רשויות מקומיות יוכלו לקדם דיור בר השגה בתוכניות בנייה בשטחן

ועדת השרים אישרה לראשונה הצעת חוק שמסמיכה את העיריות לקבוע כי 15% מכלל הדירות בתוכנית ייועדו לשכירות ארוכת טווח מפוקחת ומוזלת ■ יוזם החוק, ח"כ רועי פולקמן: "הרשות המקומית תוכל לתמרץ יזמים לבנות דירות להשכרה" ■ הצעת החוק תעלה מחר להצבעה בקריאה ראשונה

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי פולקמן. שיאן נוכחות בישיבות ועדות הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי
נמרוד בוסו

הצעת חוק שאושרה ביום ראשון בוועדת השרים לענייני חקיקה צפויה להעניק לרשויות המקומיות סמכויות וכלים חסרי תקדים לצורך קידום דיור בהישג יד בתחומן. מחר צפויה הצעת החוק שיזם ח"כ רועי פולקמן (כולנו) להגיע לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

על פי ההצעה, הוועדה המקומית תוסמך לקדם תוכנית בנייה בתחומה, שתכלול 15% דירות בהשכרה ארוכת טווח במחיר הנמוך ב–20% ממחיר השוק. בכך, יוסמכו העיריות לקדם פרויקטים מעורבים, ש–15% מהדירות בהם הן דירות בנות השגה בהשכרה לטווח ארוך, ויתר הדירות הן דירות בבעלות רגילה.

עוד מוצע כי במקרים שבהם יימצא לנכון, יוסמכו הרשות המקומית או מוסד התכנון שבו נדונה התוכנית להעמיק את ההנחה אף מעבר ל–20%, במטרה לאפשר לאוכלוסיות מגוונות בעלות הכנסה בינונית ונמוכה להתגורר באזורים שבהם רמות המחיר גבוהות במיוחד.

הדירות שייבנו כדירות להשכרה ארוכת טווח ישמשו לצורך זה במשך 20 שנה, שבסיומן יוסמכו בעליהן למכור אותן אם יחפצו בכך. בתקופת ההשכרה יוצעו הדירות לתקופת השכרה מקסימלית בת חמש שנים, כדי לאפשר למספר רב של שוכרים ליהנות מההטבה.

הדמיה של פרויקט דיור בר השגה בתל אביבצילום: טל ניסים

חלק ניכר מפרטי ההצעה עוד יידונו במהלך הכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכנסת, אם וכאשר תאושר בקריאה ראשונה.

סוגיה נוספת שאותה מבקשת הצעת החוק להסדיר, שגם לגביה צפויים להיערך דיונים רבים, היא סוגיית הקריטריונים לזכאות לדיור. על פי הנוסח הנוכחי, יוקצו הדירות לזכאים, כאשר תנאי הסף לזכאות ייקבעו על ידי הממשלה. בשלב זה לא ברור אם תנאי הסף האלה יהיו רחבים ויכללו תנאי בודד של אי־בעלות על דירה, כפי שנדרש כיום במסגרת מחיר למשתכן, או שמא ייקבעו תנאי סף נוספים, כמו רמות מקסימליות של הכנסה והון.

לצד תנאי הסף, מוצע כי ייקבע סל קריטריונים, שהעמידה בו תגדיל את ההסתברות לזכות בהגרלה לדיור בהישג יד. קריטריונים כאלה עשויים לכלול גיל מינימלי, הרכב משק בית, עיסוק במשלח יד נדרש בתחום רשות מקומית (הוראה, עבודה סוציאלית וכדומה) או היות המועמד אדם עם מוגבלות.

"הרשות המקומית תוכל לאמץ את הקריטריונים שקבעה הממשלה, כולם או חלקם, בהתאם למדיניות הרשות, ובלבד שתנמק בכתב מדוע הוא נדרש לצורך השגת מטרותיה ויעדיה", נכתב בהצעה. לאחר שתקבע את הקריטריונים, תוכל הרשות המקומית לערוך את ההגרלה בין הזכאים, בהתאם להנחיות שיקבע משרד הבינוי והשיכון.

"מקדמים שכירות מוסדית"

מלבד פולקמן חתומים על ההצעה חברי כנסת נוספים, בהם יו"ר ועדת הפנים דודי אמסלם (הליכוד) ויו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה). כמו כן, לגיבוש הצעת החוק היה שותף מרכז הגר, לפיתוח מדיניות דיור חברתי, הפועל באוניברסיטת תל אביב.

לדברי פולקמן, "עד כה רשויות מקומיות שרצו לעודד בנייה בשכירות מוזלת לבני המקום ולצעירים לא יכלו לתמרץ יזמים לעשות זאת, וכעת הדבר יתאפשר. מהיום שיידעו כל הצעירים כי יש בידם את הכוח לפנות אל הרשות המקומית ולקדם פרויקטים של דיור בשכירות ארוכת טווח, בניהול מלא ובמחירים הוגנים, כפי שנהוג בעולם".

עוד אמר פולקמן כי "כיום שוק השכירות מתאפיין בשליטה פרטית, ובניגוד למדינות אחרות בעולם - בישראל כמעט שלא קיים המושג 'דיור בר השגה' או קידום פרויקטים של שכירות מוסדית. אין סיבה שצעירים או אדם שמשכרותו לא מאפשרת לו לקנות דירה יתחייבו למשכנתא, בזמן שניתן לקדם פתרונות לביטחון במגורים בשכירות — ולשמור על שפיות כלכלית".

לדברי פרופ' נטע זיו, המנהלת אקדמית של מרכז הגר: "לראשונה הצעת החוק תעניק לשלטון המקומי כלי ממשי ליצירת דיור בהישג יד, שיש לו פוטנציאל לתת פתרון לבעלי הכנסה בינונית ונמוכה, בדומה למתרחש בערים מרכזיות בעולם. מדובר במהפך בתפישה בכל הנוגע לתכנון שכונות מגורים, שבבסיסה מדגישה את ההתייחסות להיבטים חברתיים. היתרון הגדול של ההצעה הוא בכך שהיא מאפשרת לשלב דיור בהישג יד לצד דירות המיועדות למכירה באותו בניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker