1.5 מיליון דירות עד 2040: אושרה תוכנית הדיור האסטרטגית

לצורך זאת קובעת התוכנית יעד תכנוני של 2.6 מיליון דירות ב-24 השנים הקרובות, תוך הכוונת האוכלוסייה לארבע ערי המטרופולין ■ כחלון: "לראשונה מזה שנים יש תכנון אסטרטגי לטווח הארוך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונה בראש העין
בנייה בראש העיןצילום: עופר וקנין

קבינט הדיור אישר הבוקר (ב') את תוכנית הדיור האסטרטגית ארוכת הטווח שגיבש צוות הכולל את מטה הדיור באוצר, משרד הבינוי והשיכון, המועצה הלאומית לכלכלה ומינהל התכנון ולפיו במהלך השנים 2040-2017 תידרש תוספת של כ-1.5 מיליון דירות במדינת ישראל, ולפיכך יש לתכנן בתקופה זו 2.6 מיליון דירות.

מטרת התוכנית כפי שזו מצוינת בהצעת ההחלטה, היא לתת את "המענה הנדרש לצרכי הדיור העתידיים של האוכלוסייה בישראל בראיה אסטרטגית ארוכת טווח, וזאת בתנאי דיור נאותים, נגישות לתשתיות וברמת מחירים סבירה". לפיכך קובעת התוכנית את צורכי התכנון והבנייה והתכנון בכל אחת מ-24 השנים הקרובות (כולל 2017).

על פי התוכנית, היקף הבנייה השנתי הנדרש על מנת להתמודד עם הצרכים, עתיד לצמוח בהתאם לגידול אוכלוסיית המדינה. בעוד שבשנים 2017 עד 2020 יש לדאוג לבנייה של כ-52 אלף דירת מדי שנה, בין השנים 2026 עד 2030 כבר תידרש בנייתן של 61 אלף דירות מדי שנה, ואילו בשנים 2036 עד 2040 תידרש בניית 67 אלף דירות בכל שנה.

התוכנית מתווה ארבעה עקרונות שעל פיהם יש לתכנן את פריסת הדירות העתידית, "על מנת להבטיח את קידום ההתיישבות ופיתוח הפריפריה מחד, ועל רקע אזילת הקרקעות הצפויה באזור המרכז והרצון למקסום היתרונות הטמונים בציפוף אזור זה מאידך".

העיקרון הראשון הוא הכוונת יחידות הדיור החדשות אל ארבעת המטרופולינים - תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע; עיקרון שני הוא הגברת קצב ההתחדשות העירונית, "זאת על מנת לחדש שכונות ותיקות, לנצל באופן יעיל את משאב הקרקע , לעודד עירוניות ולשמור על השטחים הפתוחים"; עיקרון שלישי הוא הסטת חלק מהביקושים החזויים ממחוז המרכז לנפות אשקלון, חיפה ובאר שבע; עיקרון רביעי הוא תוספת דירות בהיקף ניכר בפריפריה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד קובעת התוכנית יעדי תכנון חומשיים עבור האוכלוסיה הערבית בכל אחד מהמחוזות. בסך הכל, נקבע, על ועדות התכנון לתכנן תוכניות לבניית 211 אלף דירות לאוכלוסייה הערבית בכל אחת מהשנים 2017 עד 2020, 8,500 מהן במחוז הצפון, ו-4,000 נוספות בכל אחד מהמחוזות ירושלים והדרום. בחומש שלאחר מכן כבר עולה היקף התכנון הנדרש ל-23 אלף דירות עבור האוכלוסיה הערבית מדי שנה.

שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון אמר כי "לראשונה מזה שנים יש תכנון אסטרטגי גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך. בטווח הקצר, מעמידה הממשלה את הזוגות הצעירים ומחוסרי הדירה בראש סדר העדיפויות ומטפלת במשבר הדיור מהשורש. בטווח הארוך, האחריות שלנו היא לוודא שלא ייווצר בעתיד משבר חדש".

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט אמר: "התכנית האסטרטגית שמה דגש מיוחד על מציאת פתרונות לכל מי שצפוי להכנס למעגל הביקוש בשנים הבאות. התוכנית מיועדת בראש וראשונה לאלו שאין להם דירות - זוגות צעירים וחיילים משוחררים. תכנון מסודר ועקבי הוא המפתח להגדלת ההיצע של השיווקים ושל התחלות הבניה ולפיכך הושקע מאמץ גדול בנושא זה".

מ"מ מנהלת מנהל התכנון, שירה ברנד אמרה כי "במקביל למתן מענה שוטף לצרכי השעה במשבר הדיור, מתחילה מערכת התכנון בתכנון אסטרטגי ארוך טווח במטרה ליצור מלאי איכותי של יחידות דיור ותשתיות נלוות שיענו על צרכי מגוון האוכלוסיות וכלל המגזרים במדינת ישראל בעשורים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker