצדן תימשך פעילות השדה. העובדה שחלופה זו נשקלת הופכת את מנהלי הקרקע לחשדנים הרבה יותר ביחס לכוונותיה האמיתיות של המדינה, שעלולה להודיע עד סוף 2018 שהיא נסוגה לחלוטין מהתוכנית המקודמת כיום - ומקדמת את תוכנית חולדאי.

המנהלים המיוחדים, המייצגים את בעלי הקרקעות הפרטיות במתחם, תקפו את פניית המדינה לבית המשפט: "המדינה מבקשת לשנות מועד פינוי שנקבע בפסק דין חלוט של בג"ץ, ולדחות את מועד פינוי השדה בחצי שנה נוספת מעבר למועד שנקבע, שהוא כשלעצמו כבר היווה דחייה של קרוב לשנה לעומת מה שנקבע בהסכם עם המנהלים", אמרה אחת מחמשת המנהלים, עו"ד גלית רוזובסקי, המשמשת גם מזכירת המנהלים. "המדינה נקטה שורה של צעדים, בינה לבין עצמה, בלי למצוא לנכון לעדכן אותנו, ודין הדברים שנערך באחרונה מולנו לא צלח כי המדינה לא הסכימה לתת תשובות שיגנו על זכויות הבעלים בקרקע. אנחנו לומדים כעת את הבקשה שהוגשה לבית המשפט".

בחברת התעופה ארקיע ובעיריית אילת, המנהלות קמפיין ממושך לטרפודו של פינוי השדה, בירכו על המהלך של המדינה. מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, אמר בעקבות ההחלטה: "משרדי ראש הממשלה, האוצר והביטחון, יחד עם מינהל מקרקעי ישראל, היו מתואמים אתנו לגבי המהלך הנוכחי. אפשר רק להביע צער גדול על כך שאנשי הגוש הגדול התנגדו לדחייה הזאת, ואני בטוח שבית המשפט יחדד את רצון שרי האוצר והביטחון ומשרד ראש המשלה, כך שתתאפשר פעילות משדה דב לאילת עד סוף 2018. בזמן הזה כדאי שיחשבו על חלופות הולמות שיאפשרו גישה לאילת וממנה". יצחק הלוי אף ציין את תוכנית חולדאי כזו שאותה יש לקדם.

ארקיע, שותפה פעילה למאבקה של העיר אילת, תהנה במקרה שתתקבל בקשת המדינה לדחייה בפינוי, מהמשך ההכנסות מקו תל אביב־אילת עד סוף 2018, בהיותה מפעילה עיקרית של קו זה. בחברה בחרו לא להגיב בעניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker