רשות מקרקעי ישראל: המדינה תרוויח מהעברת מכון וולקני לגליל כמיליארד שקל

כך עולה מבדיקה שבחנה את מכירת 3,000 הדונם שהמכון מחזיק במרכז, בשיקלול הטבות מוגדלות לחוקרים שיעברו לצפון

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון וולקני בבית דגן
מכון וולקני בבית דגןצילום: יגאל אלעד

העברת מכון וולקני לצפון תותיר את הממשלה עם עודף הכנסה של מעל 1.2 מיליארד שקל, ממכירת הקרקעות ברחובות שעליהן הוא שוכן - כך עולה מבדיקה שערכה רשות מקרקעי ישראל (רמ''י) עבור הצוות הבוחן את עתיד מכון וולקני. לדברי מקורבים לצוות, הבדיקה התיחסה למכירת 3,000 דונם שהמכון מחזיק במרכז וקבלת 2,500 דונם בצפון במקומם, תוך שיקלול עלות הקמה מחדש של המכון בגליל והטבות מוגדלות שיינתנו לחוקרים שיעברו לצפון.

רמ''י הציעה שמונה חלופות בהן עתודות קרקע של 2,500 דונם ותוכנית מתאר סטטוטורית שתאפשר את העתקת המכון לגליל המזרחי, בהן נוה יער, אזור יוקנעם, פארק צבאים, שלפים (בית שאן), קרית שמונה ורמת הגולן. הצוות הינחה את רמ''י לבחון שטחים גם בגליל המערבי, ובהיקף נמוך יותר של כ-500 דונם. זאת, כיוון שהנסיונות של וולקני כבר לא מתבצעים ברובם בשטחים גדולים של המכון, אלא במשקים של חקלאים. לאחר שגופים שמעוניינים להתייחס למעבר יסיימו להציג עמדותיהם בפני הצוות, ייבחן המיקום לפי חשיבות קרבתו לצירי תנועה מרכזיים, או מוסדות חינוך שבגליל.

לפני כחודש חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כתב המינוי להקמת צוות, שיבחן את  העתקת מכון וולקני, כולו או חלקו, לצפון. בראש הצוות עומדת שירי ברנד, ממלאת מקום ראש מינהל תכנון, וחבריו כוללים את מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון וסגן ראש אגף תקציבים במשרד האוצר, אודי אדירי.

הצוות בוחן את העתקת פעילות מכון וולקני לצפון, במטרה לתמוך בהשגת היעד האסטרטגי הלאומי של פיתוח הצפון, תוך המשך פיתוח המחקר החקלאי בישראל. הצוות רשאי להמליץ על  העתקת פעילות מכון וולקני, כולה או חלקה לצפון, כולל המיקום המדויק שאליו יעבור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker