האוצר: המשקיעים נפטרים מדירות; ירידה בהיצע הדירות להשכרה

היצע הדירות להשכרה ירד בכ-2,800 דירות מאז שמשקיעים החלו להיפטר מדירות שרכשו, וזאת עקב חוק הדירה השלישית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל נוה
הכלכלן הראשי באוצר, יואל נוהצילום: מוטי מילרוד

המשקיעים מפחיתים את רכישת הדירות שלהם ומורידים בהדרגה את היצע הדירות להשכרה. כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי באוצר את שוק הדירות בחודש דצמבר האחרון.

על פי הסקירה, רוכשי הדירות הראשונות רשמו גידול של 12% ברכישת דירות חדשות, לעומת הכמות שרכשו בנובמבר, וזאת עקב ארבעה מבצעי מחיר למשתכן שנערכו בדצמבר: בירושלים, ראשון לציון, קרית מוצקין ואופקים ואולם יחסית לדצמבר 2015, נרשמה ירידה של 28% בהיקף מכירת הדירות החדשות, מ-3,421 ל-2,466. ההערכה באוצר כי הגורם העיקרי שמייצב את הביקושים לדירות חדשות הוא מבצעי מחיר למשתכן, שגורמים לעליות חודשיות ברכישת דירות חדשות, כל אימת שהם מתממשים.

2016 היא השנה השלישית בהיקף העסקות שבוצעו בה, וזאת במידה רבה עקב מיעוט העסקות שנרשמו בחודש אוקטובר, שאליו התנקזו חגי תשרי האחרונים. רק 4,700 דירות נמכרו באותו חודש, כמחצית מכמות העסקות שנרשמה בחודשים הסמוכים. בסך הכל נרכשו ב-2016 כ-111 אלף יחידות דיור, לעומת כ-120 אלף יחידות דיור שנמכרו ב-2015, שנת השיא של כל הזמנים בשוק הנדל"ן, ו-114 אלף יחידות דיור שנמכרו ב-2013, השנה השנייה מבחינת גובה היקף העסקות שנרשם בה. 

בסך הכל, 2016 מסתיימת במגמה ברורה של ירידות בהיקף העסקות, לעומת המחצית הראשונה של השנה, כשפלח השוק הבולט ביותר מבחינת הירידות שלו הוא המשקיעים, שהורידו את היקפי הרכישות שלהם בכ-20% מ-11 אלף במחצית הראשונה של השנה שעברה ל-9,500 במחצית השנייה. בדצמבר המשקיעים היוו רק 16% מכלל העסקות שבוצעו, האחוז הנמוך ביותר מאז אוגוסט 2015. "התעצמות הירידה ברכישות המשקיעים בדצמבר עשויה להיות מוסברת בחלקה בכניסתו לתוקף, החל מינואר 2017, של חוק 'מס הדירה השלישית (ריבוי נכסים)", נכתב בסקירה. "ביטוי ישיר לכך ניתן למצוא בירידה בשיעורי 'מרובי נכסים' בקרב רוכשי הדירות להשקעה החל מאוגוסט 2016, עת פורסמה חקיקה זו במסגרת חוק ההסדרים".

עסקות חודשיות ואחוז המשקיעים

עם זאת הובהר כי בעוד בפריפריה נרשמה ירידה גדולה יחסית ברכישת דירות על ידי בעלי 3 דירות ויותר, במרכז הארץ משקלם נותר דומה לזה שבעבר. באוצר דוחים את הסברה שהתקרה הנמוכה של המס, לפיה דירות שמעל למחיר של 1.8 מיליון שקל ייהנו ממס אפקטיבי נמוך יותר מאשר דירות זולות יותר – היא זו שגרמה למשקיעים מרובי נכסים להמשיך לרכוש דירות במרכז. להערכת האוצר, הירידה החדה יותר בפריפריה ברכישות על ידי המשקיעים מרובי העסקות, נובעת לפחות בחלקה מהחשש להגברת האכיפה של חוקי המס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כתוצאה מהחששות, מכרו משקיעים בדצמבר 2,500 דירות ורכשו 1,600 דירות בלבד, כלומר היצע הדירות להשכרה ירד בחודש זה ב-900 – יותר מפי ארבעה מהממוצע החודשי בהשוואה לרמה החודשית הממוצעת בין אפריל לנובמבר שנה שעברה. בסך הכל, נגרעו ממאגר הדירות להשכרה כ-2,800 דירות מאז אוגוסט 2015, החודש הראשון בשנים האחרונות שבו נרשמה הקטנה חודשית בהיצע הדירות להשכרה. מצד שני, יש לציין כי ביוני 2015 לבד נוספו למאגר כ-4,200 דירות, עקב התנפלות המשקיעים על דירות, עקב העלאת מס הרכישה על ידי כחלון לקראת סוף אותו חודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker