פארסת הקמת הרשות להתחדשות עירונית: "כל מי שפנינו אליו להיות מנהל הרשות - סירב"

ועדת הכלכלה קיימה היום (ב') דיון מיוחד בעיכוב בן חצי השנה בהקמת הרשות, ממנו נעדר באופן מפתיע השר הממונה יואב גלנט ■ ח"כ זנדברג: "התחושה היא שמרגע שאיזה מינוי שתוכנן לא הסתדר - אז כבר לא צריך את הרשות"

נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הבינוי והשיכון יואב גלנטצילום: תומר אפלבאום
נמרוד בוסו

הקמתה של הרשות להתחדשות עירונית, שאמורה היתה לקום תחת משרד השיכון ולקדם פרוייקטי התחדשות עירונית ברחבי הארץ ובכמויות גדולות, מתעכב. זאת מאחר ששר השיכון יואב גלנט טרם מצא אדם יעמוד בראשה. כך עולה מדברים שאמר ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי בדיון שערכה ועדת הכלכלה של הכנסת.

את הדיון קיימה הוועדה בראשותו של ח"כ איתן כבל, בשל העובדה שחצי שנה לאחר אישורו של חוק הקמת הרשות להתחדשות עירונית – הרשות טרם קמה, וכלל לא ברור אילו צעדים נעשו על מנת שתקום. "כרגע הדבר עומד על מציאת מינוי ראוי", השיב יצחקי לשאלות שהעלו בנושא חברי הכנסת. "כל מי שפנינו אליו עד עכשיו השיב בשלילה. השר גלנט פנה גם אלי ואנחנו מנסים למצוא מועמדים ראויים".

יש לציין כי סוגיית מינוי מנהל הרשות היתה סלע מחלוקת מרכזי בין שר הבינוי והשיכון יואב גלנט שדרש כי מדובר יהיה במינוי אישי שייעשה על ידו, ובין משרד המשפטים שדרש כי ייערך מכרז. לבסוף הוחלט כי מנהל הרשות הראשון ימונה באופן אישי על ידי גלנט, והמינויים הבאים ייעשו בדרך של מכרז. אלא שמאז ניצח גלנט במאבק וקיבל את הסמכות למנות את המנהל – המינוי כאמור לא בוצע.

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מחתה על ההתנהלות, בפרט על רקע העובדה שעשרות שעות הושקעו בהליכי החקיקה במסגרת ועדת הרפורמות: "מה שעבדנו עליו כל כך קשה לא קרה, ומהדיון היום עולה בתחושה שאולי לא ממש היה צריך את הרשות הזו. לנו יש תחושה שאולי היה רצון למנות מישהו או מישהי, וברגע שלא הסתדר אז לא צריך את הרשות".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) מחה על היעדרותו של השר גלנט מהדיון, שבו אמור היה להשתתף. "הגענו להסכם ג'נטלמני שהשר נוכח בדיון הזה, ולמען זה הוא נדחה, ועכשיו אנחנו ניצבים כאן באופן שאינו מכבד את הדיון", אמר. "איפה עומדת סוגיית מינוי היו"ר? האם יש אנשים אחרים שמונו? הצעת התקציב שהייתה בהצעת החוק, עשרות מיליוני שקלים. אם הרשות הזו לא קמה עדיין, האם אפשר לקבל דיווח מה נעשה בכסף הזה?", תהה.

לדברי יצחקי, שייצג את הממשלה בדיון, "נושא ההתחדשות העירונית מקבל דגש עוד לפני הקמת הרשות. הוצאנו קול קורא להקמת מינהלות עירוניות להתחדשות עירונית. קידמנו את נושא הקריטריונים למתן קרקעות משלימות. נשאלת השאלה איך נותנים? כמה ולפי איזה קריטריונים. בתוך מינהלת עירונית הנושא הזה יהיה הרבה יותר קל. אנחנו פועלים בעניין הזה עם רשות או בלי רשות.

(עדכון) עוד מסר יצחקי ל-TheMarker בעקבות הדיון כי "במסגרת דיון בכנסת בשאלה מדוע טרם הוקמה הרשות להתחדשות עירונית, נציגי הממשלה ובהם ראש מטה הדיור אמרו כי הם עושים את כל הדברים בכדי להקים את הרשות בלוח הזמנים המתוכנן, ועל פי החוק. הנציגים אף הסבירו את הצורך הכל כך חשוב בהקמת רשות זאת. לא היה בדברים בשום צורה ואופן להצביע על כך שלא מטפלים כראוי בנושא זה - ההיפך הוא הנכון. נציגי הממשלה הדגישו שהטיפול בנושא ההתחדשות העירונית נעשה במלוא המרץ במקביל לתהליכי הקמתה. האמירה ואם בכלל הייתה כזאת לגבי מועמדים שלא נענו לבקשה הוצאו מהקשרם, ולא נכתבו בקונטקסט הנכון."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker