38 אלף יחידות דיור תוכננו, לרובן אין סיכוי להיבנות בשנים הקרובות

עד לפינוי מחנה צריפין במלואו, יעברו עוד שנים, ולאחר מכן צריך יהיה לחלקו בין הרשויות המקומיות הסובבות ■ תכניות לאלפי דירות באשקלון, קרית גת ובאר שבע מצטרפות לתכניות קודמות, שאף הן ימומשו רק בעוד שנים

מירב מורן
מירב מורן
מחנה צריפין
פינוי מחנה צריפין. ייקח שנים, וגם אז - לא ברור לאיזו עירייה יהיו שייכים השטחיםצילום: דיאנה חננשוילי
מירב מורן
מירב מורן

הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (ותמ"ל) שמונתה ב-2014 במטרה להגדיל במהירות את מלאי הדירות בישראל באמצעות דילוג על בירוקרטיה-לכאורה, פירסמה אתמול את דו"ח פעילותה לשנת 2016. לפי הדו"ח, אישרה הוועדה תוכניות לבנייה של שכונות חדשות ותוספות לשכונות קיימות ב-15 אזורים במקומות שונים בארץ, ובסך הכל כ-38 אלף יחידות דיור.

התוכניות הבולטות, אלה שבהן מספר הדירות הגדול במיוחד הן בערים אשקלון 5,000, שם אושרה תכנית ל-5,000 יחידות דיור, באר שבע (4,000 יחידות דיור), וקרית גת – שבה אושרה תכנית לכמעט 10,000 יחידות דיור נוספות. עוד תוכנית בולטת שאושרה היא לבניית כמעט 7,000 יחידות דיור על השטח שבו נמצא היום המחנה הצבאי צריפין. כמו כן, אישרה הותמ"ל תוכניות בנייה לאופקים, נהריה, ועפולה – כאלף יחידות דיור בכל אחת, במועצה המקומית שוהם ובהרצליה כ-2,500 בכל אחת, בקצרין – 1,642 יחידות, וביישובים הערביים: טורען (941), ביר אל מכסור (700) ובשמת טבעון (520).

לכאורה, הדו"ח מציג הישג בדמות תוספת למלאי הדירות, אלא שזו הסחת דעת מוחלטת. אמנם נעשו תוכניות, ואפילו מפורטות, אך למעשה הרוב המכריע של הדירות שבהן מדובר חסרות כל היתכנות לביצוע, בטח שלא בזמן הקרוב.

הבולטות במיוחד במובן זה הן התוכניות למגרשים שעל צריפין, השטח שבו יושב המחנה הצבאי ומועד פינויו המתוכנן אינו ידוע. אם זה לא מספיק, הרי שגם אין עדיין כל ודאות לגבי עתידו המוניציפלי של השטח, כלומר מי תהיה העיר שאליה ישתייכו השכונות המתוכננות, דבר שיש לו השלכות לגבי כל בנייה ופיתוח. "המשמעות היא ש-7,000 הדירות שאישרה הוועדה בצריפין, אינן אפילו דירות על נייר, הן דירות באוויר", אומר מתכנן הערים והאדריכל, דרור גרשון. "גם אחרי שיפנו בעוד כמה שנים את המחנה, ויחליטו למי לשייך אותו אחרי שכל הרשויות השכנות יגמרו לריב ביניהן על הבעלות, יצטרכו לנקות את הקרקע המזוהמת וזה יקח עוד שנים. במקרה הטוב הדירות המתוכננות בצריפין יבנו בעוד עשרים שנה. איך זה בדיוק נוגע למשבר הדיור שאנחנו סובלים ממנו עכשיו?", תוהה גרשון.

דרור גרשון
דרור גרשוןצילום: תומר אפלבאום

התוכניות של קרית גת, אשקלון ובאר שבע, אינן מביאות בשורה, גם הן. אין להן היתכנות כלכלית. כפי שמסביר האדריכל גרשון, מנכ"ל עמותת מרחב. "כדי שתוכניות יתממשו צריך שתהיה היתכנות כלכלית. וברור שאין כזו כאן. כך למשל, התוכניות מוסיפות עשרת אלפים דירות לקרית גת, שרק עכשיו משלימים בה את שכונת כרמי-גת החדשה שיש בה 7,000 דירות. איזה קבלנים יבוא לממש את התוכניות לעוד עשרת אלפים דירות? גם 5,000 דירות חדשות באשקלון הן עוד 25 אלף איש בעיר שכל כולה מגיע בקושי ל-70 אלף. התוכניות הן סמל לדיספרופורציה תכנונית - מאיפה יגיעו האנשים שיקנו אותן? אחרי שמאשרים את היחידות, צריך לשווק את הקרקע, לעשות פעולות פיתוח, שחברות יאמינו שהן מסוגלות למכור שם דירות. זה פשוט לא יקרה, לא בזמן הקרוב ואולי גם לא בכלל, כי ביום שירצו לבוא ולממש את התוכניות הללו – הן כבר תהיינה לא רלבנטיות מעוד הרבה מאוד בחינות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ