"תוכנית הדיור של המועצה הלאומית לכלכלה עוקפת את כל מערכות התכנון"

תוכנית המתאר הארצית עודכנה רק באחרונה - אך כעת הממשלה מתכוונת לאשר תוכנית נוספת לתכנון 2.6 מיליון דירות ובניית 1.5 מיליון דירות עד 2040 ■ "יישום הצעת ההחלטה יקעקע מיסודו את כל הליך התכנון, על האיזונים והבלמים הקבועים בו, ויעביר אותו מהמגרש התכנוני לפוליטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבעצילום: תומר אפלבאום

"אם ההצעה תתקבל היא תעקוף למעשה את כל מערכת התכנון בארץ ותרוקן מתוכן את תוכנית הפיתוח המובילה (תמ"א 35) שעודכנה רק באחרונה" — כך כתבו איריס האן, מנכ"לית החברה להגנת הטבע, ועמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודין, לשר האוצר, משה כחלון בנוגע לתוכנית הדיור של המועצה הלאומית לכלכלה שפורסמה אתמול.

התוכנית, שצפויה לעלות להצבעה בקבינט הדיור היום, עוסקת בבניית 1.5 מיליון דירות ותכנון של 2.6 מיליון דירות עד 2040, כדי "לתת את המענה הנדרש לצורכי הדיור העתידיים של האוכלוסייה בישראל בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, וזאת בתנאי דיור נאותים, נגישות לתשתיות וברמת מחירים סבירה", נכתב בהצעה.

התוכנית, שגובשה על ידי המועצה הלאומית לכלכלה בסיוע משרדי האוצר, משרד השיכון ומינהל תכנון, כוללת הכוונת יחידות דיור חדשות אל ארבע המטרופולינים — תל אביב, חיפה, ירושלים ובאר שבע; הגברת קצב ההתחדשות העירונית; הסטת חלק מהביקושים החזויים ממחוז מרכז לנפות אשקלון, חיפה ובאר שבע; ותוספת בהיקף ניכר של דירות בפריפריה.

על פי התוכנית, היקף הבנייה השנתי הנדרש על מנת להתמודד עם הצרכים עתיד לצמוח בהתאם לגידול אוכלוסיית המדינה. בעוד שבשנים 2017–2020 יש לדאוג לבנייה של כ-52 אלף דירות מדי שנה, בין 2026 ל–2030 כבר תידרש בנייתן של 61 אלף דירות מדי שנה, ואילו בין 2036 ל–2040 תידרש בניית 67 אלף דירות בכל שנה.

עמית ברכה, מנכ"ל עמותת אדם טבע ודיןצילום: אייל טואג

עוד קובעת התוכנית יעדי תכנון חומשיים עבור האוכלוסיה הערבית בכל אחד מהמחוזות. בסך הכל, נקבע, על ועדות התכנון לתכנן תוכניות לבניית 21 אלף דירות לאוכלוסייה הערבית בכל אחת מהשנים 2017 עד 2020, 8,500 מהן במחוז הצפון, ו-4,000 נוספות בכל אחד מהמחוזות ירושלים והדרום. בחומש שלאחר מכן כבר עולה היקף התכנון הנדרש ל-23 אלף דירות עבור האוכלוסיה הערבית מדי שנה.

בהתאם ליעדים אלה, קובעת התוכנית את היקפי תכנון הדירות לכל אחד מחמשת החומשים הבאים בכל אחד ממחוזות התכנון, ומגדירה שיעור מסוים של תוכניות התחדשות עירונית מתוך כלל התוכניות.

כך למשל, קובעת התוכנית כי בכל אחת מהשנים הקרובות יהיה על מחוז תל אביב לתכנן 15,500 דירות, אשר 40% מהן יקודמו במסגרת של תוכניות להתחדשות עירונית. שיעור ההתחדשות הנמוך ביותר נקבע למחוז הדרום – שם נקבעה תפוקה תכנונית שנתית של 18,500 דירות בשנים הקרובות, אך רק 8% מהן בהתחדשות עירונית. במחוז המרכז וחיפה נקבע שיעור של 20% התחדשות עירונית מתוך כלל הדירות המתוכננות.

ואולם תוכניות אלה אינן סטטוטוריות — ועקרונות אלה אינם מתיישבים עם תוכנית המתאר הארצית, שעודכנה רק באחרונה, תמ"א 35.

בפנייתם לכחלון אתמול התריעו האן וברכה כי "הצעת ההחלטה משנה מיסודה את מפת התכנון בישראל, ומעבירה למעשה את ההחלטות התכנוניות המשמעותיות ביותר ממערכת התכנון אל פורומים ממשלתיים, חסרי מעמד תכנוני סטטוטורי וחסרי בקרה ציבורית. את עבודת ועדות התכנון ואת התוכניות הארציות והמחוזיות יחליפו מעתה, על פי הצעת ההחלטה — המועצה הלאומית לכלכלה, קבינט הדיור, מנהלת מינהל התכנון ועוד. יישום הצעת ההחלטה יקעקע מיסודו את כל הליך התכנון, על האיזונים והבלמים הקבועים בו, ויעביר אותו מהמגרש התכנוני אל המגרש הפוליטי", כתבו השניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker