התוכנית ל-12 אלף דירות במחנה סירקין שלא היתה ולא נבראה

חוק התכנון והבנייה אינו מכיר במושג "תוכנית שלד" ואין לו כל משמעות בתחום התכנון והבנייה ■ ברוורמן, ראש עיריית פ"ת, הכריז שהוא מתכוון לארגן מהלכי מחאה ושביתות כדי למנוע כל תוכנית, אם לא יסופקו לו התנאים שיכשירו אותה, לפי תפיסתו ורצונו

מירב מורן
מירב מורן

מינהל התכנון הפיץ היום (ב') הודעה רשמית ולפיה "אושרה תכנית השלד לבניית 12 אלף דירות" לשטח שבו ממוקם המחנה הצבאי סירקין בפתח תקווה.

מנוסח ההודעה עלה הרושם כי מחר בבוקר יעלו דחפורים על שטח המחנה, ומחרתיים כבר תתנוסס לה שכונה לתפארת באזור המבוקש. אלא שזה לא המצב בכלל. למען האמת, בניגוד מוחלט לבשורה, המצב בסירקין מאוד רחוק מכך.

חוק התכנון והבנייה אינו מכיר במושג "תוכנית שלד" ואין לו כל משמעות בתחום התכנון והבנייה. מדובר למעשה במסמך מדיניות שמכריז על כוונות, אולם מה שכתוב בו הוא בבחינת הנחיות כלליות שאינן מחייבות, ויכולות להשתנות, ובאופן משמעותי למדי.  כך למשל, 12 אלף יחידות הדיור שמופיעות ב"שלד", יכולות לצמוח ל-18 יחידות, וגם להצטמצם ל-6,000.

למעשה, גמישות המסמך כה גדולה עד שמינהל התכנון הרגיש חופשי לציין כי "התכנית שמה דגש על פיתוח תחנת הרכבת סגולה  הסמוכה, והנגשתה למתחם", בלי להבחין שהשכונה המתוכננת נמצאת במרחק רב ביותר מהתחנה המדוברת, היא מוקפת בשטחים פרטיים, ולכן כדי להגיע אליה בדרך שאינה שביל זמני, צריך "להסיג גבול או לצנוח מהאוויר", כפי שתיאר את הדבר בהקשר אחר ראש העירייה, יצחק ברוורמן.

מחנה סירקין
מחנה סירקיןצילום: זאב שטרן

מדוע יצאה הודעה כזו עכשיו? כדי לקבוע עובדות. שטח מחנה סירקין שהתפנה נמצא בשוליים הצפון מזרחיים של פתח תקווה והוא השטח הגדול ביותר בתחומי העיר המיועד לבנייה חדשה. תוכניות הפיתוח של סירקין מעוררות עניין ובעיקר התנגדות חריפה בקרב תושבי העיר בשכונות הסמוכות, החוששים שתוספת הבנייה תפגע בערך דירותיהם, כי בנייה חדשה היא תמיד איום על ערך הדירות הישנות יותר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כמו כן חוששים תושבי השכונות הקיימות כי תוספת תושבים תעמיס על התשתיות בשכונה, תגרום לפקקים, למחסור בחניה וכיוצא בזה. חששות אלה מלובים באינטנסיביות ברוח גבית של ברוורמן, שמצידו אינו חפץ בתוספת תושבים משום שהדבר יכביד על תקציב העיר, ורוצה לנצל את התנגדות הציבור המתקומם כדי ללחוץ, לדרוש ולקבל עוד כסף מהממשלה לפיתוח תשתיות.

ברוורמן הכריז שהוא מתכוון לארגן מהלכי מחאה ושביתות כדי למנוע כל תוכנית, אם לא יסופקו לו התנאים שיכשירו אותה, לפי תפיסתו ורצונו.

הודעת מינהל התיכנון המפורסמת "כאישור לבנייה" היא מהלך טקטי של המדינה שרוצה לכפות על עיר את התוכניות שלה. על הדרך מרוויחים פקידי הממשלה עוד כותרת לגבי תוכניות בנייה, שבתודעה הציבורית נתפסות כמהלך בהתמודדות עם משבר הדיור.

אבל מה כל זה באמת? אוויר חם שיתפוגג בישיבה הבאה של הוועדה המחוזית, כשזו  תצטרך להגיב לגופן של התנגדויות התושבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker